13.8 C
Bratislava
DomovBiznisVládna pomoc pre malých podnikateľov: 199 eur za elektrinu a 99 eur...

Vládna pomoc pre malých podnikateľov: 199 eur za elektrinu a 99 eur za plyn

Dodávatelia nastavia zálohové platby pre malé firmy v regulácii podľa zastropovaných cien energií stanovených vládou. Rozhodla o tom dnes vláda, ktorá prijala nové opatrenie pre malých odberateľov.

Limit ročnej spotreby komodity je 30 megawatthodín (MWh) pri elektrine a 100 MWh pri plyne. Štát uhradí malým firmám 100 % rozdielu medzi regulovanou a zastropovanou cenou energií. Pôvode sa pritom špekulovalo o hradení nižších súm maximálne do výšky 80 percent rozdielu medzi regulovanou a vládou zastropovanou cenou elektriny a plynu.

Uviedol to po pondelňajšom mimoriadnom rokovaní vlády dočasne poverený premiér Eduard Heger a minister hospodárstva Karol Hirman. Ministerstvo financií dnes zároveň oznámilo, že štát získa viac ako 150 miliónov eur, ktoré použije na zníženie nákladov za distribúciu elektriny. Peniaze pošle štátu Slovenská elektrizačná a prenosová sústava (SEPS). Ide o mimoriadne zisky SEPS a štát ešte niekoľko miliónov zo SEPS dostane vo forme daní.

Len malí odberatelia

Vláda nové opatrenie, ktorá sa bude týkať zatiaľ len malých odberateľov schválila na dnešnom rokovaní. Nové opatrenie sa zatiaľ netýka veľkých odberateľov, ktorí spotrebujú viac ako 30 MWh elektriny a 100 MWh pri plyne.

Prepočet kompenzácie cien elektriny. (zdroj: MH SR)

Veľkí odberatelia elektriny a plynu majú zatiaľ smolu. Vláda na opatreniach pre nich len pracuje a kedy budú kompenzácie za vysoké ceny energií schválené aj pre nich, je zatiaľ nejasné.

„Dnes sa konalo rokovanie vlády, na ktorom sme schválili nariadenie. Ním sa zálohové platby nastavia podľa zastropovaných cien pre podnikateľov pri elektrine do 30 MWh a pre podnikateľov so spotrebou plynu do 100 MWh ročne. Pri týchto podnikateľoch sme tiež urobili zmenu. Budú mať kompenzovaných nie 80 % z rozdielu, ale 100 % z rozdielu (medzi regulovanou a zastropovanou cenou energií, pozn. TASR), pretože práve oni vychádzali z regulovaných cien, ktoré boli najvyššie,“

PRIBLÍŽIL HEGER.
- Inzercia -

Fixná cena

Tých 20 % z najvyššieho prebytku je výrazne vyššia suma, ako majú ostatní podnikatelia, ktorí v súčasnosti nakupujú energie na trhu.

„Komodita dnes totiž stojí na trhu výrazne menej,“

SPRESNIL DOČASNE POVERENÝ PREDSEDA VLÁDY.

Malí podnikatelia budú mať komoditu za 199 eur za MWh (za elektrinu), respektíve za 99 eur za MWh (plyn). Heger dodal, že tým podnikateľom, ktorým už v poslednom období prišli zálohové faktúry s extrémne vysokými cenami energií, na základe dohody s dodávateľmi energií sa vystavia nové zálohové faktúry.

Vládne opatrenia – elektrina (zdroj: MH SR)

Mnohí podnikatelia sa aj napriek schváleným cenám sťažujú, že ceny elektriny aj plynu niekoľkonásobne stúpli. Vláda ešte v decembri schválila opatrenia pre domácnosti, ktoré regulujú ceny elektriny, ceny plynu aj tepla z centrálneho zdroja tepla. Domácnosti si však aj napriek regulovaným cenám za energie tento rok priplatia desiatky eur.

Vládne opatrenia – plyn (zdroj: MH SR)

Podnikatelia si potom priplatia ešte viac. Vyššie ceny elektriny a plynu potom podnikatelia môžu preniesť na zákazníkov čo môže znamenať ďalší rast cien v obchodoch a rast cien služieb. Slováci pritom v minulom roku zažili extréme vysokú infláciu. Priemerná inflácia v minulom roku bola vo výške 12,8 percenta.

Vládne opatrenia – teplo (zdroj: MH SR)

Neplatiť a počkať na nové

Premiér v demisii zároveň odporúčal podnikateľom, aby už vystavené vysoké zálohové faktúry za energie neplatili a počkali na nové nižšie zálohové faktúry. Podľa ministra hospodárstva Karla Hirmana najmä veľkí dodávatelia malým odberateľom neposlali zálohové faktúry (daňové doklady), ale len rozpis platieb.

„Zálohové faktúry dostala len podstatne menšia časť podnikateľov. Mnohí dodávatelia energií ešte na základe žiadosti ministerstva hospodárstva z konca minulého roku vystavenie zálohových platieb pozastavili. Jedná sa o veľkých dodávateľov ako SPP, Západoslovenská energetika, ale aj VSE. Tie prakticky zaslali len rozpis zálohových platieb, nie samotný daňový doklad,“

DOPLNIL DOČASNE POVERENÝ MINISTER HOSPODÁRSTVA KAROL HIRMAN.

