4.3 C
Bratislava
DomovSporenie a investovanieInvestičná hra po prvom týždni: Sme plus 313 eur

Investičná hra po prvom týždni: Sme plus 313 eur

Minulý týždeň sme začali investovať a teraz tu máme prvé vyhodnotenie. Ako sa našej investícii do akcií darilo?

Posledný týždeň bol na trhoch hlavne o zverejňovaní výsledkov. Hospodárske výsledky v tomto týždni zverejnilo viacero veľkých amerických spoločností. Začal tradičný maratón zverejňovania štvrťročných hospodárskych výsledkov.

Na začiatku týždňa zverejnila hospodárske výsledky investičná banka Morgan Stanley a tiež investičná banka Goldman Sachs. Obe banky zverejnili horšie výsledky než sa čakalo, ale v oboch prípadoch sa nedá povedať o výrazne horších výsledkoch.

Hromadné prepúšťanie

Hospodárske výsledky však zverejnil aj americký letecký dopravca United Airlines, americký výrobca kozmetiky a výrobkov starostlivosti o domácnosť a hygienu Procter & Gamble a tiež americká finančná spoločnosť Discover Financial Services.

- Inzercia -

Výsledky zverejnila aj streamovacia platforma Netflix, ktorej sa v poslednom štvrťroku skutočne darilo. Služba získala viac ako 7,6 milióna nových používateľov a rástli aj výnosy.

Nebolo to však len o zverejňovaní štvrťročných hospodárskych výsledkov. Prišli aj negatívne správy o ďalšom prepúšťaní v technologickom priemysle. Po Microsofte a Mete sa rozhodla prepúšťať aj materská spoločnosť Google. Alphabet prepustí až 12-tisíc zamestnancov.

Ako sa nám darilo?

Minulý týždeň sme spustili našu investičnú hru, keď sme do vybraných spoločností investovali spolu 10-tisíc eur a nakúpili sme akcie pätice spoločností – Tesla, Apple, Amazon, Alibaba Group a Sanofi. Pri každej spoločnosti sme nakúpili akcie za 2-tisíc eur.

Ako sa po prvom týždni naším akciám darilo? Iba v prípade jednej spoločnosti prišlo k poklesu a pri Sanofi, ale nejde o žiadny výrazný pokles hodnoty. Hodnota poklesla len o dve eurá oproti nakúpenej a aktuálne je teda hodnota našej investície 1.998 eur.

V prípade ostatných spoločností ich hodnota iba rástla. Najviac sa zhodnotili akcie automobilky Tesla, keď sa nám podarilo zarobiť 174 eur. V prípade Apple sa akcie zhodnotili o 61 eur, čínskej spoločnosti Alibaba o 43 eur a Amazonu o 36 eur.

SpoločnosťCena 1. týždeňCena 2. týždeň
Tesla2.000,00 €2.174,24 €
Apple2.000,00 €2.061,31 €
Amazon2.000,00 €2.036,21 €
Alibaba Group2.000,00 €2.043,01 €
Sanofi2.000,00 €1.998,24 €

Akcie, ktoré sme nakúpili

Tesla – Akcie tejto spoločnosti sme vybrali s viacerých dôvodov, ale tým hlavným je súčasný vývoj. Akcie automobilky Tesla sa za posledného pol roka prepadli a začali klesať. Predchádzajúci vývoj nie je v prípade akcií tým prvým kritériom, ale hodnota akcií je teraz asi na tretine najvyššej hodnoty.

Apple – Ani americkej technologickej spoločnosti Apple sa v poslednom období nedarí a hodnota jej akcií tiež klesla. Apple patrí medzi technologických lídrov na trhu a to je jeden z dôvodov prečo ho volíme do nášho výberu. V prípade Apple je pravdepodobný rast pokiaľ firma zverejní pozitívne čísla za posledný kvartál minulého roka, ktorý pred dvomi týždňami skončil.

Amazon – Treťou firmou, ktorú sme vybrali do nášho výberu je práve najväčší internetový obchod na svete. Amazon však už nie je len najväčším obchodníkom na svete. Amazon je technologická spoločnosť, ktorá poskytuje cloudové služby a prevádzkuje aj vlastnú streamovaciu platformu Prime. Podobne ako v prípade dvoch predchádzajúcich firiem aj Amazon za posledný rok stratil na hodnote.

Alibaba Group – Peniaze sme rozložili nie len do rôznych sektorov, ale aj do rôznych krajín. Preto sme okrem amerických akcií vybrali aj zástupcu z Ázie. Alibaba je čínska technologická spoločnosť špecializujúca sa na elektronický obchod, maloobchod, internet a technológie. Bola založená 4. Júna 1999. Vlastní a prevádzkuje rozmanité portfólio spoločností po celom svete v mnohých obchodných odvetviach. Najväčší podiel vo firme vlastní japonská holdingová spoločnosť Softbank Group, druhý najväčší podiel vlastní spoluzakladateľ Jospeh Tsai a za nim nasleduje zakladateľ Jack Ma.

Sanofi – poslednou firmou nášho investičného výberu sa stala európska farmaceutická spoločnosť Sanofi, ktorá pochádza sídli vo Francúzsku. Sanofi je tiež popredná francúzska farmaceutická spoločnosť v oblasti výskumu a vývoja. Do tejto oblasti Sanofi v posledných rokoch investovala nemalé čiastky. V roku 2018 investovala do vývoja a výskumu viac ako 5,8 miliárd eur.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.