4.3 C
Bratislava
DomovPolitikaReferendum je neplatné. K urnám prišlo len 27 percent voličov

Sledujeme naživo /Referendum je neplatné. K urnám prišlo len 27 percent voličov

Sobotňajšie referendum o zmene ústavy je neplatné, keďže k urnám prišla necelá tretina oprávnených voličov. Väčšina tých čo prišli chceli zmenu ústavy.

Sobotňajšie referendum za zmenu ústavy je ôsme neúspešné referendum, ktoré sa konalo v samostatnej ére Slovenska. Podobne ako všetky predchádzajúce neúspešné referendá bol problém, aby sa k urnám dostavilo potrebné minimálne kvórum.

K urnám v sobotu prišlo len niečo vyše 27 percent oprávnených voličov. Na to, aby bolo referendum platné by k urnám muselo prísť minimálne 50 percent oprávnených voličov. K urnám teda prišlo necelého 1,2 milióna voličov. Ďalší milión voličov, ktorý bol potrebný na platné referendum k urnám neprišlo.

Všetci za

Spočítané sú už všetky okrsky. V referende bude chýbať 13 okrskov, ktoré neboli nakoniec pre nezáujem voličov otvorené. Išlo o špeciálne volebné okrsky, ktoré boli určené na hlasovanie pre voličov s ochorením COVID-19 a pre osoby v karanténe.

Odpoveď „áno“ si zvolila absolútna väčšina tých, čo prišli k volebným urnám. Celkovo za „áno“ hlasovalo 97,51 percent zúčastnených, čo predstavuje 1.163.586 voličov. Naopak za „nie“ hlasovalo len 1,54 percenta zúčastnených, čo predstavuje len 18.398 voličov. Neplatných potom bolo 0,93 percenta všetkých hlasov.

Čo bude ďalej?

- Inzercia -

Referendum je teda neplatné a pre politikov je nezáväzné. Bez ohľadu na výsledok referenda sa zrejme tento rok predčasným voľbám nevyhneme. Vláda padla v decembri, keď jej parlament vyslovil nedôveru.

Kedy by sa podľa vás mali konať predčasné parlamentné voľby?

Politici sa zatiaľ nedokázali dohodnúť na možnom termíne predčasných volieb. Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala tento týždeň politikov, aby sa dohodli na termíne predčasných volieb do konca januára. Pokiaľ sa politici na termíne predčasných volieb nedohodnú, tak prezidentka vymenuje úradnícku vládu.

Časť politikov chce predčasné parlamentné voľby až po lete a časť ich chce už pred letom. Pred letom preferuje predčasné parlamentné voľby Sme rodina a opozícia. Naopak OĽaNO a SaS sú za predčasné parlamentné voľby až v septembri.

Sledujeme online

  - Inzercia -

  posledné články

  vývoj akcií a kurzov mien

  mohlo by vás zaujímať

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu
  Captcha verification failed!
  Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.