4.3 C
Bratislava
DomovPolitikaPrezidentka predniesla Správu o stave republiky

Prezidentka predniesla Správu o stave republiky

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok 29. novembra 2022 v pléne Národnej rady SR predniesla Správu o stave republiky.

Napriek snahe neustále hľadať východiská a udržiavať nádej v spoločnosti, bola táto správa podľa prezidentky jedna z najkritickejších.

Popri viacerých významných reformách, napĺňaniu ambiciózneho Plánu obnovy a popri pozitívnom vývoji v oblasti vymožiteľnosti práva a boja proti korupcii, je výsledkom domácej politiky v tomto roku najmä nebývalý zmätok.

„Verejnosť dokonca stratila prehľad aj v tom, kto naozaj vládne a kto je v opozícii. Koaliční politici boli často sami sebe väčšími protivníkmi ako im bola opozícia a vzájomné útoky vyústili až do odchodu koaličného partnera,“

POVEDALA ČAPUTOVÁ.

Na dnešnej politickej kríze majú podľa prezidentky ako politici každý svoj podiel viny.

„…všetci spolu vytvárame pre verejnosť obraz, akoby sme trpeli zahľadenosťou do seba samých a slepotou voči pocitom ľudí,“

DOPLNILA ČAPUTOVÁ.

Žiaľ, ako upozornila prezidentka, rôzne sociologické dáta potvrdzujú, že miera nespokojnosti ľudí dosahuje rekordy. Až 84% občanov si myslí, že naša spoločnosť nejde dobrým smerom.

- Inzercia -

Tento parameter je na Slovensku skúmaný od roku 1998 a za celú dobu 24 rokov nikdy nedosiahol takto kritickú hodnotu. Až 78% ľudí nie je spokojných s fungovaním demokracie v našej krajine.

„Nejde pritom iba o sociologické dáta. Hnev a nespokojnosť spoločnosti sú takmer hmatateľné,“

UPOZORNILA PREZIDENTKA ZUZANA ČAPUTOVÁ.

Cieľom politiky podľa prezidentky nemá byť odstránenie protivníka. Slovenská politická realita ako by sa redukovala iba na to. Vláda má objektívne kvôli krízam ťažkú situáciu.

Za nebezpečné však prezidentka považuje, že mnohé z nich manažuje spôsobom, ktorý do posledných okamihov robí z krízy drámu.

„Nie sme futbaloví fanúšikovia, aby sme si vyberali, komu viacej fandíme, či dôverujeme. Sme občania ktorí potrebujú vedieť, na čo sa majú pripraviť,“

POVEDALA ČAPUTOVÁ.

Podľa prezidentky musí byť v tejto situácii každému súdnemu človeku jasná jedna vec. 

„Takto to ďalej na Slovensku ísť nemôže bez toho, aby boli ničené zvyšky dôvery verejnosti a súdržnosti našej spoločnosti. Ak to vládna koalícia nedokáže zvrátiť, potom nám hrozí, že politická kríza prerastie do vážnej krízy demokracie. V takom prípade bude lepšie, umožniť občanom nanovo si vybrať svojich volených zástupcov,“

POVEDALA V ZÁVERE PREZIDENTKA.
- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.