4.3 C
Bratislava
DomovPolitikaPrezidentka dala politikom ultimátum. Buď termín volieb alebo úradnícka vláda

Prezidentka dala politikom ultimátum. Buď termín volieb alebo úradnícka vláda

Po včerajšom oznámení premiéra v demisii Eduarda Hegera, prišlo dnes ultimátum prezidentky Zuzany Čaputovej. Prezidentka trvá na termíne predčasných volieb do konca januára.

Po tom ako Národná rada vyslovila vláde Eduarda Hegera nedôveru, tak prezidentka Zuzana Čaputová dala politikom ultimátum. Buď sa koalícia aj opozícia do konca januára dohodnú na termíne predčasných volieb alebo prezidentka Zuzana Čaputová vymenuje vlastnú úradnícku vládu.

Strana SaS včera oznámila, že nepodporí vytvorenie novej vlády Eduarda Hegera na pôdoryse súčasného parlamentu. Heger to teda so zbieraným podpisov na podporu novej vlády vzdal a oznámil, že sa už bude jednať len o termíne predčasných volieb.

- Inzercia -

Kedy by sa podľa vás mali konať predčasné parlamentné voľby?

Dostali ultimátum

Prezidentka Zuzana Čaputová však vládnym politikom dala dnes jasné ultimátum – buď bude termín predčasných parlamentných volieb do konca januára alebo prezidentka Zuzana Čaputová využije svoje ústavné právomoci a vymenuje úradnícku vládu.

Lenže dohodnúť termín predčasných volieb nebude v rozhádanej koalícii a opozícii vôbec jednoduché. Opozícia a koaličná strana Sme rodina preferujú predčasné parlamentné voľby ešte pred letom. Tento termín preferuje aj prezidentka Zuzana Čaputová. OĽaNO a tiež SaS sú však za predčasné voľby v septembri.

Premiér v demisii Eduard Heger dnes ako možný termín predčasných parlamentných volieb uvádzal 30. september. V hre je však stále aj úradnícka vláda pokiaľ sa koalícia a opozícia nedokážu na termíne predčasných parlamentných volieb dohodnúť.

Nebude to mať jednoduché

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes zároveň potvrdila, že pokiaľ sa dokážu poslanci na termíne predčasných volieb zhodnúť, tak ponechá pri moci vládu Eduarda Hegera. A to aj prípade, ak by boli predčasné parlamentné voľby až 30. septembra.

Lenže Čaputová zároveň vládu v demisii upozornila – stačí jeden prešľap a Heger s ministrami skončia. Čaputová zároveň uviedla, že od vlády očakáva riešenie vysokých cien energií aj financovania samospráv.

„Po včerajšku je zrejmé, že väčšina politickej reprezentácie prijala fakt, že predčasné voľby sú jediným riešením súčasnej politickej krízy. Na to je potrebné prijať rozhodnutia a ako som viac krát povedala, ak nebudú takéto rozhodnutia o predčasných voľbách prijaté do konca januára, budem postupovať podľa svojich ústavných kompetencií a vymenujem úradnícku vládu. Mojou preferenciou sú naďalej predčasné voľby, konané v prvej polovici tohto roka. Dôvodov je viacero: Máme vládu s vyslovenou nedôverou a následne odvolanú. Takáto vláda má obmedzené právomoci a mala by vládnuť len nevyhnutný čas. Bolo by to zároveň zodpovedné aj z pohľadu prípravy štátneho rozpočtu, ale tiež z hľadiska prípravy rozpočtov ďalších subjektov ako sú napr. samosprávy. V neposlednom rade je to z dôvodu, že žijeme náročné krízové obdobie a potrebujeme vládu s plnou legitimitou a právomocami v čo najskoršom reálnom čase. Je zrejmé, že dohoda o predčasných voľbách sa nehľadá ľahko a preto, ak by boli politické strany schopné nájsť konsenzus iba na septembrovom termíne volieb, je to pre mňa ešte stále akceptovateľná možnosť. Dôležité je, aby k uzatvoreniu tejto témy došlo do konca januára, a teda aby bolo pre všetkých jasné, ako a kedy z vnútropolitickej krízy Slovensko vyvedieme. Nechcem tým ale povedať, že odvolaná vláda Eduarda Hegera bude mať komfortnú situáciu na dovládnutie. Ako som povedala, odvolaná vláda má z povahy veci vládnuť čo najkratší čas. Ak má vládnuť až do termínu predčasných volieb, bude prirodzene pod veľkým drobnohľadom všetkých, aj mňa osobne. Považujem za nevyhnutné, aby preukázala schopnosť zabezpečiť kľúčové oblasti fungovania krajiny, na ktoré krízy dopadajú najviac. Ide najmä o pomoc v súvislosti so zvýšenými cenami energií, o riešenie problémov v zdravotníctve, najmä v ambulantnom sektore, posilnenie adresnej pomoci ľuďom najviac postihnutých chudobou, stabilizáciu situácie samospráv a samozrejme odstránenie nedostatkov v plnení Plánu obnovy. Každému súdnemu človeku je jasné, že v týchto náročných časoch potrebujeme aj v prechodnom období, do predčasných volieb, riadenie štátu na čo najlepšej úrovni. V prípade zásadných zlyhaní vlády v tomto období som pripravená jej kedykoľvek odňať poverenie a na zostávajúci čas do volieb menovať úradnícku vládu,“

CELÝ PRÍHOVOR PREZIDENTKY ZUZANY ČAPUTOVEJ.
- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.