-1.1 C
Bratislava
ÚvodEkonomikaPolitici predstavili pomoc pre energeticky náročné podniky

Politici predstavili pomoc pre energeticky náročné podniky

Na zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady došlo k dohode so sociálnymi partnermi v súvislosti s pomocou pre energeticky náročné podniky.

Približne 120 podnikov, ktoré spĺňajú kritériá ustanovené zákonom (konkrétne zákon číslo 309/2009 a vyhláškou ministerstva číslo 106/2019), tak bude môcť čerpať kompenzácie z dôvodu vysokých platieb za cenu energií ešte v tomto roku.

Pre uvedené kompenzácie bude vyčlenených 40 miliónov eur. Zároveň dnes vláda na mimoriadnom zasadnutí schválila novelu zákona o dotáciách, ktorá vytvára legislatívny rámec pre poskytovanie kompenzácií pre ostatné podniky.

Pre energeticky náročné

Riešenie pre energeticky náročné podniky hľadal rezort hospodárstva spoločne aj so zástupcami zamestnávateľov. V prípade energeticky náročných podnikov pôjde o kompenzácie položky obnoviteľných zdrojov energie v tarife za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá je obsiahnutá v koncovej cene elektriny.

Pričom tarifa za prevádzkovanie systému je jednou z najvyšších položiek v koncovej cene elektrickej energie podnikov. Uvedené kompenzácie rezort hospodárstva poskytoval už v minulosti. Výška kompenzácie pre jednotlivé podniky bude závisieť od reálnej spotreby elektriny v roku 2021, pričom o pomoc budú musieť firmy požiadať. 

„Jednou z našich priorít bolo hľadanie opatrení pre energeticky náročné podniky. Na ministerstve hospodárstva sme sa aj so zástupcami podnikateľov a zamestnávateľov stretli opakovane od poslednej tripartity, aby sme našli spoločné riešenie. Nezastavíme sa však na tomto riešení. Naopak, chceme rokovať ďalej. Chceme hľadať riešenie pre podniky i na budúci rok. Je tu viacero možností. A my chceme hľadať tú najlepšiu alternatívu tak, by sme našu ekonomiku, náš priemysel a zamestnanosť na Slovensku uchránili,“

UVIEDOL POČAS TLAČOVEJ BESEDY ŠTÁTNY TAJOMNÍK PETER ŠVEC.

Aj zákon o dotáciách

- Inzercia -

Vláda dnes rovnako schválila novelu zákona o dotáciách, ktorá je jedným z dôležitých krokov k uvedeniu kompenzačnej schémy pomoci do praxe. Vytvára legislatívny rámec na možnosť poskytovania finančných prostriedkov vo forme dotácie na pokrytie dodatočných nákladov v dôsledku zvýšenia cien plynu a elektriny.

„Podniky sa budú môcť uchádzať o podporu z výzvy v celkovom objeme 40 miliónov eur. Peniaze budú rozdelené adresne, a to podľa schémy pomoci z dielne Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Návrh sme predstavili po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady. Ďakujem všetkým zúčastneným stranám, že spájame sily a máme rovnaký cieľ ochrániť občanov pred následkami energetickej krízy. Sú to náročné rokovania, ale podarilo sa nám získať cennú podporu partnerov pri návrhu rozpočtu, pomoci firmám a teraz aj energeticky náročným podnikom. Ako predseda vlády si tento konštruktívny prístup úprimne vážim,“

POVEDAL PREMIÉR EDUARD HEGER.

Zákon má rámcový charakter a umožňuje na základe konkrétnych schém štátnej pomoci poskytovanie dotácii rôznym skupinám právnických osôb a fyzických osôb – podnikateľov. 

„Dôležitou prioritou bolo tiež hľadanie mechanizmu pre pomoc ostatným podnikateľom, k čomu bol dnes na vláde prijatý legislatívny rámec, na základe ktorého chceme postupovať. Je dôležité, aby prešiel Národnou radou SR v skrátenom legislatívnom konaní, preto chcem apelovať na poslancov, aby k nemu adekvátne pristupovali,“

UVIEDOL PETER ŠVEC.

Smeruje do Národnej rady

Za účelom efektívneho a rýchleho poskytovania pomoci novela zákona umožňuje rezortu hospodárstva súčinnosť dodávateľov elektrickej energie, plynu a zároveň prevádzkovateľa distribučnej sústavy alebo prevádzkovateľa distribučnej siete, pričom sumu za megawatthodinu elektriny a plynu na určenie výšky samotnej dotácie bude stanovená nariadením vlády.

Na poskytnutie dotácie budú mať nárok spoločnosti, ktoré splnia podmienky stanovené vo výzve na predkladanie žiadosti o poskytnutie dotácie. Najvyššiu možnú výšku dotácie, ako i oprávnené obdobie na dotáciu, či oprávnený náklad na určenie jej výšky stanoví rezort hospodárstva v súlade s požiadavkami dočasného krízového rámca.

Uvedená novela pôjde do Národnej rady SR v skrátenom legislatívnom konaní, pričom v prípade schválenia nadobudne účinnosť dňom zverejnenia v zbierke zákonov.

Aj pre menšie firmy

Ministerstvo hospodárstva tak uvedenými kompenzáciami pomôže znížiť negatívne dopady vysokých cien energií väčšine slovenských zamestnávateľov a podnikov, pomôže zabezpečiť stabilitu pracovných miest a ekonomickú stabilitu samotných firiem.

Menším firmám a tiež školám môže pomôcť aj uvoľnenie pravidiel pre pripojenie lokálnych zdrojov elektriny.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.