3.9 C
Bratislava
DomovEkonomikaDôvera v ekonomiku sa prepadá. V novembri klesla na 20-mesačné minimum

Dôvera v ekonomiku sa prepadá. V novembri klesla na 20-mesačné minimum

Dôvera v slovenskú ekonomiku klesá šiesty mesiac v rade, v novembri bola najnižšia za posledných 20 mesiacov. Uviedol to Štatistický úrad.

Zhoršovanie ekonomickej nálady na Slovensku pretrvávalo aj v novembri, avšak medzimesačné zníženie o 0,7 bodu bolo najmiernejšie v tomto roku.

Napriek tomu bola hodnota sezónne upraveného indikátora ekonomického sentimentu (IES) na úrovni 87,6 najnižšia za posledných 20 mesiacov (od marca minulého roku). Dôvera sa oproti minulému mesiacu znížia v priemysle a v službách.

Naopak, zvýšila sa v obchode, stavebníctve, a po šesť mesiacov trvajúcich poklesoch, aj u spotrebiteľov.

Vývoj indikátora v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku bol menej pozitívny, hodnota IES bola v novembri medziročne nižšia o 12,2 bodu. Za dlhodobým priemerom zaostávala o 14,9 bodu.

- Inzercia -

Hodnota IES predstavuje vážený aritmetický priemer piatich čiastkových indikátorov dôvery, najväčší vplyv má indikátor dôvery v priemysle (40 %), nasleduje indikátor dôvery v službách (30 %), v stavebníctve (5 %), v obchode (5 %) a spotrebiteľský indikátor dôvery (20 %).

Prieskum je koordinovaný Európskou komisiou a vo všetkých členských štátoch EÚ má rovnakú metodiku. Detaily k piatim čiastkovým indikátorom dôvery sú uvedené v osobitnej informatívnej správe.

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.