4.3 C
Bratislava
DomovPolitikaReferendum je neplatné. Prišlo iba 1,2 milióna voličov

Sledujeme naživo /Referendum je neplatné. Prišlo iba 1,2 milióna voličov

Volebné miestnosti sa na celom Slovensku zatvorili o 22.00 hodine. Za spracovanie výsledkov referenda je zodpovedný Štatistický úrad SR.

Dnes sa na Slovensku konalo v poradí už deviate referendum. Posledné referendum sa na Slovensku konalo ešte v roku 2015 a bolo neúspešné.

Zatiaľ najmenšiu účasť malo Referendum o vstupe do NATO, rozmiestnení jadrových zbraní a vojenských základní na území SR a o priamej voľbe prezidenta SR, ktoré sa konalo v roku 1997. K volebným urnám vtedy prišlo len 9,53 percenta oprávnených voličov.

- Inzercia -

Plánujete sa zúčastniť referenda?

Nízka účasť?

Aj dnešné referendum poznačila nízka účasť a nezáujem voličov. Napríklad v bratislavskej mestskej časti Petržalka bola účasť voličov na referende okolo 17.00 hodiny len niečo vyše 12 percent.

Aby bolo referendum platné musí sa ho pritom zúčastniť nadpolovičná väčšina oprávnených voličov. To sa v histórii Slovenska podarilo len raz a to v roku 2003. rozhodovalo sa vtedy o vstupe Slovenska do Európskej únie. Referendum bolo úspešné, ale zúčastnilo sa ho len niečo vyše 52 percent oprávnených voličov. K účasti vtedy pritom vyzývali vtedy koaliční aj opoziční politici.

Referendum odignorovali všetci traja najvyšší ústavní činitelia. Referenda sa nezúčastnil dočasný premiér Eduard Heger, predseda parlamentu Boris Kollár ani prezidentka Zuzana Čaputová. Všetci traja účasť na dnešnom referende odmietli.

Iba opozícia

K referendovým urnám prišli iba opoziční politici. Hlasovať ešte ráno predseda Smeru Robert Fico a neskôr aj predseda opozičného Hlasu Peter Pellegrini. Obaja hlasovali v Bratislave. Žiadne veľké fotenia pred novinármi sa však nekonali.

Kedy by sa podľa vás mali konať predčasné parlamentné voľby?

Prvé výsledky z prvých volebných okrskov by mohli začať nabiehať už krátko po 22.00 hodine. Vzhľadom na nízku účasť je pravdepodobné, že budeme výsledky referenda vedieť už krátko po polnoci.

Definitívne výsledky potom oznámi Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán zajtra o 9.00 hodine.

Priebežné výsledky

Po spočítaní viac ako 97 volebných okrskov je jasné, že referendum bude neplatné, keďže k volebným urnám prišlo len necelého 1,2 milióna voličov. To predstavuje účasť na úrovni niečo vyše 27 percent. Aby bolo referendum platné je potrebné, aby sa ho zúčastnilo minimálne 50 percent oprávnených voličov.

Väčšina voličov, ktorí prišli urnám sa vyjadrili za zmenu ústavy. Tá by potom umožnila skrátenie volebného obdobia parlamentu referendom alebo hlasovaním v parlamente. Za zmenu ústavy hlasovalo viac ako 97 percent zúčastnených voličov.

Sledovali sme online

  - Inzercia -

  posledné články

  vývoj akcií a kurzov mien

  mohlo by vás zaujímať

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu
  Captcha verification failed!
  Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.