Viac než dvojtretinový medzimesačný nárast úmrtí na koronavírusovú infekciu spôsobil jej posun v rebríčku najčastejších príčin úmrtí z ôsmeho na šieste miesto.
Celková nadúmrtnosť bola v SR na úrovni 5 %. Najhoršia situácia bola v Košickom kraji, kde počet zomretých bol o viac ako 13 % vyšší než priemer rokov 2015 – 2019.
V októbri takmer 5-tisíc úmrtí
Na Slovensku zomrelo v októbri viac ako 4,6 tisíca osôb, čo je štvrtý najnižší počet za posledných dvanásť mesiacov. Počet zomretých bol o 4,7 % vyšší než priemerná hodnota rovnakého mesiaca rokov 2015 – 2019 pred nástupom pandémie.
Vyplýva to z predbežných dát o počtoch zomretých a príčinách úmrtí v októbri 2022, zverejnených Štatistickým úradom SR. Úrad tiež spresnil údaje za prvých deväť mesiacov tohto roka.
„Dopady koronavírusu na úmrtnosť sa opäť mierne zhoršujú, v októbri ochoreniu COVID-19 podľahlo 145 osôb, čo je o vyše 70 % viac ako v septembri 2022. Počet obetí bol však trojnásobne nižší ako pred rokom v októbri, kedy sa začali výraznejšie prejavovať dôsledky tretej vlny pandémie,“
UVIEDLA ZUZANA PODMANICKÁ, RIADITEĽKA ODBORU ŠTATISTIKY OBYVATEĽSTVA ŠÚ SR.
Od začiatku pandémie (marec 2020) ku koncu októbra 2022 spôsobil koronavírus v súhrne na Slovensku úmrtie viac ako 21,5 tisíca osôb.
Nadúmrtnosť starších seniorov
V porovnaní s 5-ročným priemerom pred pandémiou výrazne menej osôb zomieralo v októbri 2022 v skupine ľudí v produktívnom veku (od 15 do 64 rokov). Nižší počet zomretých bol zaznamenaný aj v skupine osôb v predproduktívnom veku (od 0 do 14 rokov).
Nadúmrtnosť sa prejavovala len v skupine seniorov nad 65 rokov, čo je najpočetnejšia z troch základných vekových skupín v štruktúre zomretých. V októbri 2022 dosiahla takmer 12 %, keď celkovo zomrelo približne 3,6 tisíca seniorov (tvorili vyše 79 % všetkých úmrtí).
Na rozdiel od predchádzajúcich mesiacov bol vývoj úmrtnosti v obidvoch podskupinách seniorov, teda u mladších seniorov (od 65 do 74 rokov) a u osôb nad 75 rokov, relatívne rovnaký.
Najmenej v Trenčianskom kraji
Nižší počet úmrtí v porovnaní s 5-ročným priemerom pred nástupom pandémie zaznamenal len Trenčiansky kraj (o 4 %). Zvyšných sedem regiónov dosiahlo nadúmrtnosť, najnižšia sa prejavila v Bratislavskom kraji (2 %) a najvyššia v Košickom kraji (13 %).
V porovnaní so septembrom sa hodnota nadúmrtnosti zhoršila v štyroch krajoch Slovenska, a to v Banskobystrickom, Trnavskom, Košickom a Prešovskom kraji. Nižšiu úmrtnosť zaznamenali Trenčiansky, Bratislavský a Žilinský kraj. V Nitrianskom zostala rovnaká.
COVID-19 opäť stúpol
Na následky infekcie COVID-19 zomrelo v októbri 145 osôb. Ich počet medzimesačne vzrástol o viac ako dve tretiny.
S vyše 3 % podielom sa posunula táto príčina smrti z ôsmej na šiestu priečku spomedzi 22 skupín ochorení. V auguste bola siedmou najčastejšou príčinou úmrtí v SR.
Srdce a nádory
Najčastejšími príčinami smrti v desiatom mesiaci tohto roka boli choroby obehového systému, ktoré tvorili 47 % úmrtí (takmer 2,2 tisíca osôb) a nádory 23 % (vyše 1 tisíc osôb).
Tieto dve skupiny úmrtí patria dlhodobo medzi najčastejšie príčiny smrti. Na choroby obehového systému zomrelo v októbri oproti priemeru rokov 2015 – 2019 o 1 % viac osôb.
V prípade nádorov zomrelo o takmer 9 % menej ľudí ako predstavuje päťročný priemer 2015 – 2019. Jedine v júni tohto roka zomrelo na túto príčinu viac osôb než v priemere za rovnaký mesiac 2015 – 2019.
Prvú päťku najčastejších príčin dopĺňali v októbri úmrtia na choroby dýchacej sústavy (10 %), tráviacej sústavy (5 %) a vonkajšie príčiny úmrtí (4 %).