4.3 C
Bratislava
DomovCOVID-19COVID-19: Rezort zdravotníctva oznámil spustenie očkovania novými vakcínami

COVID-19: Rezort zdravotníctva oznámil spustenie očkovania novými vakcínami

Ministerstvo zdravotníctva dnes informovala o spustení očkovania proti ochoreniu COVID-19 modifikovanými vakcínami. Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 bude zároveň dostupné pre deti od 6 mesiacov veku.

Ministerstvo zdravotníctva SR spúšťa očkovanie novými vakcínami od výrobcov Sanofi Pasteur, Moderna a Pfizer/BioNTech. VidPrevtyn Beta od spoločnosti Sanofi Pasteur bude určená pre osoby staršie ako 18 rokov (iba posilňujúca dávka, možno podať iba jednorázovo).

Vakcína Spikevax bivalent Original/Omicron BA.4-5 je určená pre osoby staršie ako 18 rokov (iba posilňujúce dávky). Vakcína Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 bude pre deti vo veku 5 – 11 rokov (iba prvá posilňujúca dávka) a vakcína Comirnaty bude určená pre dojčatá a deti vo veku od 6 mesiacov až 4 roky (iba základná očkovacia schéma).

Očkovanie bude spustené od pondelka 30. januára 2023 vo vybraných vakcinačných centrách. Prihlásiť sa na očkovanie týmito vakcínami bude možné od štvrtka 26. januára 2023 cez webovú stránku korona.gov.sk alebo prostredníctvom telefonátu na callcentrum NCZI (+ 421 2 32 35 30 30). 

Naďalej je možné využiť aj očkovanie bez registrácie. Zoznam vakcinačných centier spolu s rozpisom sú zverejnené a pravidelne aktualizované na stránke MZ SR.

- Inzercia -

Rezort zdravotníctva upozorňuje, že adaptované vakcíny (vrátane vakcíny VidPrevtyn Beta od spoločnosti Sanofi Pasteur) nemôžu byť podané ako základná očkovacia schéma. Okrem aplikácie posilňujúcich dávok je stále možné očkovanie základnej schémy – teda podanie prvej a druhej dávky pôvodnými vakcínami proti COVID-19.

Vakcíny VidPrevtyn Beta pre osoby staršie ako 18 rokov, Spikevax bivalent Original/Omicron BA.4-5 pre osoby staršie ako 18 rokov a Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 pre deti vo veku 5 – 11 rokov budú dostupné iba ako posilňujúce dávky, to znamená, že je možné ich podať iba osobám, ktoré už absolvovali základné očkovanie pôvodnými vakcínami proti COVID-19. 

Vakcínu Spikevax bivalent Original/Omicron BA.4-5 je možné podať (kombinovať) po predošlej dávke akejkoľvek vakcíny proti COVID-19 dostupnej v SR vrátane vakcín Vaxzevria (AstraZeneca), JCOVDEN (Janssen), Sputnik V, alebo Nuvaxovid. Vakcína Spikevax bivalent Original/Omicron BA.4-5 bude náhradou za Spikevax bivalent Original/Omicron BA.1, takže po spustení verzie BA.4-5 sa bude očkovať iba touto novšou verziou a verzia BA.1 sa už nebude podávať

Vakcínu VidPrevtyn Beta je možné podať (kombinovať) iba po predošlej dávke vakcíny Comirnaty (Pfizer/BioNTech), Spikevax (Moderna), JCOVDEN (Janssen), Vaxzevria (AstraZeneca) alebo Sputnik V. Vakcínu VidPrevtyn Beta nie je možné podať, ak bola ako predošlá dávka podaná vakcína Nuvaxovid (Novavax).

Vakcína Comirnaty pre dojčatá a deti vo veku od 6 mesiacov až 4 roky bude dostupná iba ako základná očkovacia schéma v podobe troch dávok. Druhá dávka sa odporúča aplikovať 3 týždne po prvej dávke, tretia dávka minimálne 8 týždňov po druhej dávke.

Otázky a odpovede k novým adaptovaným vakcínam nájdete na stránke Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

„Pripomíname, že očkovanie je najúčinnejším nástrojom proti ochoreniu COVID-19 a štát ho každému záujemcovi poskytuje bezplatne. COVID-19 stále môže spôsobiť dlhotrvajúce následky na zdraví. Najlepším spôsobom prevencie pred týmto rizikom je očkovanie. Štát zabezpečil bezplatné očkovanie pre všetkých občanov na území SR – je už len na zodpovednosti každého občana chrániť svoje vlastné zdravie. Odborníci tiež odporúčajú dodržiavať základné hygienické opatrenia, ako sú pravidelné a intenzívne vetranie, domáce testovanie pri príznakoch ochorenia alebo po návšteve hromadného podujatia, či dôkladné umývanie rúk. Odporúčané je taktiež používanie respirátora na hromadných podujatiach alebo pri cestovaní verejnou dopravou a podobne,“

UVIEDLO MINISTERSTVO ZDRAVOTNÍCTVA SR.
- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.