-1.1 C
Bratislava
ÚvodEkonomikaZamestnanosť začala klesať. Trpí najmä priemysel a veľkoobchod

Zamestnanosť začala klesať. Trpí najmä priemysel a veľkoobchod

Zamestnanosť klesla až v polovici sledovaných odvetví, najviac zasiahnutý bol priemysel a veľkoobchod. Uviedol to Štatistický úrad SR.

Podľa údajov, ktoré poskytujú hlavne veľké podniky, v septembri 2022 rástol počet zamestnaných osôb už iba v piatich spomedzi desiatich sledovaných odvetví ekonomiky.

Počet osôb zamestnaných v septembri 2022 medziročne rástol výraznejšie v sektore informácií a komunikácie o 4,3 %, viac ako dvojpercentný rast zamestnanosti mali aj doprava a skladovanie a stavebníctvo, o 0,6 % stúpla zamestnanosť v dvoch odvetviach – v maloobchode a v ubytovaní.

Okrem priemyslu, kde zamestnanosť medziročne nepretržite klesá už od marca 2022, sa pridal veľkoobchod, predaj a oprava motorových vozidiel, činnosti reštaurácii a pohostinstiev a vybrané trhové služby. Pokles zamestnanosti v týchto odvetviach však zatiaľ nie je výrazný a pohybuje sa od 0,1 % do 1,6 %.

Od začiatku roka do konca septembra 2022 zamestnanosť medziročne vzrástla v 9 z 10 sledovaných odvetví, najvýraznejšie v ubytovaní o 9,1 %, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 6,2 % a v informačných a komunikačných činnostiach o 5,0 %. Nevýrazný úbytok sa prejavil len v priemysle, o 0,7 %.

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.