9.8 C
Bratislava
DomovEkonomikaEkonomická nálada sa v januári opäť zlepšila. Druhý mesiac po sebe

Ekonomická nálada sa v januári opäť zlepšila. Druhý mesiac po sebe

Dôvera podnikateľov a spotrebiteľov v slovenskú ekonomiku sa v úvode nového roka opäť mierne zlepšila. Údaje zverejnil Štatistický úrad SR.

Nárast dôvery v slovenskú ekonomiku z konca minulého roka sa prejavil aj na začiatku nového roka. Optimistickejší boli podnikatelia v priemysle, službách aj v stavebníctve, skeptickejší boli len podnikatelia v obchode. Zvýšila sa aj dôvera u spotrebiteľov, u ktorých sa zmiernili najmä obavy z očakávaných úspor domácností.

Ekonomická nálada na Slovensku sa v januári zlepšila druhý mesiac po sebe. Medzimesačným rastom o 1,7 bodu dosiahla hodnota sezónne upraveného indikátora ekonomického sentimentu (IES) úroveň 90,5. Dôvera v slovenskú ekonomiku sa zvýšila u spotrebiteľov, aj u väčšiny podnikateľov. Pokles nálady zaznamenali len v obchode.

Oproti rovnakému obdobiu minulého roku hodnota IES v januári medziročne klesla o 7,7 bodu. Za dlhodobým priemerom zaostáva o 12 bodov.

Ekonomická nálada sa meria piatimi čiastkovými indikátormi, ktoré vyjadrujú očakávania a dôveru podnikateľov v štyroch odvetviach (v priemysle, stavebníctve, obchode a v službách) a u spotrebiteľov. Čiastkové indikátory sa pohybujú na stupnici od -100 bodov (maximálne pesimistické odpovede) do +100 bodov (maximálne optimistické odpovede).

- Inzercia -

Indikátor dôvery v priemysle v januári 2023 vzrástol o 3,4 bodu na hodnotu -12,3 (zo sezónne očistených údajov).

Vývoj indikátora ovplyvnil rast očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace a rast objednávok. Rast produkcie očakávajú hlavne vo výrobe strojov a zariadení inde nezaradených, výrobe dopravných prostriedkov a vo výrobe ostatných nekovových výrobkov. Zvýšené objednávky zaznamenali rovnako vo výrobe ostatných nekovových výrobkov, okrem toho aj vo výrobe textilu a odevov.

Indikátor dôvery v službách (sezónne očistený) v januári vzrástol o 1,3 bodu na hodnotu 6,3. Nárast bol síce zaznamenaný iba v jednom z troch ukazovateľov, a to v dopyte za posledné tri mesiace, aj to však stačilo na zvýšenie hodnoty celkového indikátora. Zvýšený dopyt bol najmä v informáciách a komunikácii, ubytovacích a stravovacích službách a ostatných činnostiach.

Dôvera spotrebiteľov v slovenskú ekonomiku sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom mierne zlepšila. Indikátor spotrebiteľskej dôvery (sezónne upraveného) sa zvýšil medzimesačne o 1,7 bodu na -32,4. Hodnotenia respondentov sa oproti poslednému mesiacu minulého roka zlepšili pri všetkých štyroch zložkách indikátora.

Najviac sa zmiernili obavy z očakávaných úspor domácností. Menej pesimistické boli aj očakávania finančnej situácie ich domácností, ale aj celkovej hospodárskej situácie. Mierne optimistickejšie vnímali aj vývoj nezamestnanosti.

Indikátor dôvery v obchode v januári klesol oproti decembru minulého roka o 8 bodov na hodnotu 19. Respondenti negatívne hodnotili trend podnikateľských aktivít, najmä v maloobchode s pohonnými látkami a v oprave a údržbe motorových vozidiel. Zároveň očakávajú pokles počtu zamestnancov.

V januári sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástol o 0,5 bodu na -3,5 vplyvom priaznivejších hodnotení očakávanej zamestnanosti. Jej zvyšovanie plánujú najmä podniky realizujúce špecializované stavebné práce.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.