9.8 C
Bratislava
DomovBiznisTržby v maloobchode klesali aj v októbri

Tržby v maloobchode klesali aj v októbri

Pokles tržieb v maloobchode pokračoval aj v októbri, medziročne v mínuse zostali veľké hypermarkety, aj predajne pohonných hmôt.

Údaje o tržbách zverejnil Štatistický úrad SR. Tržby maloobchodu boli aj v októbri nižšie ako pred rokom. Ich zaostávanie za minulým rokom, po očistení o infláciu, spôsobil hlavne pokles tržieb veľkých hráčov, ako sú hyper- a supermarkety či čerpacie stanice.

Po poklese v predošlých mesiacoch opäť rástli tržby reštauráciám a pohostinstvám.

Pokles tržieb v hypermarketoch

Aj v októbri 2022 tržby maloobchodu boli medziročne nižšie, a to o 4,4 %. Po dlhom období medziročných prírastkov mali maloobchodné predajne tržby nižšie ako pred rokom už tretí mesiac po sebe. Pokles tržieb v stálych cenách zaznamenalo až 6 z 9 zložiek maloobchodu.

Tržby v maloobchode (zdroj: Štatistický úrad SR)

S poklesom tržieb bojujú druhý mesiac po sebe veľkí hráči v maloobchode, ako sú hyper a supermarkety, aktuálne mali tržby nižšie o 2,4 %. Predajne pohonných hmôt majú pol roka tržby medziročne nižšie. Ich nominálna hodnota bola síce výrazne vyššia ako pred rokom, ale po očistení o extrémny rast cien tržby klesli o viac ako 5 %.

Rástol záujem o elektroniku

- Inzercia -

O pätinu menej ako pred rokom utŕžili predajcovia v stánkoch a na trhoch. Pokles tržieb o viac ako 11 % oproti roku 2021 mal aj zásielkový predaj a predajne mimo stánkov a trhov, a rovnako aj predajne s ostatným tovarom pre domácnosť, napr. hobymarkety, predajne nábytku alebo spotrebnej elektroniky.

Tržby rástli o 3,6 % v špecializovaných predajniach (o.i. textilu, obuvi, drogériách), ktoré sú druhou podielovo najvýznamnejšou zložkou maloobchodu. Vyššie tržby si udržali aj predajne s PC a IKT zariadeniami o 15,8 %, a tiež predajne potravín, nápojov a tabaku o 3,7 %.

Medziročný vývoj

Tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov za október 2022 medziročne vzrástli o 8,6 %, čo ovplyvnili vyššie tržby za predaj vozidiel o takmer 17 %. Oprava a údržba vozidiel, ako aj predaj dielov a príslušenstva skončili už druhý mesiac v medziročnom mínuse.

Vo veľkoobchode sa tržby zvýšili o 12,1 %, pričom rástli takmer všetky jeho zložky, okrem sprostredkovania veľkoobchodu.

Tržby v ubytovaní a reštauráciách (zdroj: Štatistický úrad SR)

Tržby reštaurácií a pohostinstiev, ktoré v predchádzajúcich štyroch mesiacoch klesali, zaznamenali v októbri 2022 medziročný rast o 10,9 %.

Tržby v ubytovaní (v stálych cenách) medziročne stúpli o 54 %, pričom rastú už 19 mesiacov po sebe. Objemy v bežných cenách u oboch zložiek už prekonali hodnoty spred pandémie.

Medzimesačný vývoj

Tržby v októbri 2022 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástli vo veľkoobchode o 1,1 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 2,3 %.

Medzimesačný pokles tržieb vykázali predaj a oprava motorových vozidiel o 1,5 %, maloobchod o 1,7 %, či ubytovacie zariadenia, ktoré vykázali pokles tržieb až o 7,5 %.

Súhrnný vývoj za 10 mesiacov

V súhrne za 10 mesiacov roka 2022 tržby vo všetkých zložkách vnútorného obchodu vzrástli. V ubytovaní rástli tržby o 81,1 %, hodnoty spred pandémie (v porovnaní s bilanciou 10 mesiacov 2019) však stále nedosiahli.

Dvojciferne stúpli vo veľkoobchode a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev. Od začiatku roka dokázal medziročne zvýšiť tržby aj maloobchod o 5,1 % a predaj a oprava motorových vozidiel o 5,8 %.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.