9.8 C
Bratislava
DomovPeniazeInflácia v decembri rástla pomalšie. Bola na úrovni 15,4 percenta

Inflácia v decembri rástla pomalšie. Bola na úrovni 15,4 percenta

Decembrová inflácia zostala na 15,4 %, vianočné súperenie obchodníkov prinieslo najnižší medzimesačný rast v roku.

Väčšina výdavkov slovenských domácnosti vrátane potravín a bývania počas decembra pribrzdila tempo rastu cien.

Miernym bonusom pred Vianocami bol v porovnaní s novembrom pokles cien pohonných hmôt, alkoholických nápojov, ovocia, zeleniny ako aj olejov a tukov.

V medziročnom porovnaní ide však stále o rekordy, potraviny boli drahšie o 29 % a položky súvisiace s bývaním takmer o 17 %.

Pomalší rast

Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v decembri 2022 boli medzimesačne vyššie o 0,2 %, čo predstavuje najnižší medzimesačný prírastok cien v tomto roku.

- Inzercia -

V priemere ceny z mesiaca na mesiac od januára stúpali o 1,2 %. Medziročne inflácia od januára minulého roka bez prestávky rástla a v novembri a decembri sa zastavila na hodnote 15,4 %.

Medzimesačný vývoj

Medzimesačne vzrástli ceny v 9 z 12 odborov (výdavkových skupín domácností). Najvýraznejší vplyv na infláciu mali aj naďalej potraviny. V decembri pokračoval medzimesačný rast ich cien o 1,2 %.

Najvýznamnejšie zvýšenie sa prejavilo v raste cien mlieka, syrov, vajec o 4,2 % (najmä však vajec o 11 %), chleba a obilnín o 1,8 % a mäsa o 0,6 %. Naopak lacnejšie v porovnaní s predošlým mesiacom bolo ovocie o 1,7 %, oleje a tuky o 1,3 % a zelenina o 0,5 %.

V odbore bývanie a energie ceny vzrástli, rovnako ako v novembri, o 0,5 %. Pod dlhodobým vplyvom cien stavebných materiálov znova vzrástlo imputované nájomné  a z energetických zdrojov pokračovalo najmä zdražovanie pevných palív o 3,3 %.

Naopak markantné zníženie cien, a to o 10 %, sa prejavilo pri pohonných hmotách.

Index spotrebiteľských cien sa v decembri oproti novembru zvýšil v domácnostiach zamestnancov o 0,2 %, v nízkopríjmových domácnostiach o 0,3 % a v domácnostiach dôchodcov o 0,4 %. 

Medziročný vývoj

V medziročnom porovnaní boli ceny tovarov a služieb, tak ako v novembri, vyššie o 15,4 %. Je to však stále najvyššia úroveň za posledných viac ako 22 rokov.

Nárast bol vo všetkých  sledovaných výdavkových skupinách (odboroch) domácností, 5 odborov dosiahlo medziročné zvýšenie cien vyššie ako 12 %.

Najvýznamnejší vplyv na celkovú infláciu majú dlhodobo rastúce ceny potravín a nákladov na bývanie vrátane elektriny, plynu a ostatných palív. Ide o dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností, súhrnne tvoria takmer polovicu výdavkov.

Ceny potravín nepretržite rastú od júna minulého roka a v decembri 2022 boli medziročne drahšie o 29 %. Zvýšenie cien o viac ako 24 % sa prejavilo až v 7 z 9 skupín potravín. Ceny chleba a obilnín boli vyššie o 26,2 %, mäsa o 30,1 % a mlieka, syrov a vajec až o 37,7 %. Výrazne drahšie však zostali aj ceny zeleniny a ovocia.

Energie a bývanie

V odbore bývanie a energie cena medziročne stúpli o 16,8 %. Túto hodnotu ovplyvnilo zvýšenie cien elektriny a plynu zo začiatku roka, ktoré sa prejavuje v inflácii počas celého roka.

Ceny pevných palív aktuálne v decembri boli medziročne drahšie o viac ako 48 %  a tepelná energia zdražela o takmer 20 %. Dlhodobý vplyv rastu cien stavebných materiálov sa prejavil v nájomnom a opravách a údržbe obydlí a tiež v imputované nájomnom.

Menej za palivá

Ceny v odbore doprava boli v decembri pod vplyvom postupného zlacňovania pohonných hmôt medziročne vyššie už len o 7,9 %. Bolo o to oveľa nižšie tempo zdražovania ako počas prvých šiestich mesiacov roka, kedy sa rast cien v tomto odbore v júni stúpol až na 23,7 %.

Index spotrebiteľských cien sa v decembri 2022 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov 15,1 %, za nízkopríjmové domácnosti o 16,2 %, za domácnosti dôchodcov o 17 %.

V súhrne za rok 2022 sa spotrebiteľské ceny medziročne v priemere zvýšili o 12,8 % (za domácnosti zamestnancov o 12,6 %, za nízkopríjmové domácnosti o 13,1 %, za domácnosti dôchodcov o 13,9 %). 

Vývoj jadrovej a čistej inflácie

Pri decembrovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 15,4 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 15,9 % a čistá inflácia hodnotu 12,1 %. Medzimesačne dosiahla jadrová inflácia hodnotu 0,2 % a čistá inflácia hodnotu -0,1 %.

V priemere za rok 2022 pri úhrnnej miere medziročnej inflácie 12,8 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 12,5 % a čistá inflácia hodnotu 10,5 %.

Jadrová inflácia sleduje rast cenovej hladiny po vylúčení vplyvu zmien regulovaných cien (napr. ceny energií) a iných administratívnych opatrení (napríklad úprav daní a podobne). Čistá inflácia je jadrová inflácia bez zmien cien potravín.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.