3.9 C
Bratislava
DomovPolitikaKoalícia sa dohodla. Predčasné voľby budú 30. septembra

Koalícia sa dohodla. Predčasné voľby budú 30. septembra

Bývalá vládna koalícia sa dohodla na termíne predčasných parlamentných volieb. Predčasné voľby budú až po lete. Nová vláda bude mať možno iba pár dní na prípravu štátneho rozpočtu.

Slovensko čakajú ďalšie predčasné parlamentné voľby, ktoré vyvolalo vyslovenie nedôvery vláde Eduarda Hegera v závere minulého roka. Heger potom na začiatku roka oznámil zbieranie podpisov pre novú vládu, ale všetky snahy na zostavenie novej vlády stroskotali.

Voľby budú v závere septembra

Bývalá vládna koalícia sa včera dohodla na termíne predčasných parlamentných volieb aj na zmenách ústavy, ktoré umožnia predčasné parlamentné voľby. Lídri bývalej koalície sa včera dohodli na termíne predčasných parlamentných volieb, ktoré by sa mali uskutočniť až 30. septembra.

- Inzercia -

Kedy by sa podľa vás mali konať predčasné parlamentné voľby?

Včerajšieho rokovania sa zúčastnili zástupcovia OĽaNO a SaS. Na rokovanie neprišiel žiadny zástupca zo Sme rodina. Sme rodina sa opakovanie vyjadrila, že podporuje akýkoľvek termín predčasných parlamentných volieb. Strana Sme rodina však podobne ako prezidentka Zuzana Čaputová a tiež opozícia preferovali predčasné parlamentné voľby už v júni tohto roka.

„Zároveň padla dohoda na pozmeňujúcom návrhu, ktorý bude schválený hneď po prerokovaní v utorok 24. januára, keď sa o zmene ústavného zákona bude rokovať. Dohoda jasne hovorí o tom, že dôjde k zmene Ústavy SR tak, aby uznesením mohlo byť skrátené volebné obdobie,“

TVRDÍ HEGER.

Neskorší termín predčasných parlamentných volieb môže znamenať problém pri schvaľovaní budúcoročného štátneho rozpočtu. Po voľbách často trvá aj mesiace, kým sa podarí dohodnúť na novej vláde. Nová vláda teda na prípravu zákona roka môže mať len niekoľko dní.

Zmena ústavy

Predčasné parlamentné voľby sa však môžu uskutočniť až po zmene ústavy. Tá teraz neumožňuje predčasné parlamentné voľby. Poslanci si najprv musia schváliť zmenu v ústave a potom si musia schváliť skrátenie volebného obdobia a vyhlásenie nových parlamentných volieb.

„Klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), hnutia Sme rodina, strany Sloboda a Solidarita a taktiež Občiansko-demokratická platforma v hnutí OĽaNO podporia takúto zmenu,“

POVEDAL PREMIÉR EDUARD HEGER.

Lenže bývalá vládna koalícia sa chystá na poslednú chvíľu urobiť aj ďalšie zmeny v Ústave. Pod tlakom OĽaNO sa do ústavy dostane aj ustanovenie o nemožnosti meniť volebný systém. Na prípadnú zmenu volebného systému sa tak bude v parlamente vyžadovať ústavná väčšina.

Zmena volebného systému

Zmenu volebného systému presadzuje bývalé najsilnejšie koaličné hnutie OĽaNO, ktoré od volieb v roku 2020 stratilo na preferenciách viac ako desať percent. Pritom práve OĽaNO malo vo svojom programe pri posledných parlamentných voľbách presadenie zmeny volebného systému, rovnako ako koaličná strana Za ľudí.

Politici však budú chcieť na poslednú chvíľu do ústavy prepašovať aj ďalšie zmeny. Poslanec Juraj Šeliga chce do ústavy presadiť aj zmenu, ktora by mala zahŕňať zakotvenie Úradu špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu do Ústavy SR. O tomto návrhu sa však po rokovaní v koalícii bude hlasovať samostatne.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.