Až február

Podstatná časť zálohových faktúr (daňových dokladov) je splatná podľa Hirmanových slov až vo februári. Podnikatelia teda majú počkať na opravné doklady od dodávateľov energií.

„Títo podnikatelia nemuseli teda ešte tieto zálohové platby uhradiť. Uhradiť však musia faktúry, ktoré dostali za december,“

UPOZORNIL MINISTER HOSPODÁRSTVA S TÝM, ABY SA FIRMY RIADILI KOMUNIKÁCIOU S DODÁVATEĽOM ENERGIE.

Schéma pre väčších

Minister hospodárstva Karel Hirman uviedol, že pre neregulované subjekty je naďalej schválená schéma pomoci, ktorá má veľkým firmám kompenzovať vysoké náklady na energie.

Lenže tu je maximálny mesačný limit plnenia vo výške 200-tisíc eur. Pre energeticky náročné podniky teda nejde o riešenie a ani pre veľkých odberateľov.

„Pre neregulované subjekty vyvíjajúce hospodársku činnosť bude pokračovať schéma pomoci, ktorá bola realizovaná v decembri. Výzva bude spustená v nasledujúcich dňoch, bude podmienená vystavením daňových dokladov o platbe za dodávku energie. Nemôžeme kompenzovať niečo, čo ešte nebolo zaplatené, alebo na čo nebola vystavená faktúra. Na jeden subjekt je suma kompenzácie zvýšená na 200.000 eur, teda na prvý kvartál na 600.000 eur,“

DODAL HIRMAN.

Kritika Matoviča aj Sulíka

Vláda podľa opozície reaguje na zaslané zálohové faktúry neskoro. Kritika však prichádza aj z vlastných radov. Ministra hospodárstva Karla Hirmana ešte v nedeľu kritizoval aj exminister financií Igor Matovič. Matovič ministra hospodárstva kritizoval napriek tomu, že ho nominovala práve OĽaNO, ktorej je exminister financií predsedom.

„Vzhľadom na grandiózne zlyhanie ministra hospodárstva pri (ne)riešení zálohových platieb na energie … a skutočnosť, že si od Vianoc napriek ťaživej situácii užíva pokoj na trojtýždňovej exotickej dovolenke … neviem si predstaviť, že podporím akúkoľvek novú vládu, kde by pán Hirman mal byť ministrom,“

NAPÍSAL NA FACEBOOKU EXMINISTER FINANCIÍ IGOR MATOVIČ.

Hirmana na sociálnej sieti potom kritizoval aj exminister hospodárstva Richard Sulík. Ten ministrovi hospodárstva vyčítal dovolenku aj to, že nie je kompetentný riadiť rezort hospodárstva a „štyri mesiace spal“.

„Od začiatku roka začali chodiť podnikateľom zálohové faktúry za elektrinu. Vo výške až do 10 násobku ich minuloročných platieb! Vôbec nie je problém, že minister bol na dovolenke, každý potrebuje oddych, a práca ministra prináša zodpovednosť a stres. Ale celú jeseň sa na tento problém mohol pripravovať. Pritom o všetkom vedel, keďže sme na jeho riešení pracovali ešte s mojim štátnym tajomníkom Karolom Galekom a pripravená legislatíva bola súčasťou agendy, ktorú sme mu odovzdali,“

KONTROLOVAL NA FACEBOOKU EXMINISTER HOSPODÁRSTVA RICHARD SULÍK.

Hirman: Je to Sulíkova chyba

Inak to však vidí súčasný minister hospodárstva Karel Hirman. Ten dnes na tlačovej konferencii tvrdil, že vysoké zálohové faktúry pre podnikateľov sú chybou práve exministra Richard Sulíka. Sulík mal chybu spôsobiť tým, že pod jeho vedením rezort hospodárstva zmenil spôsob výpočtu cien elektriny.

„Žiadosť prišla z vedenia ministerstva. A to tesne predtým, než z neho odišiel exminister Richard Sulík. Našťastie, to isté sa nestalo s cenami plynu,“

POVEDAL MINISTER HOSPODÁRSTVA HIRMAN.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví mal pri výpočtoch cien brať do úvahy ceny elektriny za mesiace august a september, keď ceny na trhoch boli extrémne vysoko. Ministerstvo vtedy totiž zmenilo vzorec pre výpočet cien elektriny.

„To je výsledok predošlého vedenia. Súčasné vedenie za podpory vlády ho musí za pochodu riešiť a hasiť,“

SKRITIZOVAL SULÍKA HIRMAN.

Malí a strední podnikatelia mali preto na začiatku roka dostať extrémne vysoké preddavkové faktúry. Lenže rezort hospodárstva mal pod vedením Karla Hirmana čas na zmenu výpočtu štyri mesiace. Vláda teda nemusela vôbec čakať na tlak podnikateľov, ktorí pohrozili zatváraním prevádzok a prepúšťaním pre vysoké ceny energií. Hirman počas tlačovej konferencie uviedol, že vláda musela čakať na cenové rozhodnutia ÚRSO. Ten ceny elektriny zverejnil až v posledný deň minulého roka.

- Inzercia -

Posledné články

Vývoj akcií a kurzov mien

[mstock id="100033262"]

Mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.