-1.1 C
Bratislava
ÚvodEkonomikaNominálne mzdy rástli. Reálne väčšine zamestnancov klesli

Nominálne mzdy rástli. Reálne väčšine zamestnancov klesli

Medziročný rast nominálnej mesačnej mzdy sa aj v septembri 2022 udržal vo všetkých 10 sledovaných odvetviach, reálne viac však zarábali iba zamestnanci v odvetví ubytovania.

Priemerná nominálna mesačná mzda v septembri 2022 sa medziročne rástla vo všetkých desiatich odvetviach ekonomiky. Výraznejšie sa zvýšili mzdy v ubytovaní (o 17,2 % na 1 023 eur) a v stavebníctve (o 13 % na 945 eur).

V priemysle mzdy vzrástli o 9,3 % na 1 357 eur. V príjmovo najslabšom odvetví, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev, bol rast miezd najnižší, len o 1,8 % na 628 eur.

Vysoký rast spotrebiteľských cien (inflácia) spôsobil pokles reálnych miezd takmer vo všetkých odvetviach. Najvýraznejší, skoro 11 %, pokles reálnej mzdy bol zaznamenaný v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev, o 9,9 % klesla reálna mzda v odvetví informácií a komunikácie.

Priemerná reálna mzda (zdroj: Štatistický úrad SR)

O viac ako päť percent poklesli aj reálne príjmy zamestnancov v predaji a oprave motorových vozidiel, vo veľkoobchode, v maloobchode, vo vybraných trhových službách i doprave a skladovaní. Len v ubytovaní reálne mzdy rástli, a to o 2,6 %.

- Inzercia -

V priemere za deväť mesiacov roka 2022 sa nominálna mesačná mzda medziročne zvýšila o viac ako pätinu v ubytovaní (dosiahla 928 eur). Nominálne mzdy rástli výraznejšie aj v stavebníctve (o 11,1 % na 890 eur) a v maloobchode (o 10,9 % na 954 eur).

Najnižší rast nominálnej mzdy zaznamenali vybrané trhové služby (o 4,9 % na 1 224 eur).

V dôsledku vysokej inflácie od začiatku roka 2022 reálna mzda vzrástla len v ubytovaní (o 7,3 %). Ostatné sledované odvetvia zaznamenali jej pokles, najviac klesla reálna mzda vo vybraných trhových službách (o 6,3 %), najmenej v stavebníctve (o 0,7 %).

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.