4.3 C
Bratislava
DomovPolitikaKomentár: Neúčasť neznamená vyjadrenie názoru

Komentár: Neúčasť neznamená vyjadrenie názoru

Dnes sa na Slovensku koná v poradí deviate referendum. Zatiaľ iba jedno referendum bolo úspešné. Aj dnešné referendum bude zrejme neúspešné a to pre nízky záujem voličov.

Dnešné referendum iba dokazuje, že Slováci stále nepochopili základný princíp priamej demokracie. Keď vo svojom okolí počúvam o vyjadrení názoru neúčasťou, tak tomu ozaj nechápem.

Nie, neúčasť na referende nie je žiadnym vyjadrením názoru. Je len snahou vyhnúť sa vyjadreniu svojho názoru. Mnoho ľudí tvrdí, že ide o referendum Roberta Fica a preto sa plebiscitu nechcú zúčastniť. Je pravda, že referendum inicializovala strana Smer-SD, to však neznamená, že sa ho nemôžu ľudia zúčastniť.

- Inzercia -

Plánujete sa zúčastniť referenda?

Politici sa mu vyhli

Referenda sa nezúčastnili ani traja najvyšší ústavní činitelia – prezidentka Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Boris Kollár a dočasne poverený premiér Eduard Heger referendum odignorovali. Všetci traja svorne s rovnakou obľúbenou výhovorkou, že je to vyjadrenie ich osobného názoru.

Nie, neúčasť nie je vyjadrenie osobného názoru. Neúčasť je vyjadrenie absolútnej ignorancie priamej demokracie. Pokiaľ s otázkou referenda nesúhlasím, mám na hlasovacom lístku možnosť zakrúžkovať „nie“. Účasť na referende skutočne nie je o tom, či s ním súhlasím a preto idem hlasovať alebo s referendom nesúhlasím, tak hlasovať nejdem. Referendum skutočne takto nefunguje. Ak s niečím nesúhlasím mám možnosť to povedať odpoveďou „nie“.

Pokiaľ teda traja najvyšší ústavní činitelia s referendom nesúhlasia mali možnosť povedať „nie“. Namiesto toho sa účasti vyhli, pretože by zrejme odpoveď „nie“ v referende pošramotila ich povesť. Obzvlášť v dobe blížiacich sa predčasných parlamentných volieb a tie prezidentské sú tiež už pred dverami.

Nevhodný termín?

Podpisy pod petíciu na vyhlásenie referenda zbierala hlavne opozícia. Ani tá však pred referendom nerobila žiadnu masívnu kampaň. Robert Fico iba zasa začal všetkých naokolo obviňovať z toho, že referendum bude neúspešné. Tento krát opäť za to môže podľa Roberta Fica prezidentka Zuzana Čaputová, pretože ho vyhlásila na nevhodný termín.

Možno mal Fico zvážiť kedy odovzdá petičné hárky prezidentke, ktorá má potom istý čas na preverenie petičných hárkov. Referendum musí byť vyhlásenie do 30 dni od doručenia petičných hárkov prezidentovi a musí sa konať do 90 dní od vyhlásenia. Tu teda skutočne prezidentka Zuzana Čaputová nemala priestor na posúvanie termínov.

Boja sa všetci

Fico sa podobne ako koalícia bojí toho, že by náhodou referendum bolo úspešné. V čase zbieranie podpisov pod petíciu na vyhlásenie referenda to nevyzeralo skorý koniec vlády Eduarda Hegera. Medzičasom sa však situácia zmenila a je viac menej jasné, že predčasné voľby budú tento rok.

Vláda padla, ale politici sa zatiaľ nedokázali dohodnúť na termíne predčasných parlamentných volieb. Časť politikov chce predčasné voľby v júni a časť až septembri, keď už budú vyplatené všetky peniaze za výsledok v posledných voľbách v roku 2020. Pre mnoho strán ide o nemalé sumy, ktoré potom môžu politické strany použiť na ďalšiu kampaň.

