-1.1 C
Bratislava
ÚvodPeniaze56-tisíc ľudí už požiadalo o výmenu občianskych

56-tisíc ľudí už požiadalo o výmenu občianskych

Do konca októbra podľa rezortu vnútra požiadalo o vydanie občianskeho preukazu z dôvodu zmeny v čipe už takmer 56-tisíc osôb.

Ak patríte medzi používateľov elektronického podpisu, ktorí v rámci svojej profesie potrebujú na dennej báze podpisovať všetky úkony, je vhodné požiadať o nový občiansky preukaz (OP). V tomto roku do konca októbra požiadalo o vydanie OP z dôvodu zmeny v čipe už takmer 56-tisíc osôb.

„O nový občiansky preukaz možno požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov a nechať si ho doručiť na oddelenie dokladov najbližšie k bydlisku či pracovisku, prípadne kuriérom do vlastných rúk,“

POVEDAL MINISTER VNÚTRA SR ROMAN MIKULEC.

Niekde hodinu, inde pár minút

Ministerstvo vnútra dnes pripomenulo, že najvyťaženejšie pracoviská dokladov sú v krajských mestách, najviac v klientskom centre v Bratislave na Tomášikovej ulici, kde sa pri priemernej návštevnosti 10-tisíc klientov za mesiac čaká 50 minút.

Na druhej strane v Košiciach sa čaká asi 20 minút. Najmenej vyťažené pracoviská sú v Banskej Štiavnici, Stropkove či v Žarnovici, kde vás vybavia ani nie za 7 minút.

Koniec platnosti certifikátov na podpis sa týka len držiteľov občianskych preukazov vydaných do 20. júna 2021. Nijako však neovplyvňuje ostatné digitálne funkcie dokladu – naďalej je možné prihlasovať sa ním do elektronickej schránky a používať e-služby, ktoré nevyžadujú elektronické podpisovanie.

Budú fungovať aj po novom roku

- Inzercia -

Ak podpisujete zriedkavo, alebo len niektoré úkony, občiansky preukaz nie je potrebné meniť. Rezort informatizácie pripravil návrh vyhlášky o uznaných spôsoboch autorizácie, ktorá to umožní aj dokladmi vydanými do 20. júna 2021. Podrobnosti budú zverejňované na Ústrednom portáli verejnej správy.

Biometrické bezkontaktné občianske preukazy občianske preukazy vydávané v súčasnosti sú vydávané s platnosťou do 3. augusta 2031, čiže so skrátenou dobou platnosti.

„Podľa európskeho nariadenia o posilnení bezpečnosti totiž od augusta 2031 musí každý doklad totožnosti vydaný v krajine EÚ obsahovať biometrické údaje obdobne, ako je to pri cestovných pasoch,“

VYSVETLIL MINISTER ROMAN MIKULEC.

Čakáme na biometrické

Biometrické pasy vydáva Slovenská republika už od roku 2008. Ministerstvo vnútra je po technickej i procesnej stránke pripravené začať s vydávaním biometrických bezkontaktných občianskych preukazov aj skôr ako od 1. januára 2023.

Nový typ občianskeho preukazu má odlišný dizajn s duálnym rozhraním s množstvom bezpečnostných prvkov. Okrem iných pribudli napríklad reliéfne štruktúry mnohých údajov, ktoré presahujú povinné súčasti dokladu, napríklad podobizeň držiteľa, čím výrazne prispievajú k obmedzeniu falšovania dokladu.

Pre mobilné zariadenia

Rovnako ako doteraz má nový občiansky preukaz jeden čip, ktorý možno použiť s pomocou čítačky, ale po novom aj bezkontaktne napríklad s pomocou mobilného čítacieho zariadenia s funkciou NFC, čiže rovnako ako platobnú kartu.

Je teda pripravený pre používanie e-služieb cez mobil. Čip je chránený mechanizmami aktívnej a pasívnej autentifikácie. Jeho držiteľ si s pomocou voľne prístupných aplikácií bude môcť sám prečítať základné údaje o svojej osobe zapísané v čipe. 

Ako bude nový občiansky vyzerať pod UV svetlom? (zdroj: Ministerstvo vnútra SR)

Zaujímavý je pohľad na nový OP cez ÚV svetlo, kedy sa zobrazí voľným okom neviditeľný štátny znak vo farbách, alebo bezpečnostná grafika.

Ministerstvo vnútra odporúča všetkým, ktorí uvažujú o výmene OP z dôvodu končiacej platnosti certifikátov pre e-podpis, v prípade, že je to možné, vyčkať na tento nový, najmodernejší typ dokladu. Kedy však bude rezort vnútra nové doklady vydávať zatiaľ nie je jasné.

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.