Ceny energií stúpajú enormne vysoko. Pred nárastom cien Slovákov čiastočne ochráni vládne nariadenie, ktoré obmedzí zdražovanie. Lenže nebude to znamenať, že budete za elektrinu, plyn a teplo platiť rovnako ako v minulom roku. Ceny stúpnu aj pre domácnosti a zraniteľných odberateľov. Pre ostatných potom budú platiť trhové ceny.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už vydal cenové opatrenia, ktoré určujú ceny elektriny, plynu a tiež tepla dodávaného z centrálneho zdroja. Pre neregulované subjekty budú ceny rásť astronomickým tempom. Domácnosti a zraniteľných odberateľov aspoň čiastočne ochráni vládne nariadenie. O koľko teda domácnostiam stúpnu náklady na energie?
Elektrina
Pre domácnosti a zraniteľných odberateľov ceny elektriny stúpnu len mierne. Môže za to nariadenie vlády, ktoré čiastočne ceny zastropovalo. Ceny pre domácnosti a zraniteľných odberateľov stúpnu v priemere o 5 percent. Pre neregulované subjekty však ceny elektriny pôjdu razantne smerom nahor. Zdraženie môže byť aj niekoľkonásobné oproti cenám platným v tomto roku.
Ako sa zmenia ceny pre domácnosti? ÚRSO spočítal, že pre domácnosti ceny stúpnu len o niekoľko eur za rok. Priemerná domácnosť v bytovom dome minulý rok zaplatila za elektrinu podľa prepočtov ÚRSO 350,46 eur. V tomto roku rovnaká domácnosť podľa nariadenia vlády zaplatí za elektrinu 359,78 eur. Ročne si teda priemerná domácnosť v byte priplatí 9,32 eur.
V prípade rodinných domov si domácnosti priplatia ročne viac ako domácnosti v bytoch. Podľa prepočtov ÚRSO priemerná domácnosť v rodinnom dome za elektrinu v minulom roku zaplatila 1.108.28 eur. V tomto roku potom rovnaká domácnosť za elektrinu zaplatí 1.137.77 eur. Znamená to ročne o 29,49 eura navyše.
Plyn
Ceny stúpnu aj v prípade zemného plynu, ktoré mnohé slovenské domácnosti využívajú na vykurovanie aj varenie. Aj v prípade cien zemného plynu bude platiť vládne opatrenie, ktoré rast cien obmedzí. Ceny plynu však stúpnu viac ako ceny elektriny. Pre domácnosti ceny zemného plynu stúpnu v priemere o 16 percent.
Ako teda domácnostiam stúpnu ceny v prípade zemného plynu? Ceny opäť spočítal ÚRSO pri zverejnení cenového opatrenia. Domácnosť, ktorá využíva plyn len na varenie zaplatí ročne o 13,86 eura viac. V minulom roku takáto priemerná slovenská domácnosť za zemný plyn zaplatila 64,69 eur. V tomto roku rovnaká domácnosť za plyn zaplatí 78,55 eura.
Výrazne viac stúpnu náklady pre domácnosti, ktoré okrem varenia využívajú plyn na ohrev teplej vody. Podľa prepočtov ÚRSO takáto domácnosť za plyn v minulom roku zaplatila 589,63 eur. V tomto roku takáto domácnosť za plyn zaplatí 683,26 eura. Ročne si teda takáto priemerná domácnosť priplatí 93,63 eur.
Najviac ceny stúpnu pre tie domácnosti, ktoré plynom aj kúria. Podľa prepočtov ÚRSO minulý rok domácnosti, ktoré plyn využívajú aj na kúrenie zaplatili 1.166,09 eura. Tento rok po započítaní zvýšenia cien plynu ročne takáto domácnosť za plyn zaplatí 1.357,16 eura. Ročne to teda znamená o 191,07 eura za dodávku plynu viac.
Teplo
Najviac si domácnosti v bytoch priplatia za dodávku tepla z centrálneho zdroja. ÚRSO aj tu vydal cenové rozhodnutie, ale pre domácnosti a zraniteľných odberateľov aj v prípade dodávky tepla budú platiť podmienky vydané vo vládnom nariadení. Ceny však aj napriek vládnemu opatreniu porastú.
Ako sa teda zmení cena tepla z centrálneho zdroja pre domácnosti? Podľa prepočtov ÚRSO bežná domácnosť v bytovom dome spotrebuje približne 7 MWh tepla. V minulom roku takáto domácnosť minula za teplo 690,20 eura. V tomto roku takáto domácnosť za dodávku tepla z centrálneho zdroja zaplatí 806,87 eura. Ročne si teda domácnosti za teplo priplatia 116,67 eura.
Desiatky navyše
Zvýšenie cien elektriny, plynu a tepla znamená pre domácnosti náklady v desiatkach až stovkách eur ročne navyše. Ceny, ktoré prepočítal ÚRSO sú len pre priemerné slovenské domácnosti. Najmä majitelia väčších bytov a rodinných domov sa musia pripraviť, že si za energie v tomto roku priplatia.
Lenže okrem domácností a zraniteľných odberateľov neplatia žiadne cenové stropy. Ceny energií teda porastú najmä podnikateľom, firmám alebo napríklad samosprávam. Tam ceny môžu oproti minulému roku stúpnuť aj niekoľkonásobne. Vyššie ceny pre firmy potom budú znamenať vyššie ceny ich produktov a služieb. Aj v tomto roku sa teda zdražovaniu v obchodoch nevyhneme.