3.9 C
Bratislava
DomovPolitikaMinistri hospodárstva rokovali v Bruseli o Ukrajine aj dohode s USA

Ministri hospodárstva rokovali v Bruseli o Ukrajine aj dohode s USA

Integrácia Ukrajiny do jednotného trhu EÚ a obchodné vzťahy medzi EÚ a USA boli hlavnými témami zasadnutia Rady ministrov pre zahraničné veci.

Jasné odsúdenie ničím nevyprovokovanej invázie Ruskej federácie na Ukrajine a jednoznačná podpora opatrení na úrovni Európskej únie, ktoré pomôžu Ukrajine sa lepšie integrovať do jednotného trhu. Toto bola jedna z pozícií Slovenska na piatkovom zasadnutí Rady ministrov pre zahraničné veci v oblasti obchodu v Bruseli, kde Slovensko zastupoval štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR, Peter Švec.

Ministri tak diskutovali o konkrétnych možnostiach pomoci Ukrajine prostredníctvom obchodu. Európska únia (EÚ) od júna 2022 neuplatňuje voči Ukrajine clá, ani množstevné obmedzenia.

Toto opatrenie prináša želaný efekt, kedy vzájomný obchod napriek vojnovému stavu dosahuje pozoruhodnú odolnosť. Ministri sa zároveň zhodli, že EÚ by mala opatrenie predĺžiť napriek možným negatívnym dopadom zvýšených dovozov niektorých poľnohospodárskych produktov na farmárov v únii.

Prínosom pre Ukrajinu by bolo tiež urýchlenie rokovaní o Dohode o posudzovaní zhody a akceptácii priemyselných výrobkov. 

„Podporujeme snahy o lepšiu integráciu Ukrajiny do jednotného trhu EÚ prostredníctvom obchodu. Predĺženie neuplatňovania ciel a iných obmedzení na obchod do konca 2024 sa nám javí ako vhodný nástroj. Verím, že ide o dôležitý prvok ekonomickej pomoci Ukrajine v oblasti obchodnej politiky a zároveň silný signál solidarity zo strany EÚ,“

DODAL PETER ŠVEC.
- Inzercia -

Kľúčovou témou diskusií boli aj obchodné vzťahy EÚ a Spojených štátov amerických (USA), ale aj reforma Svetového obchodného centra (WTO) a informácia o stave rokovaní o dohodách o voľnom obchodu EÚ s tretími krajinami.

Medzi EÚ a USA sa rozbehla pozitívna spolupráca v rámci Rady pre obchod a technológie (TTC). Sústreďuje sa napríklad na témy, ako spolupráca pri nových technológiách, budovanie odolných dodávateľských reťazcov pre polovodiče, alebo uľahčenie vzájomného obchodu. Situáciu však komplikuje legislatíva pre zníženie efektov inflácie – tzv. Inflation Reduction Act.

Schválené subvencie USA do zelených technológií sú značne masívne, čím hrozí odliv investícií z únie do USA. Subvencie sú diskriminačné pre slovenských exportérov, keďže sú podminené použitím komponentov vyrobených v USA. 

„Slovensko je významným exportérom automobilov do USA. Schválené subvencie USA na výrobu elektrických vozidiel ohrozujú našu domácu výrobu automobilov, ktorú čaká proces transformácie na elektrické vozidlá. Podporujeme preto všetky snahy o dosiahnutie riešenia, ktoré by odstránilo túto konkurenčnú nevýhodu,“

ĎALEJ UVIEDOL ŠTÁTNY TAJOMNÍK.

V deň zasadnutia Rady si svet zároveň pripomínal Medzinárodný deň boja proti násiliu páchanému na ženách. Oficiálne ho vyhlásila Organizácia spojených národov (OSN) a na návrh českého predsedníctva si ho dnes na zasadnutí prítomné ministerky a ministri pripomenuli oranžovými šatkami a kravatami.

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.