-1.1 C
Bratislava
ÚvodBiznisTržby za vlastné výkony a tovar vo vybraných odvetviach v septembri 2022

Tržby za vlastné výkony a tovar vo vybraných odvetviach v septembri 2022

Tržby v priemysle aj doprave si počas septembra udržali vyšší dvojciferný rast. Uviedol to dnes v správe Štatistický úrad SR.

Septembrové tržby medziročne rástli v štyroch z piatich sledovaných sektorov ekonomiky. Dvojciferne stúpli v priemysle, doprave a skladovaní, ako aj v informáciách a komunikácii.

Medziročne vyššiu hodnotu dosiahli po štyroch mesiacoch aj v stavebníctve. V trende poklesov naďalej pokračovali len vybrané trhové služby.

V priemysle tržby rástli

Priemysel, ako najdôležitejšie odvetvie v štruktúre ekonomiky, si v septembri 2022 druhý mesiac po sebe udržal dvojciferný medziročný rast tržieb, ktorý aktuálne dosiahol 15,1 %. Pozitívny výsledok zaznamenalo 12 zo 16 sledovaných priemyselný odvetví.

Výsledok najvýznamnejšie ovplyvnili dynamický rast tržieb vo výrobe dopravných prostriedkov o 38,3 % a vyšší rast tržieb vo výrobe kovov o 15,4 %.

Zmena tržieb vo vybranných odvetviach (zdroj: Štatistický úrad SR)
- Inzercia -

Výsledok pozitívne ovplyvnili aj dvojciferný rast vo výrobe strojov ako aj vo výrobe elektrických zariadení. Naopak, ešte lepší vývoj tržieb brzdil pokles vo výrobe počítačových výrobkov o 16,5 %, ako aj v dodávkach elektriny a plynu o 5,4 %. 

Tržby druhého objemovo najsilnejšieho odvetvia, vybraných trhových služieb, klesali už tretí mesiac po sebe a v septembri 2022 boli medziročne nižšie o 4,3 %.

Za týmto výsledkom stál predovšetkým pokles tržieb o viac ako 20 % v administratívnych a obchodných pomocných činnostiach, ako aj dvojciferný pokles tržieb firiem pôsobiacich v právnych a účtovníckych činnostiach.

Rástlo cestovanie

Opätovne však medziročne rástli tržby v činnostiach cestovných kancelárií, v septembri to bolo viac ako dvojnásobok vlaňajších hodnôt, ale po prepočítaní na stále ceny naďalej zaostávali približne o štvrtinu za septembrom v predpandemickom roku 2019.

Podniky dopravy a skladovania si udržali vysoké, až štvrtinové tempo rastu tržieb, no v porovnaní s augustom dynamika rastu spomalila.

Rástlo všetkých päť zložiek tohto odvetvia, na pozitívnom výsledku sa však podieľali hlavne dve objemovo najvýznamnejšie zložky – pozemná doprava vrátane dopravy potrubím (rast o 24,9 %), skladové a pomocné činnosti (rast o 20,7 %).

Odvetvie informačné a komunikačné činnosti pokračovalo v dvojcifernom raste tržieb, v septembri 2022 medziročne stúpli o 17,9 %. Opäť rástli všetky zložky odvetvia, pričom najvýraznejší podiel na celkovom pozitívnom výsledku mali počítačové programovanie s medziročným navýšením o 23,2 % a telekomunikácie s rastom o 8,4 %.

Tržby v stavebníctve prelomili štvormesačnú vlnu poklesov a v septembri 2022 medziročne stúpli o 3,2 %.

Medzimesačné porovnanie

Po očistení od sezónnych vplyvov medzimesačne tržby stúpli v informačných a komunikačných činnostiach, ako aj v stavebníctve o zhodných 0,6 %.

Medzimesačný pokles tržieb bol zaznamenaný v priemysle o 0,7 %, vo vybraných trhových službách o 1,8 % a v doprave a skladovaní o 3,1 %.

Vývoj za deväť mesiacov roka 2022

V súhrne za deväť mesiacov roku 2022 tržby medziročne vzrástli dvojciferne v doprave a skladovaní o 26,9 %, ako aj v informačných a komunikačných činnostiach o 14,3 %.

Objemovo najvýznamnejší priemysel dosiahol kumulovaný medziročný rast tržieb o 7,8 % a vybrané trhové služby stúpli o 1,6 %. Stavebníctvo zaznamenalo pokles tržieb o 1,8 %.

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.