9.8 C
Bratislava
DomovPeniazeÚRSO upozorňuje, že porastú aj ceny vodného a stočného

ÚRSO upozorňuje, že porastú aj ceny vodného a stočného

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) upozorňuje, že porastú aj ceny vodného a stočného. Ročne pôjde o desiatky eur.

ÚRSO informuje o cenových konaniach a cenách za výrobu a dodávku pitnej vody verejným vodovodom a za odvádzanie a čistenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou na rok 2023.

Priemerný dopad zmeny cien vodného a stočného v roku 2023 na náklady bežnej domácnosti pripojenej na siete v správe veľkých vodárenských spoločností je vo výške necelých 2,50 eur za mesiac oproti roku 2022.

Väčšina už pozná nové ceny

Na území SR pôsobí 14 veľkých vodárenských spoločností, ktoré zásobujú pitnou vodou z verejných vodovodov a odvádzajú a čistia odpadovú vodu verejnou kanalizáciou pre približne 90 % obyvateľov SR.

Do konca roku 2022 už bolo vydaných 12 cenových rozhodnutí na rok 2023 pre vodárenské spoločnosti, ktoré pokrývajú 92 % objemu pitnej vody a odpadovej vody vo veľkých vodárenských spoločnostiach na Slovensku.

Konania ešte prebiehajú

- Inzercia -

Zvyšné cenové konania naďalej podľa ÚRSO prebiehajú, pričom kontinuálne do vydania nových rozhodnutí platia ceny z predchádzajúceho obdobia.

Okrem uvedených veľkých vodárenských spoločností pôsobí na Slovensku ďalších 115 malých vodárenských spoločností a vyše 500 miest a obcí si prevádzkuje vlastný verejný vodovod a kanalizáciu.

Týmto subjektom a inštitúciám úrad priebežne vydáva cenové rozhodnutia a potvrdenia o cene. Môže trvať teda ešte aj niekoľko týždňov, kým ÚRSO rozhodne o všetkých cenách.

„Najväčší vplyv na nárast cien vodného a stočného majú výrazne zvýšené náklady na elektrickú energiu potrebnú na čerpanie a čistenie vôd vo vodárenských sieťach. V menšej miere je tu vplyv inflácie vstupov, ako napríklad materiál potrebný na opravy a údržbu sietí alebo chemikálie potrebné na úpravu pitnej vody a čistenie odpadovej vody. Úrad zároveň upravil povolené množstvo strát vodárenských sietí a stanovil limitné hodnoty osobných nákladov s cieľom zvýšiť efektívnosť prevádzky vodárenských spoločností,“

PREDSEDA ÚRSO ANDREJ JURIS.

Na základe ukončených cenových konaní veľkých vodárenských spoločností je dopad na náklady priemernej domácnosti na vodné a stočné bez DPH nasledovný:

Ako sa slovenských domácnostiam zmenia ceny vodného a stočného v roku 2023. (zdroj: ÚRSO)

Slováci už poznajú nové ceny elektriny, plynu a tiež tepla z centrálneho zdroja tepla pre rok 2023. Najvýraznejšie budú rásť ceny plynu a tepla z centrálneho zdroja tepla. Slováci si pre rastúce ceny energií ročne priplatia aj desiatky eur.

- Inzercia -
ZdrojÚRSO

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.