4.3 C
Bratislava
DomovPolitikaKomentár: Už zajtra v referende môžete rozhodnúť o možnosti konania predčasných volieb

Komentár: Už zajtra v referende môžete rozhodnúť o možnosti konania predčasných volieb

V sobotu 21. januára sa od 7.00 do 22.00 hodiny bude konať deviate slovenské referendum. Rozhodovať budeme o zmene ústavy, ktorá by umožnila skrátenie volebného obdobia parlamentu referendom alebo ak si to schvália poslanci.

Deviate referendum sa koná na popud opozície, ktorá vyzbierala podpisy za jeho konanie. Samotná opozícia však referendum nijako výrazne nepodporuje a nerobí žiadnu predreferendovú kampaň.

Žiadne masívne masírovanie voličov sa nekoná a tradične opozícia hádže vinu na všetkým, len sama je bez viny. Koalícia zasa tvrdí, že ide o predvolebnú kampaň opozície. Všetci však zabudli, že referendum by sa mohlo stať jednoduchou cestou ako von z súčasného vládneho chaosu.

V prvom rade si je treba uvedomiť, že v deviatom referende sa nerozhoduje o konaní predčasných parlamentných volieb. Pokiaľ by bolo referendum úspešné, tak by znamenalo iba zmenu ústavy. Táto zmena by potom umožnila skrátenie volebného obdobia parlamentu a to buď formou konania ďalšieho referenda alebo ak si to schvália poslanci nadpolovičnou väčšinou hlasov v Národnej rade SR.

- Inzercia -

Plánujete sa zúčastniť referenda?

Úspešné len jedno

Na Slovensku sa zatiaľ konalo osem všeľudových hlasovaní. Deviate referendum bude pre nezáujem Slovákov opäť zrejme neúspešné. Na to aby bolo referendum úspešné, tak by sa ho muselo zúčastniť minimálne 50% oprávnených voličov. V súčasnej situácii a vzhľadom na nezáujem všetkých je to takmer nemožné.

Jediným úspešným referendom na Slovensku za celú dobu samostatnosti (teda za viac ako 30 rokov) bolo len referendum o vstupe do Európskej únie, ktoré masívne podporovala opozícia aj vtedajšia koalícia.

Šanca, že by k deviatemu referendu prišla potrebná nadpolovičná väčšina oprávnených voličov je takmer nulová. Úspešné referendum by však mohlo pomôcť vyriešiť aj súčasnú patovú situáciu po tom ako parlament vláde vyslovil nedôveru.

Len zmenou ústavy

Poslanci si môžu skrátiť volebné obdobie aj v súčasnosti. Lenže na takúto zmenu ústavy je potrebná dvojtretinová väčšina hlasov v parlamente – inak ústavná väčšina. Tou nedisponuje teraz opozícia ani koalícia. Prezidentka tento týždeň politikov vyzvala, aby sa do konca januára zhodli na termíne predčasných parlamentných volieb.

Politici sa za viac ako mesiac po vyslovení nedôvery vláde nedokázali dohodnúť na ďalšom postupe. Po oznámení SaS, že žiadnu vládu Eduarda Hegera bývalý koaličný partner nepodporí, musel aj Heger zaradiť spiatočku a začal hovoriť o predčasných voľbách.

Už takmer bývalý premiér Heger a tiež celé OĽaNO preferujú septembrový termín konania predčasných parlamentných volieb. Strana SaS tiež hovorí o jesenných predčasných parlamentných voľbách. Sme rodina a časť bývalej opozície chce voľby ešte pred letom. Rovnako prezidentka Zuzana Čaputová viac krát hovorila o predčasných parlamentných voľbách ešte pred letom.

V ústave

Predčasné parlamentné voľby by bolo jednoduchšie presadiť v prípade, ak by boli podmienky takýchto volieb stanovené priamo v ústave. Stačilo by potom, aby za predčasné parlamentné voľby dvihlo ruky 76 poslancov Národnej rady. Nebola by potrebná zmena ústavy ani dvojtretinová väčšina v parlamente.

Druhou možnosťou ako dosiahnuť konanie predčasných parlamentných volieb by bolo potom vyhlásenie všeľudového hlasovania. Zorganizovanie referenda by nebolo jednoduché, pretože na vyhlásenie referenda je potrebné zozbierať minimálne 350-tisíc podpisov.

Kedy by sa podľa vás mali konať predčasné parlamentné voľby?

Politici sa priamo trasú z predstavy, že by ich ľud mohol odvolať v referende. Opozícia referendum s radosťou využíva ako nástroj politického boja. Koalícia zasa tvrdí, že ide o predvolebnú kampaň Smeru.

Lenže obe strany zabudli na jednu podstatnú vec – úspešné referendum znamená, že sa ho musí zúčastniť nadpolovičná väčšina oprávnených voličov. Navyše viac ako polovica z nich musí byť za predčasné voľby.

Šanca, že by sa podarilo takéto referendum zorganizovať je takmer nulová. Deviate referendum zrejme nebude úspešné. Jediné úspešné referendum v čase jeho konania masívne podporovala vtedajšia koalícia aj opozícia.

Choďte vyjadriť svoj názor

Referendum je najvyššia forma demokracie a to bez ohľadu na to, kto za ním stojí. Slováci si ešte stále nezvykli na život v demokracii, ktorá zároveň znamená právo zúčastniť sa volieb alebo referenda. Účasť nie je povinná ako tomu bolo v prípade volieb v minulosti. Lenže neúčasťou vyjadrujete len svoj nezáujem o Slovensko a dianie doma.

Mnoho Slovákov sa referenda nechce zúčastniť pretože tvrdí, že aj tým vyjadruje svoj názor. Nie, tým nevyjadrujete žiadny názor. Iba hovoríte, že vás dianie na Slovensku nezaujíma. Potom však prosím nenariekajte ako zlá je vláda, ako zlí sú politici a ako zle sa na Slovensku žije.

Preto choďte k referendovým urnám a skutočne vyjadrite svoj hlas. Či už to bude áno alebo nie. Žiadna správna odpoveď neexistuje. Existuje však možnosť svoj názor skutočne vyjadriť a referenda sa zúčastniť. Chopte sa svojho práva na priamu demokraciu.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.