9.8 C
Bratislava
DomovEkonomikaV decembri ceny v priemysle spomalili rast

V decembri ceny v priemysle spomalili rast

Výrobné ceny v priemysle v decembri pribrzdili svoj rast na úroveň zo začiatku roka. Údaje dnes zverejnil Štatistický úrad SR.

Rast cien v priemyselnej výrobe pre domáci trh od septembra spomalil, aj vzhľadom na postupné zlacňovanie energií. Ceny poľnohospodárskych produktov od leta postupne klesali, ťahané najmä poklesom cien v rastlinnej výrobe, ceny živočíšnych výrobkov boli však v decembri na maximách. 

Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve sa dostali za posledné dva mesiace na najnižšiu úroveň v roku 2022. Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v decembri 2022 medziročne vyššie o 33,5 %. 

Medzimesačne ceny priemyselných výrobcov v tuzemsku klesli o 2,5 %. Decembrový vývoj ovplyvnil najmä medziročný rast cien v dodávkach elektriny a plynu o 65,8 % a vo výrobe ropných produktov o 30,4 %. 

Ďalšie váhovo dôležité odvetvia tiež zaznamenali nárasty cien – produkcia dopravných prostriedkov o 9,1 %, výroba kovov a kovových konštrukcií o 1,7 %, výroba potravín a nápojov o 28,7 % a výroba z gumy a plastu o 14,9 %. 

Zmena cien vo výrobnej sfére. (Zdroj: ŠÚ SR)
- Inzercia -

V súhrne za rok 2022 ceny v tomto sektore medziročne vzrástli o 43,3 %. Ceny priemyselných výrobcov na export medziročne vzrástli o 15,2 %. V medzimesačnom porovnaní ceny priemyselných výrobcov na export narástli o 0,9 %. 

V súhrne za dvanásť mesiacov roka 2022 boli ceny priemyselných výrobcov pre export vyššie ako pred rokom o 20,5 %. 

V decembri boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne vyššie o 35,3 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 35,1 % vyššie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov vzrástli o 35,7 %. 

Z rastlinných výrobkov sa zvýšili ceny obilnín o 40,9 %. Zo živočíšnych výrobkov vzrástli ceny slepačích konzumných vajec o 80,2 % a ceny surového kravského mlieka o 43 %. Za rok 2022 vzrástli ceny poľnohospodárskych výrobkov v priemere o 36,5 %, vplyvom vyšších cien rastlinných výrobkov o 44,9 % a vyšších cien živočíšnych výrobkov o 21,1 %. 

Ceny stavebných prác boli v decembri medziročne vyššie o 20,9 %, v súhrne za celý rok 2022 stavebné práce vzrástli o 18,3 %. 

Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve boli medziročne vyššie o 13,3 %, v porovnaní s novembrom 2022 však mierne klesli. V súhrne od začiatku roka rast dosiahol 22,9 %.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.