4.3 C
Bratislava
DomovPolitikaHeger to vzdal. Slovensko mieri k predčasným voľbám

Heger to vzdal. Slovensko mieri k predčasným voľbám

Premiér v demisii, Eduard Heger, to vzdal a Slovensko má definitívne namierené k predčasným parlamentným voľbám. Kedy budú je však na dohode rozhádaných politikov. Časť chce voľby pred letom a časť až po lete.

Eduardovi Hegerovi to nevyšlo a po dnešnom stanovisku strany SaS definitívne oznámil koniec jeho snahy zozbierať novú väčšinu v parlamente. Heger iba minulý týždeň avizoval, že sa snaží zozbierať podpisy 76 poslancov, aby mohla jeho vláda pokračovať.

„Strana Sloboda a Solidarita nemá s Eduardom Hegerom momentálne o čom rokovať, keďže novú väčšinu nie sú ochotní podporiť ani všetci poslanci OĽANO a ani hnutie Sme rodina. Aj z toho dôvodu podporuje ako kompromisné riešenie predčasné voľby v septembri,“

UVIEDLA NA SOCIÁLNEJ SIETI FACEBOOK STRANA SLOBODA A SOLIDARITA.

Dnes však akékoľvek rokovania o pokračovaní vlády premiéra Eduarda Hegera odmietla strana SaS. Už skorej sa objavili problémy aj vo vlastných radoch, keď sa pod novú vládu odmietol podpísať napríklad predseda strany OĽaNO Igor Matovič.

„Dnes strana SaS odmietla diskusiu o vzniku novej 76-tky. Je preto férové a nevyhnuté, povedať občanom, aký bude ďalší scenár. Vzhľadom na to, že na vznik novej 76-tky chýbajú hlasy strany SaS, diskusia o predčasných voľbách je na mieste,“

UVIEDOL PREMIÉR V DEMISII EDUARD HEGER.

Jún alebo september

Za pokračovanie novej vlády nebola ani vládna strana Sme rodina. Ani poslanci za Sme rodina nepodpísali Hegerovi účasť v novej vláde.

- Inzercia -

Kedy by sa podľa vás mali konať predčasné parlamentné voľby?

Po dnešnom stanovisku strany Sme rodina sa teda definitívne rozpadli snahy premiéra v demisii o zostavenie novej vlády.

„Seriózna diskusia nemá zmysel tiež preto, že jednotná nie je ani samotná koalícia. Je to práve Sme rodina s Borisom Kollárom, ktorí odmietajú podporiť novú 76-ku. V takejto absurdnej situácii sa preto Eduard Heger v prvom rade musí obrátiť na Igora Matoviča a vlastných partnerov, ktorí mu podkopávajú nohy. Taká 76-ka, ktorú by akceptovala aj prezidentka, je dnes chimérou a jej hľadanie je strata času. Preto je namieste začať sa vážne zaoberať predčasnými voľbami,“

UVIEDLA STRANA SAS.

Slovensko má namierené k predčasným voľbám. Otázne však je kedy sa predčasné voľby budú konať. Heger dnes hovoril o septembri ako najpravdepodobnejšom termíne predčasných parlamentných volieb.

„Drvivá väčšina ľudí očakáva, že pripravíme krajinu k predčasným voľbám. A my urobíme všetko pre to. Inak nám hrozí nikým nevolená úradnícka vláda a pokračovanie cirkusu, ktorého už naozaj stačilo,“

UVIEDLA K TERMÍNU PREDČASNÝCH VOLIEB STRANA SME RODINA NA FACEBOOKU.

Ústavná väčšina

Ani dohoda o prípadných predčasných parlamentných voľbách sa však zrejme nebude rodiť ľahko. Predseda Sme rodina a predseda parlamentu Boris Kolár viac krát hovoril o predčasných voľbách ešte pred letom.

„Diskusia o predčasných voľbách je v tejto situácii absolútne legitímna. Karty by mali byť rozdané nanovo a jednotlivé strany by mali dostať možnosť opätovne zabojovať o dôveru voličov. Podpora 76-ky s tými istými ľuďmi a Igorom Matovičom ako šéfom OĽANO je len a len podceňovanie schopnosti občanov správne sa rozhodnúť,“

DOPLNILA STRANA SAS NA FACEBOOKU.

Strana SaS je však za septembrový termín predčasných parlamentných volieb. Aby sa však mohli predčasné parlamentné voľby konať, tak sa musí v parlamente nájsť ústavná väčšina poslancov, ktorí musia schváliť zmenu ústavy.

„Úsilie Eduarda Hegera o stabilizáciu vlády a dohodu stroskotalo – ako inak- na strane Richarda Sulíka. SaS sa ukázala ako nepoužiteľný partner s hlbokou stopou deštrukcie a Edovi patrí vďaka za to, že sa o to aspoň pokúsil. Za predčasné voľby ako darček Ficovi a extrému hlasovať nebudeme. Zodpovednosť nech nesú tí, ktorí chaos, hádky a neustály konflikt tri roky živili. Strana Za ľudí takúto politiku nerobila a ani robiť nebude,“

UVIEDLA NA FACEBOOKU PREDSEDNÍČKA NAJMENŠEJ KOALIČNEJ STRANY ZA ĽUDÍ VERONIKA REMIŠOVÁ.

Na ťahu je prezidentka

Prezidentka ešte v decembri dala politikov jasné ultimátum – majú čas do konca januára, aby sa dohodli na termíne predčasných parlamentných volieb. Ak dohoda do konca januára nebude, tak prezidentka využije všetky svoje ústavné právomoci a v hre je aj úradnícka vláda.

„Po dnešku je zrejmé, že snaha Eduarda Hegera o novú väčšinu v parlamente definitívne nenašla podporu. Všetko úsilie by teda malo smerovať k jedinému rozumnému riešeniu v tejto situácii. Preto trvám na tom, aby parlament do konca januára prijal rozhodnutia smerujúce k predčasným parlamentným voľbám. Ak sa tak nestane, som pripravená postupovať podľa svojich ústavných kompetencií,“

UVIEDLA DNES PREZIDENTKA ZUZANA ČAPUTOVÁ NA FACEBOOKU.

Politici majú teda čas do konca januára nájsť riešenie vládnej krízy, ktorá začala ešte v decembri, keď parlament vláde Eduarda Hegera vyslovil nedôveru. Hegerova vláda zatiaľ vykonáva funkcie avšak v obmedzenom rozsahu.

Prezidentka Zuzana Čaputová už pri podaní demisie uviedla, že politikom dáva čas do konca januára, aby sa dohodli na termíne predčasných parlamentných volieb.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.