9.8 C
Bratislava
DomovSporenie a investovanieInvestičná hra po druhom týždni: Sme plus 1.209 eur

Investičná hra po druhom týždni: Sme plus 1.209 eur

Už tretí týždeň investujeme do akcií pätice vybraných firiem. Ako sa našej investícii do akcií darí? Zarobili sme alebo sme naopak prerobili peniaze?

Máme za sebou druhý týždeň počas ktorého sme investovali peniaze do pätice vybraných firiem. V našom investičnom zozname nechýbajú technologické spoločnosti ako Apple alebo Amazon.

Investíciu sme rozložili aj geograficky a v našom investičnom hľadáčiku teda nechýba čínska Alibaba alebo európsky farmaceutický gigant Sanofi. Ako sa našej investícii darí sa dozviete na konci článku.

Výsledky v minulom týždni

Minulý týždeň bol hlavne o raste. Svoje hospodárske výsledky minulý týždeň zverejnilo hneď niekoľko spoločností. Z tých technologických to bol napríklad Microsoft. Firme sa síce nedarilo naplniť očakávania analytikov, ale výsledky boli pre trh pozitívnou správou.

Výsledky zverejnila aj spoločnosť IBM, ktorá zároveň potvrdila hromadné prepúšťanie a o prácu príde asi štyritisíc ľudí. Nedarilo sa ani Intelu, ktorý zaznamenal dvojciferný pokles výnosov.  

- Inzercia -

Nedarilo sa ani európskej spoločnosti Logitech. Aj tá za posledný kvartál minulého roka reportovala pokles tržieb a podobne tomu zrejme bude aj v prvom štvrťroku tohto roka. Logitech v tomto roku zatiaľ nepočíta s rastom výnosov.

Letectvo pozitívne

Okrem technologických spoločností však v minulom týždni výsledky oznámilo aj niekoľko leteckých spoločností a výrobcov lietadiel. Prvým bola americká spoločnosť Lockheed Martin, ktorá vyrába lietadlá a zbrane pre armádu. Firme sa darilo a dosiahla lepší zisk aj tržby.

Darilo sa aj americkej firme Boeing, ktorá posledných niekoľko rokov zápasí s problémami. Firma za minulý rok a tiež za posledný kvartál minulého roka vykázala lepšie výsledky a Boeingu stúpali tržby. V minulom roku potom Boeing dodal celkovo 480 lietadiel pre zákazníkov.

Darilo sa aj leteckej spoločnosti American Airlines, ktorej rástli tržby a tiež zisk. Pomohlo tomu najmä pocovidové oživenie leteckého priemyslu a vysoký záujem ľudí o cestovanie.

Hviezdna Tesla

Rekordérom minulého týždňa však bola americká automobilka Tesla. Tá oznámila dvojciferný rast tržieb a tiež rast ziskov. Akcie automobilky Tesla tak v reakcii na dobré hospodárske výsledky začali rásť a zmazali časť strát z minulého roka.

Pozitívne výsledky za minulý kvartál reportoval aj americký operátor AT&T, ktorý zaznamenal mierny rast výnosov a výrazný pokles dlhu o 24 miliárd USD. Naopak horšie výsledky prezentovala firma Johnson & Johnson, ktorej výsledky zaostali za očakávaniami analytikov. Nedarilo sa ani kartovej spoločnosti Mastercard, keď klesol objem platieb. Firma však vykázala vyšší zisk.

Ako sa nám darilo?

Na začiatku januára sme spustili našu investičnú hru, keď sme do vybraných spoločností investovali spolu 10-tisíc eur a nakúpili sme akcie pätice spoločností – Tesla, Apple, Amazon, Alibaba Group a Sanofi. Pri každej spoločnosti sme nakúpili akcie za 2-tisíc eur.

Ako sa po druhom týždni naším akciám darilo? Najprv začneme spoločnosťami, ktorým sa nie úplne darilo. V poklese ostala farmaceutická spoločnosť Sanofi, ktorej akcie naďalej klesajú. Oproti minulému týždňu sme teda stratili ďalších 28 eur.

Mierny pokles zaznamenala aj čínska Alibaba, ktorej akcie sa pri vyhodnotení predávali za 108,88 eur za akciu. Stále to však bolo viac ako nákupná cena, takže naša investícia bola v miernom pluse asi 18 eur.

Tesle sa darilo

Amazonu a aj Apple sa darilo a akcie oboch spoločností oproti počiatočnej hodnote stúpli. V prípade Amazonu sa náš zisk posunul na úroveň 141 eur a v prípade Apple to bolo ešte lepšie, keď sme zatiaľ zarobili 182 eur.

Rekordérom však bola práve automobilka Tesla, ktorej akcie začali rásť po tom ako zverejnila pozitívne hospodárske výsledky za posledný kvartál minulého roka. Oproti minulému týždňu hodnota akcií stúpla a aktuálne je naša investícia v pluse o 905 eur.

Celkom sa teda našej investícii darilo a zatiaľ sme v pluse 1.209 eur. A to napriek tomu, že sa nedarilo farmaceutickej spoločnosti Sanofi a ani čínskej Alibabe. Ďalšie vyhodnotenie našej investície zverejníme budúci týždeň.

Akcie, ktoré sme nakúpili

Tesla – Akcie tejto spoločnosti sme vybrali s viacerých dôvodov, ale tým hlavným je súčasný vývoj. Akcie automobilky Tesla sa za posledného pol roka prepadli a začali klesať. Predchádzajúci vývoj nie je v prípade akcií tým prvým kritériom, ale hodnota akcií je teraz asi na tretine najvyššej hodnoty.

Apple – Ani americkej technologickej spoločnosti Apple sa v poslednom období nedarí a hodnota jej akcií tiež klesla. Apple patrí medzi technologických lídrov na trhu a to je jeden z dôvodov prečo ho volíme do nášho výberu. V prípade Apple je pravdepodobný rast pokiaľ firma zverejní pozitívne čísla za posledný kvartál minulého roka, ktorý pred dvomi týždňami skončil.

Amazon – Treťou firmou, ktorú sme vybrali do nášho výberu je práve najväčší internetový obchod na svete. Amazon však už nie je len najväčším obchodníkom na svete. Amazon je technologická spoločnosť, ktorá poskytuje cloudové služby a prevádzkuje aj vlastnú streamovaciu platformu Prime. Podobne ako v prípade dvoch predchádzajúcich firiem aj Amazon za posledný rok stratil na hodnote.

Alibaba Group – Peniaze sme rozložili nie len do rôznych sektorov, ale aj do rôznych krajín. Preto sme okrem amerických akcií vybrali aj zástupcu z Ázie. Alibaba je čínska technologická spoločnosť špecializujúca sa na elektronický obchod, maloobchod, internet a technológie. Bola založená 4. Júna 1999. Vlastní a prevádzkuje rozmanité portfólio spoločností po celom svete v mnohých obchodných odvetviach. Najväčší podiel vo firme vlastní japonská holdingová spoločnosť Softbank Group, druhý najväčší podiel vlastní spoluzakladateľ Jospeh Tsai a za nim nasleduje zakladateľ Jack Ma.

Sanofi – poslednou firmou nášho investičného výberu sa stala európska farmaceutická spoločnosť Sanofi, ktorá pochádza sídli vo Francúzsku. Sanofi je tiež popredná francúzska farmaceutická spoločnosť v oblasti výskumu a vývoja. Do tejto oblasti Sanofi v posledných rokoch investovala nemalé čiastky. V roku 2018 investovala do vývoja a výskumu viac ako 5,8 miliárd eur.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.