4.3 C
Bratislava
DomovPolitikaZačalo sa referendum o zmene ústavy. Sledujeme online

Začalo sa referendum o zmene ústavy. Sledujeme online

Slováci dnes môžu hlasovať v deviatom referende. Úspešné referendum by znamenalo zmenu ústavy a doplnenie možnosti skrátenia volebného obdobia parlamentu.

V dnešnom referende Slováci nehlasujú o predčasných voľbách. V referende sa rozhoduje o zmene ústavy, ktorá by znamenala možnosť skrátenia volebného obdobia parlamentu. Skrátiť volebné obdobie parlamentu by si mohli samotní poslanci alebo by potom mohli predčasné voľby vyvolať samotní voliči v referende.

Plánujete sa zúčastniť referenda?

- Inzercia -

Na Slovensku sa doposiaľ konalo osem všeľudových hlasovaní. Úspešné bolo len jedno referendum o vstupe do Európskej únie. Aby bolo dnešné referendum úspešne, tak by sa ho musela zúčastniť nadpolovičná väčšina oprávnených voličov.

V referende rozhodnete o otázke: „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky je možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady Slovenskej republiky, a to zmenou Ústavy Slovenskej republiky tak, že: – v Čl. 73 ods. 1 sa na konci pripája čiarka a tieto slová: „ak v súlade s touto ústavou nedôjde k predčasnému skončeniu volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky.“; – v Čl. 81a sa za písmeno a) vkladá nové písmeno b), ktoré znie: „b) predčasným skončením volebného obdobia,“. Doterajšie písmená b) až f) sa označujú ako písmená c) až g); – v Čl. 82 ods. 5 sa za slová „volebného obdobia“ vkladá čiarka a slová „predčasným skončením volebného obdobia“; – v Čl. 84 ods. 3 sa za slová „s medzinárodnou zmluvou podľa čl. 7 ods. 3 a 4“ vkladá čiarka a tieto slová: „na prijatie uznesenia o predčasnom skončení volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky podľa čl. 86 písm. n)“; – v Čl. 86 sa dopĺňa písmeno n), ktoré znie: „n) uznášať sa na predčasnom skončení volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky; prijaté uznesenie je všeobecne záväzné a vyhlasuje sa rovnako ako zákon.“; – v Čl. 93 ods. 2 sa na konci pripájajú tieto slová: „vrátane predčasného skončenia volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky.“; – Čl. 98 odsek 2 znie: „Návrhy prijaté v referende vyhlási predseda Národnej rady Slovenskej republiky ako ústavný zákon.“?“

Po príchode do volebnej miestnosti sa musíte preukázať platným občianskym preukazom a aj voličským preukazom v prípade, keď ste si on požiadali. Voličský preukaz musíte predložiť aj v prípade, keď hlasujete vo svojej volebnej miestnosti.

Potom obdržíte jeden hlasovací lístok a obálku. Hlasovanie prebieha tak, že buď zakrúžkujete odpoveď „Áno“ ak s otázkou súhlasíte alebo „Nie“ ak s otázkou nesúhlasíte.

Ak ste v zmysle platnej vyhlášky v povinnej domácej izolácii pre ochorenie COVID-19 a požiadali ste o vyslanie špeciálnej volebnej komisie, pred jej príchodom si prekryte horné dýchacie cesty respirátorom, vydezinfikujte si ruky a pripravte si vlastné písacie potreby. O takéto hlasovanie ste mohli požiadať najneskôr deň pred konaním volieb. Ak sa k vám dostaví špeciálna volebná komisia, tak sa preukazujete občianskym preukazom a je potrebné mať dýchacie cesty prekryté respirátorom.

Volebné miestnosti budú na celom Slovensku otvorené od 7.00 hodiny ráno do 22.00 hodiny večer. Výsledky volieb bude zverejňovať Štatistický úrad SR na stránke volbysr.sk po zatvorení volebných miestností.

Definitívne výsledky referenda zverejní Štatistický úrad SR na stránke www.volbysr.sk v nedeľu 22. januára 2023 po ich schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

Sledujeme online

  - Inzercia -

  posledné články

  vývoj akcií a kurzov mien

  mohlo by vás zaujímať

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu
  Captcha verification failed!
  Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.