9.8 C
Bratislava
DomovPeniazeInflácia je už takmer 15%. Rástli ceny takmer všetkého

Inflácia je už takmer 15%. Rástli ceny takmer všetkého

Inflácia sa v októbri priblížila k pätnástim percentám a pokračovalo zdražovanie potravín aj pevných palív, pripojil sa rast cien textilu a obuvi.

Najvýznamnejšie výdavkové položky slovenských domácností – potraviny s nealko nápojmi a bývanie s energiami aj v októbri zvyšovali svoj medziročných rast.

Z 9 tovarových skupín potravín až 6 prekonalo 20-percentný rast v medziročnom porovnaní. V bývaní pokračoval rast cien za teplo a pevné palivá. Znovu začali rásť aj ceny pohonných hmôt, boli o pätinu vyššie ako pred rokom.

Ceny rástli aj v októbri

Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v októbri 2022 medzimesačne poskočili o 1,2 % a priemerná úroveň zdražovania z mesiaca na mesiac v tomto roku je 1,3 %.

Medziročne inflácia od januára minulého roka bez prestávky rastie a momentálne s hodnotou 14,9 % dosahuje najvyššie hodnoty od začiatku milénia.

Vývoj inflácie na Slovensku. (zdroj: Štatistický úrad SR)

Medzimesačný vývoj

- Inzercia -

Medzimesačne rástli ceny v 11 z 12 odborov (výdavkových skupín domácností). Najväčší vplyv na infláciu mali naďalej rastúce ceny potravín, v októbri medzimesačne zdraželi o 2,5 %, čo bola štvrtá najvyššia hodnota tento rok.

Najvýznamnejší vplyv mal najmä rast cien mäsa o 1,7 %, mlieka, syrov, vajec o 3,6 % a zeleniny o 9,7 %. Prvý raz od začiatku roka mierne klesli ceny olejov a tukov o 0,2 % a znížili sa aj ceny ovocia o 2,3 %.

V raste cien pokračovali aj tovary a služby v odbore bývanie a energie, na medzimesačnej úrovni  pokračoval vysoký nárast cien pevných palív o 7,6 % a výraznejší rast zaznamenali aj ceny tepelnej energie o 1,5 %.

Ceny pohonných hmôt po troch mesiacoch mierneho poklesu začali v októbri znovu rásť a spolu s vyššími cenami za nákup dopravných prostriedkov potiahli celý odbor doprava do rastu. Významne zvýšenie dosiahli aj ceny odevov a obuvi o 3,6 %.

Index spotrebiteľských cien sa v októbri oproti septembru zvýšil v domácnostiach zamestnancov a v domácnostiach dôchodcov zhodne o 1,2 %, v nízkopríjmových domácnostiach o 1,3 %. 

Medziročný vývoj

Zvýšenie cien v medziročnom porovnaní dosiahlo v októbri 2022 hodnotu 14,9 %, čo je stále najvyššia úroveň za posledných viac ako 22 rokov.

Vyššie ceny boli vo všetkých 12 sledovaných výdavkových skupinách (odboroch) domácností, polovica z nich dosiahla rast nad 10 percent. Rekordné hodnoty inflácie za posledné dve dekády sme zaznamenali doteraz až v troch štvrtinách všetkých odborov.

Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú dynamicky rastúce ceny v dvoch odboroch – potraviny s nealko nápojmi a bývanie s energiami, ktoré tvoria takmer polovicu výdavkov domácností. Potraviny boli aktuálne medziročne drahšie o 26,8 %, aj nealkoholické nápoje rástli dvojciferným tempom už štvrtý mesiac.

Najzásadnejší vplyv z hľadiska tempa zdražovania a váhy vo výdavkoch domácností malo zvýšenie cien chleba a obilnín; mäsa ako aj mlieka, syrov a vajec, ich ceny sa medziročne posunuli nahor od 27 % do 30 %.

Drahé oleje a tuky

Spomedzi šiestich potravinových tovarových skupín najvýraznejší percentuálny rast vykazujú už viac ako pol roka oleje a tuky, aktuálne boli o polovicu drahšie ako pred rokom, ale ich vplyv vo výdavkoch je najmenší. Zelenina bola o štvrtinu drahšia ako v októbri pred rokom.

Výrazný vplyv na infláciu má od začiatku roka zvýšenie cien v odbore bývanie a energie, kde medziročný rast sa už štvrtý mesiac pohybuje nad úrovňou 16 %, v októbri o 16,4 %. Posledných päť mesiacov pod vplyvom približujúcej sa zimnej sezóny v tejto zložke rastú najmä ceny pevných palív, aktuálne sú o 41,5 % vyššie ako pred rokom. Zvýšili sa tiež ceny tepelnej energie na 18,5 %. Imputované nájomné, ktoré je odrazom rastu cien stavebných materiálov, zmiernilo medziročný nárast pod hodnotu 18 %.

Drahé pohonné hmoty

Vyššie ceny v odbore doprava dlhodobo podporované najmä drahšími pohonnými hmotami v októbri mierne znížili dynamiku nárastu v porovnaní s minulým rokom na 20,4 %.

Z ostatných odborov si spotrebitelia priplatili aj za noviny, knihy a kancelárske potreby, stravovanie a ubytovacie služby, osobnú starostlivosť, ale aj za poistenie, odevy a obuv.

Index spotrebiteľských cien sa v októbri 2022 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov 14,6 %, za nízkopríjmové domácnosti o 15,5 %, za domácnosti dôchodcov o 16,4 %.

V súhrne za desať mesiacov roku 2022 sa spotrebiteľské ceny medziročne v priemere zvýšili o 12,2 % (za domácnosti zamestnancov o 12,1 %, za nízkopríjmové domácnosti o 12,4 %, za domácnosti dôchodcov o 13,3 %).

Vývoj jadrovej a čistej inflácie

Pri októbrovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 14,9 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 15,4 % a čistá inflácia hodnotu 12,1 %. Medzimesačne dosiahla jadrová inflácia hodnotu 1,4 % a čistá inflácia hodnotu 1 %.

Jadrová inflácia sleduje rast cenovej hladiny po vylúčení vplyvu zmien regulovaných cien (napr. ceny energií) a iných administratívnych opatrení (napríklad úprav daní a podobne). Čistá inflácia je jadrová inflácia bez zmien cien potravín.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

2 KOMENTÁRE

  1. […] Mnohé banky svoje produkty prezentujú ako ochranu pred infláciou. Lenže to nie vždy a nie pri všetkých produktoch musí byť pravda. Po skončení viazanosti produktu totiž môžete pre vysokú infláciu stratiť aj desiatky percent. Podľa posledných údajov Štatistického úradu totiž medziročne inflácia na Slovensku dosiahla už takmer pätnásť percent. […]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.