4.3 C
Bratislava
DomovPolitikaVojna na Ukrajine: poskytovanie dočasného útočiska sa predĺži

Vojna na Ukrajine: poskytovanie dočasného útočiska sa predĺži

Po začatí vojny na Ukrajine a s ňou súvisiacim prílevom veľkého množstva osôb utekajúcich pred vojnovým konfliktom do krajín EÚ Slovenská republika začala s poskytovaním dočasného útočiska.

Následne, uznesením vlády sa zjednotilo poskytovanie dočasného útočiska, vrátane jeho časového rámca, s poskytovaním dočasnej ochrany podľa vykonávacieho rozhodnutia Rady (EÚ).

„Keďže vojnový stav na území Ukrajiny aj naďalej trvá, poskytovanie dočasného útočiska má svoje opodstatnenie. Rada EÚ nerozhodla o skončení poskytovania dočasnej ochrany, to znamená, že poskytovanie takejto ochrany sa automaticky predlžuje o šesť mesiacov, najviac však o jeden rok. Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johansson už v októbri 2022 oznámila, že smernica o dočasnej ochrane bude aktivovaná minimálne do marca 2024, Slovensko tak nebude výnimkou,”

UVIEDOL DOČASNE POVERENÝ MINISTER VNÚTRA ROMAN MIKULEC.

Doba poskytovania dočasného útočiska sa riadi smernicou o dočasnej ochrane, pričom uznesenie vlády pokrýva automatické predĺženie poskytovania dočasného útočiska do 4. marca 2024.

Osobám, ktoré majú na doklade o tolerovanom pobyte s označením „DOČASNÉ ÚTOČISKO“ uvedený dátum platnosti do 4. marca 2023, bude platiť tento doklad aj naďalej minimálne do 4. marca 2024 bez povinnosti vykonania ďalších administratívnych krokov. Aktualizovať si ho však v prípade záujmu môžu prostredníctvom elektronickej služby MV SR.

„Status dočasného útočiska odídencom umožňuje pracovať na území Slovenska, študovať na strednej a vysokej škole, pre deti aj zapojenie sa do povinnej školskej dochádzky, prístup k zdravotnej starostlivosti, prístup k ubytovaniu, nárok na dávku v hmotnej núdzi a súvisiace finančné benefity,“

VYSVETLIL JÁN ORLOVSKÝ, RIADITEĽ MIGRAČNÉHO ÚRADU MV SR.

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.