3.9 C
Bratislava
DomovFinancieMinisterstvo financií: Nezabudnite zamestnávateľa požiadať o ročné zúčtovanie

Ministerstvo financií: Nezabudnite zamestnávateľa požiadať o ročné zúčtovanie

Rezort financií upozorňuje, že do 15. februára musíte zamestnávateľa požiadať o ročné zúčtovanie preddavkov na daň. Ak to nestihnete, tak si musíte daňové priznanie urobiť sami.

Zamestnanec, ktorý mal v predchádzajúcom roku príjem iba zo závislej činnosti, môže do 15. februára svojho zamestnávateľa požiadať o ročné zúčtovanie preddavkov na daň. Nemusí tak podávať daňové priznanie k dani z príjmov.

Zamestnávateľ na základe tejto žiadosti najneskôr v mzde za marec zamestnancovi zapracuje výsledok výpočtu ročného zúčtovania dane. Ten môže byť buď preplatkom alebo nedoplatkom.

V prípade, ak o ročné zúčtovanie nepožiadate, zamestnávateľ je nám povinný vystaviť takzvané „Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch“ za rok 2022, ktoré slúži ako príloha k daňovému priznaniu. Máte tak povinnosť podať daňové priznanie typu A v termíne do 31.3.2023.

O ročné zúčtovanie môžete požiadať aj v prípade, ak ste mali v priebehu roka viacero príjmov zo závislej činnosti. Zamestnávateľ však potrebuje od zamestnanca potvrdenia o príjme od všetkých zamestnávateľov, u ktorých ste vlani pracovali, keďže do úhrnu príjmov započíta aj príjmy z predchádzajúcich zamestnaní či dohôd.

- Inzercia -

O potvrdenia môžete svojich predchádzajúcich zamestnávateľov požiadať do 5. februára. Tí vám musia následne potvrdenia o príjme poslať najneskôr do 10. februára.

V ročnom zúčtovaní si zamestnanec môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, ak je poberateľom dôchodku, na manželku či manžela, na doplnkové dôchodkové sporenie (III. pilier), ale rovnako aj daňový bonus na dieťa, zaplatené úroky na hypotéku pre mladých alebo zamestnaneckú prémiu.

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.