3.9 C
Bratislava
DomovPeniazePočet Ukrajincov v dotovanom ubytovaní klesá

Počet Ukrajincov v dotovanom ubytovaní klesá

Ministerstvo vnútra poskytuje od marca 2022 príspevok za ubytovanie osôb utekajúcich pred vojnovým konfliktom na Ukrajine.

Dotačná schéma pomáha v rýchlejšom začleňovaní Ukrajincov do slovenskej spoločnosti a zároveň otvára pre ubytovateľov možnosť zhodnocovať svoju nevyužívanú nehnuteľnosť, alebo vytvoriť motiváciu k solidarite a pomoci.

V septembri 2022 bola navýšená jednotková suma vyplácaná za ubytovanú osobu zo 7 na 10 eur za dospelú osobu a deň (dieťa do 15 rokov potom z 3,50 na 5 eur/deň), ale celkový počet ubytovaných aj poskytovateľov ubytovania v porovnaní s letom minulého roka poklesol o takmer 30 percent.

„Znamená to aj to, že odídenci a ich rodiny sa postupne na Slovensku aklimatizujú a vytvorili si u nás vlastné zázemie. Svedčí o tom aj dvojnásobný počet zamestnaných odídencov v porovnaní s obdobím spred leta, ktoré je reportované vo verejne dostupných dátach a tiež výrazný pokles poberateľov dávky v hmotnej núdzi. Faktom tiež je, že zvýšenie príspevku na ubytovanie viedlo v časti spoločnosti k obavám, či táto pomoc nebude viesť k zneužívaniu štátnej dotácie. Prax však ukázala, že táto obava sa nepotvrdila,”

POVEDAL MINISTER VNÚTRA SR ROMAN MIKULEC.

Súhrnná vyplatená suma za celé obdobie od marca do konca roka 2022 predstavuje približne 54 miliónov eur. Za ostatný uzavretý mesiac (november 2022) počet ubytovateľov predstavoval 7.616, ktorí požiadali o ubytovací príspevok za 25.915 ubytovaných osôb.

Vývoj počtu ubytovaných Ukrajincov:

  • júl 2022: 27.495 ubytovaných odídencov
  • jún 2022: 32.093 ubytovaných odídencov
  • máj 2022: 34.434 ubytovaných odídencov
  • apríl 20222: 33.830 ubytovaných odídencov 
  • február-marec 2022: 23.445 ubytovaných odídencov.

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.