-1.1 C
Bratislava
ÚvodEkonomikaRating Slovenska podľa agentúry S&P na úrovni A+

Rating Slovenska podľa agentúry S&P na úrovni A+

Agentúra oceňuje úspešné zabezpečenie alternatívnych zdrojov plynu, miernu výšku zahraničného dlhu a obmedzené riziko platobnej bilancie.

Vojnový konflikt na Ukrajine z dôvodu ruskej agresie negatívne ovplyvňuje viaceré oblasti. Inflácia v súčasnosti obmedzuje spotrebu a kúpnu silu domácností, v roku 2023 sa preto odhaduje zvýšenie na 13,5 % z pôvodných 12,2 % v roku 2022.

Agentúra uvádza, že rating by sa mohol zmeniť na stabilný, ak sa ekonomické a fiškálne dôsledky vojny na Ukrajine a prechod od ruských energií na alternatívne zdroje ukážu ako zvládnuteľné bez dlhodobých následkov pre slovenskú ekonomiku. 

„Súčasné vedenie SPP a ďalších energetických spoločnosti bude za úzkej súčinnosti a podpory MH SR naďalej upevňovať a rozširovať dostatočné zabezpečenie alternatívnych zdrojov plynu a ďalších kľúčových energetických komodít,“

UVÁDZA MINISTER HOSPODÁRSTVA KAREL HIRMAN.

Ratingové agentúry prideľujú krajinám tzv. úverové ratingy, ktoré predstavujú hodnotenie schopnosti danej krajiny si plniť svoje povinnosti voči veriteľom a splácať záväzky vyplývajúce z vydaných obligácií či iných dlhových nástrojov.

Vyššie hodnotenie Slovenska má vplyv na úrokové sadzby vydaných štátnych dlhopisov a zvyšuje dôveru investorov v stabilitu slovenskej ekonomiky.

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.