-1.1 C
Bratislava
ÚvodBiznisObchodníkom klesajú tržby. Už aj hyper a supermarketom

Obchodníkom klesajú tržby. Už aj hyper a supermarketom

Tržby maloobchodu v septembri boli už druhý mesiac nižšie ako pred rokom, prvýkrát v tomto roku sa do reálneho mínusu dostali aj tržby veľkých predajní

Tržby maloobchodu v septembri prehĺbili svoje zaostávanie za minulým rokom, po očistení o infláciu sa už do mínusu dostali aj hyper a supermarkety, ktoré tvoria vyše 40 % celkových tržieb maloobchodu. Opačný, rastúci trend tržieb si naďalej udržali predajne s počítačmi a komunikačnými zariadeniami.

Tržby maloobchodu aj počas septembra 2022 boli medziročne nižšie, a to o 4,9 %. Po dlhom období medziročných prírastkov tak druhý mesiac po sebe maloobchodné predajne mali nižšie tržby ako v rovnakom období pred rokom. Pokles tržieb v stálych cenách zaznamenalo až 7 z 9 zložiek maloobchodu.

Aj veľké obchody

Celkový výsledok odvetvia ovplyvnil najmä medziročný pokles v podielovo najvýznamnejších zložkách. Nižšie tržby zaznamenali hyper a supermarkety o 4 % a špecializované predajne napr. s obuvou, textilom či drogérie o 0,8 %. Takmer o 10 % sa tiež znížili tržby v predaji mimo predajní, ktoré zahŕňajú aj zásielkový predaj.

S váhovo menej významných položiek dvojciferný pokles zaznamenali špecializované predajne s tovarom pre domácnosť (o.i. hobymarkety, predajne nábytku a spotrebnej elektrotechniky).

- Inzercia -

Piaty mesiac za sebou boli medziročne v poklese aj reálne tržby čerpacích staníc. Ich nominálna hodnota bola síce výrazne vyššia ako pred rokom, ale po očistení o extrémny rast cien tržby klesli o viac ako 5 %.

Rast tržieb si udržali predajne s PC a IKT zariadeniami o 24,8 %, a tiež predajne potravín, nápojov a tabaku o 1,8 %.

Zlaté časy sa skončili. Obchodníkom už druhý mesiac v rade klesajú tržby. (zdroj: Štatistický úrad SR)

Medziročný vývoj

Tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov za september 2022 medziročne vzrástli o 5,2 % čo ovplyvnili vyššie tržby za predaj vozidiel. Oprava a údržba vozidiel, ako aj predaj dielov a príslušenstva skončili v medziročne mínuse.

Vo veľkoobchode sa tržby zvýšili o 9,3 %, pričom rástli takmer všetky jeho zložky, okrem sprostredkovania veľkoobchodu.

Tržby reštaurácií a pohostinstiev boli medziročne nižšie už štvrtý mesiac za sebou. V septembri 2022 sa ich medziročný pokles prehĺbil na 13,5 %.

Tržby v ubytovaní (v stálych cenách) medziročne stúpli o 22,1 %, pričom sú v pluse už 18 mesiacov po sebe. Objem v bežných cenách prekonal hodnotu spred pandémie.

Tržby v reštauráciách a ubytovaní. (zdroj: Štatistický úrad SR)

Medzimesačný vývoj

Tržby v septembri 2022 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom2) vzrástli v predaji a oprave motorových vozidiel o 1,3 % a vo veľkoobchode o 0,6 %. 

Mierny pokles vykázal maloobchod o 0,9 %. Koniec hlavného dovolenkového obdobia sa prejavil na medzimesačnom znížení tržieb reštaurácií a pohostinstiev o 6,1 % a ubytovacích zariadení o 6,9 %.

Súhrnný vývoj za 9 mesiacov

V súhrne za 9 mesiacov roka 2022 tržby vo všetkých zložkách vnútorného obchodu vzrástli. V ubytovaní rástli tržby o 85,4 %, hodnoty spred pandémie (v porovnaní s bilanciou 9 mesiacov 2019) však stále nedosiahli.

Dvojciferne stúpli vo veľkoobchode a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev. Od začiatku roka dokázal medziročne zvýšiť tržby aj maloobchod o 6,3 % a predaj a oprava motorových vozidiel o 5,5 %.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.