9.8 C
Bratislava
DomovBiznisOsobná doprava v závere roka rástla, nákladná stagnovala

Osobná doprava v závere roka rástla, nákladná stagnovala

Preprava osobnou dopravou v novembri naďalej rástla a ľudia cestovali aj na väčšie vzdialenosti ako pred rokom. Uviedol to dnes Štatistický úrad SR.

Počet cestujúcich v osobnej doprave v novembri bol druhý najvyšší v roku 2022 a prepravné výkony rástli v železničnej aj cestnej doprave. Naproti tomu, výkonnosť nákladnej dopravy už piaty mesiac len dobiehala úroveň hodnôt v roku 2021.

Osobná doprava zaznamenala v novembri 2022 opätovný nárast počtu prepravených cestujúcich, medziročne ich počet vzrástol o 27,5 %. S počtom 57,5 milióna prepravených osôb bol jedenásty mesiac druhým najlepším v roku 2022.

Vo vlakoch pribudlo cestujúcich

V porovnaní s minulým rokom vyššiu dynamiku rastu cestujúcich zaznamenali železnice, vo vlakoch pribudlo 47,1 % cestujúcich. Naďalej však rozhodujúci – takmer 89 % podiel v osobnej doprave, tvorila cestná doprava.

Preprava osôb v doprave. (zdroj: Štatistický úrad SR)

Výkony osobnej dopravy v novembri 2022, pri ktorých sa zohľadňuje aj dĺžka ciest, dosiahli 748 mil. osobokilometrov a oproti vlaňajšku boli vyššie o viac ako 40 %. Vyšší medziročný rast bol ovplyvnený nárastom prepravných vzdialeností najmä v železničnej doprave, kde počet najazdených osobokilometrov vzrástol o 64,1 %.

- Inzercia -

V súhrne za jedenásť mesiacov osobnou dopravou cestoval o tretinu vyšší počet cestujúcich ako pred rokom. Po zohľadnení prepravných vzdialeností sa dosiahol takmer o polovicu vyšší počet osobokilometrov.

Nákladná doprava naďalej stagnovala

Objem nákladnej prepravy v novembri 2022 medziročne poklesol. Celkovo sa previezlo 18,2 milióna ton tovaru, čo bolo medziročne menej o 9 %. Z pohľadu objemu prepraveného tovaru bol november podpriemerným mesiacom minulého roka. Všetky druhy nákladnej dopravy zaznamenali medziročný pokles.

Železničnou dopravou sa prepravilo o 11,2 % menej tovaru (2,9 milióna ton), cestnou dopravou menej o 2,9 % (12,6 miliónov ton) a ostatné druhy dopravy dosiahli pokles až o 28,3 % (2,7 milióna ton).

Podstatná zložka – cestná doprava, ktorá mala takmer 70 % podiel na prepravených tonách tovaru, klesla medziročne najmiernejšie spomedzi ostatných zložiek nákladnej dopravy. Podniky prepravili po ceste bez mála 12,6 milióna ton, čo bolo menej o 2,9 % ako pred rokom.

Objem tovaru klesol

Štatistický úrad SR od údajov z apríla 2022 upravil mesačné výstupy (tabuľky) o cestnej nákladnej doprave tak, aby parametre nákladnej dopravy boli vykazované spoločne za všetky podniky, bez ohľadu na hlavný predmet činnosti.

Rovnako poklesol aj objem tovaru prepravovaného po železnici, medziročne o 11,2 %. Vlakmi sa previezla viac ako šestina dopravovaného tovaru. Výkony v nákladnej doprave v novembri 2022 zohľadňujúce aj prepravnú vzdialenosť dosiahli 3,1 mld. tonokilometrov (tkm). Medziročne tak iba mierne klesli o 0,8 %. 

V súhrne za jedenásť mesiacov roku 2022 sa v rámci nákladnej dopravy celkovo prepravil o 2,1 % menší objem tovaru, ako za rovnaké obdobie roka 2021. Po zohľadnení prepravných vzdialeností boli aktuálne výkony medziročne vyššie o 1,7 %.

Vývoj tržieb

Tržby v odvetví doprava a skladovanie boli v novembri 2022 medziročne vyššie o takmer 20 %. Výsledok ovplyvnil najmä nárast najvýznamnejšej pozemnej dopravy a dopravy potrubím, ako aj druhej najväčšej zložky – skladových a pomocných činností.

Tržby v leteckej doprave medziročne vzrástli takmer dvojnásobne, tento druh dopravy však predstavuje pomerovo iba malú zložku odvetvia. Tržby vodnej dopravy vzrástli bez mála o 90 % a poštové služby a služby kuriérov o štvrtinu.

Zamestnanosť a mzdy

Zamestnanosť v doprave a skladovaní bola v jedenástom mesiaci roka 2022 medziročne vyššia o 2,8 %, čo podporili najmä dve váhovo najsilnejšie zložky, a to pozemná doprava a doprava potrubím o 2,7 % a skladové a pomocné činnosti o 3,5 %.

Rast rovnako zaznamenali aj podielovo malé zložky, vodná doprava (o 2,4 %) a letecká doprava (o 24,5 %). Zamestnanosť v poštových službách a službách kuriérov, dosiahla iba mierny rast o 1,2 %.

Priemerná nominálna mesačná mzda v tomto odvetví bola v novembri 1.336 eur, čo predstavovalo medziročný nárast o 9,1 %. Reálna mzda v odvetví sa po zohľadnení inflácie znížila o 5,5 %.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.