Kedy by sa podľa vás mali konať predčasné parlamentné voľby?

Politikov zrejme strašia aj ich súčasné volebné preferencie. Niektoré strany sú na hrane potrebného minima, aby sa dostali do parlamentu. Jedna z koaličných strán to má prakticky spočítané a do parlamentu sa zrejme nedostane. Ostatné môžu stratiť spolu až desiatky mandátov v parlamente.

Nehrá do kariet

Aj blížiace sa predčasné voľby sú dôvodom prečo politici nijako masívne nemasírujú voličov, aby išli k referendovým urnám. Referendum teraz nehrá do kariet ani rozhádanej koalícii a už vôbec nie opozícii.

Ak by totiž bolo dnešné referendum úspešné, tak by sme mohli budúcu vládu zvrhnúť. To sa samozrejme nepáči koalícii a ani opozícii. V čase zbierania podpisov bolo referendum jedna z mála možností opozície ako sa opäť dostať k válovu. Teraz by však úspešné referendum mohlo znamenať, že ich voliči môžu od válova kedykoľvek odstaviť.

Aj keď s tým odstavením od válova to nie je také jednoduché. Koalícia starší ľudí, že dnešné referendum znamená návrat mafie k moci. Nie, dnešné referendum nič také neznamená. Predčasné voľby budú a to bez ohľadu na výsledok referenda. Vláda padla a rozhádaná koalícia si za to môže sama. Opozícia sa ani veľmi snažiť nemusela. A hlavne dnešné referendum znamená iba zmenu ústavy a nie automaticky predčasné voľby. Tie by sme si museli odhlasovať v ďalšom referende alebo by s tým museli súhlasiť poslanci.

Zdvihnutý prst

Voliči si zrejme neuvedomujú, že zmena ústavy by mohla byť aj akýmsi zdvihnutým prstom pre politikov. Dnes poslanci vedia, že prakticky neexistuje možnosť ako ich odstaviť od válova. Musia si to odhlasovať a musí s tým súhlasiť 90 zo 150 poslancov. Aj to je jeden z dôvodov prečo sa ani za viac ako mesiac nedokázali zhodnúť na riešení ďalšej vládnej krízy.

Ak by nad poslancami visel pomyselný meč možného referenda o skrátení ich volebného obdobia možno by k svojej práci pristupovali inak. Dnes je motivácia poslancov pracovať skutočne pre ľudí minimálna. Dôležitejšie sú ich škriepky a hlúpe výmysly, ktoré Slovákom nijako nepomáhajú a často život iba komplikujú.

Poslancom potom stačí tváriť sa, že pracujú pre ľudí posledného pol roka pred voľbami. Ak by však v ústave bola zakotvená možnosť ich pomocou referenda defenestrovať, tak by možno skutočne pracovali pre ľudí. Možno.

Iba jedno

Lenže dnes defenestrácia prakticky možná nie je. Jedine, že by sa poslanci od válova odstavili dobrovoľne. Posledné dva roky väčšina Slovákov nadáva na vládu, ale dnes všetci títo krikľúni ukázali, že sú to len hrané nadávky. Namiesto toho, aby išli k urnám, tak ostali sedieť doma.

Slabý záujem o dnešné referendum znamená, že budeme mať v poradí ôsme neúspešné referendum. Úspešné referendum sme tu mali len jedno a to o vstupe do Európskej únie. Za toto referendum lobovala vtedy koalícia aj opozícia.

Rozhodnutie nehlasovať v referende znamená, že ste sa pripravili o svoju zákonnú možnosť podieľať sa na výkone priamej demokracie. Nezúčastňovať sa referenda neznamená vyjadrenie vlastného názoru, je to iba hlúpa výhovorka ako sa vyhnúť výberu svojho názoru. V referende máte vždy možnosť povedať „nie“. Tým skutočne vyjadríte svoj názor a rozhodnete. Nie tým, že budete sedieť doma a nadávať na neschopnosť vlády.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.