4.3 C
Bratislava
DomovEkonomikaEkonomická nálada na Slovensku sa v novembri opäť zhoršila

Ekonomická nálada na Slovensku sa v novembri opäť zhoršila

Ekonomická nálada na Slovensku sa v novembri opäť znížila, pol roka trvajúci pokles dôvery bol však v tomto mesiaci najmiernejší. Uviedol to Štatistický úrad SR.

Ekonomická nálada na Slovensku bola najnižšia za posledných 20 mesiacov, klesá šiesty mesiac po sebe. 

Dôvera sa oproti minulému mesiacu znížila v priemysle a v službách. Naopak, zvýšila sa v obchode, stavebníctve a po šiestich mesiacoch aj u spotrebiteľov.

Zlepšila sa v obchode a v stavebníctve

Medzi podnikateľmi vnímali dôveru k vývoju slovenskej ekonomiky oproti minulému mesiacu pesimistickejšie v priemysle a v službách.

Naopak, podnikateľská atmosféra sa zlepšila v obchode a v stavebníctve. Optimizmus prejavili aj spotrebitelia, ich dôvera medzimesačne vzrástla len tretíkrát v tomto roku.

Päť čiastkových

- Inzercia -

Ekonomická nálada sa meria piatimi čiastkovými indikátormi, ktoré vyjadrujú očakávania a dôveru podnikateľov v štyroch odvetviach (v priemysle, stavebníctve, obchode a v službách) a u spotrebiteľov.

Čiastkové indikátory sa pohybujú na stupnici od -100 bodov (maximálne pesimistické odpovede) do +100 bodov (maximálne optimistické odpovede).

Nedôvera v priemysle

Indikátor dôvery v priemysle (sezónne upravený) v novembri poklesol medzimesačne o 4,3 bodu na hodnotu -15, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od mája 2020.

Vývoj indikátora nepriaznivo ovplyvnil najmä pokles objednávok (vážených produkciou), ktorý zaznamenali hlavne vo výrobe dopravných prostriedkov, strojov a zariadení inde nezaradených a ostatných nekovových výrobkov.

Klesá aj v službách

Sezónne očistený indikátor dôvery v službách v novembri oproti októbru klesol o 0,6 bodu na hodnotu mínus 0,3. K poklesu došlo v dopyte po službách za posledné tri mesiace a v podnikateľskej situácii.

U oboch pocítili zhoršenie najmä vo finančných a poisťovacích službách, v doprave a skladovaní a v prípade podnikateľskej situácie naviac aj v administratívnych a podporných službách  

Spotrebitelia začali veriť ekonomike

Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku sa po šiestich mesiacoch postupného zhoršovania v novembri medzimesačne mierne zlepšila. 

Indikátor spotrebiteľskej dôvery (sezónne upravený) sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 3,8 bodu na úroveň mínus 32,2. Hodnotenia respondentov boli oproti minulému mesiacu optimistickejšie vo všetkých štyroch zložkách indikátora.

Najviac sa zmiernili obavy z očakávaného vývoja nezamestnanosti. Menej pesimisticky vnímali respondenti aj nastávajúci vývoj celkovej hospodárskej situácie, očakávaných úspor, ako aj finančnej situácie ich domácností.

Verili v obchode

Indikátor dôvery v obchode v novembri stúpol oproti októbru o 5,4 bodu na hodnotu 23,7. Respondenti pozitívne hodnotili nárast podnikateľských aktivít za obdobie posledných troch mesiacov a očakávajú aj zvýšenie počtu zamestnancov.

Pozitívne hodnotenia podnikateľských aktivít (vážené tržbami) prevládali najmä v maloobchode s pohonnými látkami a v maloobchode ostatného tovaru v špecializovaných predajniach.

V novembri sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástol o 4 body na úroveň mínus 6,5. K pozitívnemu vývoju došlo vplyvom priaznivejších hodnotení celkovej úrovne objednávok, predovšetkým podnikov realizujúcich inžinierske stavby. Zlepšili sa aj hodnotenia očakávanej zamestnanosti.

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.