4.3 C
Bratislava
DomovBankyKažimír: Sme na polceste, nevidím dôvod spomaliť tempo

Kažimír: Sme na polceste, nevidím dôvod spomaliť tempo

Guvernér NBS Peter Kažimír nesúhlasí so zmiernením menovej politiky ECB. Kažimír je za ďalšie zvyšovanie úrokov, ktoré sa potom môže prejaviť zvyšovaním úrokov na úveroch v našich bankách.

Slováci si zrejme do leta na úveroch na bývanie ešte priplatia. V posledných dňoch sa síce objavili prvé správy o tom, že by Európska centrálna banka mohla zmierniť zvyšovanie úrokov, ale dnes prišla ľadová sprcha od guvernéra NBS Petra Kažimíra. Ten zatiaľ priestor na zmiernenie menovej politiky ECB nevidí.

„Pokles inflácie dva mesiace po sebe je pozitívnou správou. Nie je však dôvodom spomaliť tempo zvyšovania sadzieb. Povzbudivé novembrové a decembrové inflačné čísla totiž zahŕňajú “šum” jednorazových kompenzačných opatrení vlád zmierňujúcich dopady vysokých cien energií. To, čo je z môjho pohľadu aktuálne najsmerodajnejšie, je trend jadrovej inflácie. Jej vývoj potvrdzuje potrebu pokračovať na nastúpenej ceste. Som presvedčený, že potrebujeme „doručiť“ ďalšie dve 50-tky,“

NAPÍSAL NA SVOJOM BLOGU GUVERNÉR NBS PETER KAŽIMÍR.

Slovákov zvyšovanie úrokov na úveroch môže pritom vyjsť poriadne draho. Na hypotékach stúpli úroky za posledný rok o niekoľko percent. Z úrokov pod jedným percentom sa úrokové sadzby na hypotékach teraz bežne pohybujú nad štyrmi percentami.

Sadzby ešte porastú

Vyššie úroky na úveroch zároveň znamenajú, že Slovákov banky poskytnú menšiu sumu. Ukázali to aj naše prepočty, ktoré sme robili na začiatku tohto roka. Vtedy však boli úrokové sadzby na hypotékach často aj o niekoľko desatín nižšie. Medzičasom úrokové sadzby dvíhalo niekoľko bánk – napríklad Prima banka, 365 banka lebo slovenská ČSOB.

„Ekonomika eurozóny zvláda situáciu lepšie, než bolo očakávané pred mesiacom či dvomi. Na jednej strane je to veľmi vítané, no na druhej strane to bude mať pravdepodobne miernejší tlmiaci účinok na vývoj rastu cien,“

UVIEDOL KAŽIMÍR.

Bankám sa v minulom roku najmä na začiatku roka darilo v poskytovaní nových hypoték, avšak nie všetkým. Rásť dokázala kontinuálne len slovenská ČSOB. Počas roka väčšinu mesiacov rástla Prima banka, ale tá v posledných mesiacoch minulého roka strácala dych a objem hypoték jej naopak začal klesať.

Aj existujúce hypotéky

- Inzercia -

Bankám bude zrejme objem úverov klesať aj v tomto roku. Rásť zrejme v tomto roku nedokáže pre vysoké úrokové sadzby žiadna so slovenských bánk. Odklad zmiernenia menovej politiky ECB môže navyše znamenať ďalší rasť úrokov aj na existujúcich hypotékach, keď bude klientom bánk končiť fixácia.

Pre klientov bánk to môže znamenať aj stovky eur mesačne navyše a to spolu s vyššími účtami za elektrinu, plyn, vodu aj teplo. Mesačne si môžu domácnosti za energie priplatiť aj stovky eur. Navyše pri enormne rastúcich cenách potravín v obchodoch. Inflácia sa aj v závere roka na Slovensku pohybovala nad úrovňou 15 percent a priemerná inflácia za minulý rok dosiahla potom takmer 13 percent.

„Sme na polceste. Ak by to záležalo odo mňa, išiel by som na letné prázdniny s ukončeným cyklom sprísňovania. Ale dnes sa ma, prosím, nepýtajte, v akej “nadmorskej výške” zakempujeme. V preklade, ako vysoko so sadzbami pôjdeme, a ako dlho tam bude potrebné pobudnúť na to, aby sme skrotili infláciu tak, ako je potrebné. To, aké bude leto, je preto dnes otázka pre meteorológov,“

DOPLNIL KAŽIMÍR.
- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.