21 C
Bratislava

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/5/3/535b26c1-043e-4774-8151-4bbb2e5eb5e6/epeniaze.sk/web/wp-content/plugins/massive-stock-widgets/includes/api.php on line 174

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /data/5/3/535b26c1-043e-4774-8151-4bbb2e5eb5e6/epeniaze.sk/web/wp-content/plugins/massive-stock-widgets/includes/api.php on line 174

Warning: foreach() argument must be of type array|object, null given in /data/5/3/535b26c1-043e-4774-8151-4bbb2e5eb5e6/epeniaze.sk/web/wp-content/plugins/massive-stock-widgets/includes/api.php on line 174

Warning: Undefined array key "symbol" in /data/5/3/535b26c1-043e-4774-8151-4bbb2e5eb5e6/epeniaze.sk/web/wp-content/plugins/massive-stock-widgets/includes/api.php on line 367

Warning: Undefined array key "symbol" in /data/5/3/535b26c1-043e-4774-8151-4bbb2e5eb5e6/epeniaze.sk/web/wp-content/plugins/massive-stock-widgets/includes/api.php on line 372

Warning: Undefined array key "company_name" in /data/5/3/535b26c1-043e-4774-8151-4bbb2e5eb5e6/epeniaze.sk/web/wp-content/plugins/massive-stock-widgets/includes/api.php on line 372
DomovBiznisZákaz nedeľného predaja môže znamenať až 20-percentný prepad príjmov zamestnancov

Zákaz nedeľného predaja môže znamenať až 20-percentný prepad príjmov zamestnancov

V parlamente je zákon, ktorý by zatvoril obchody v nedeľu. Populistický poslanecký návrh však rieši len 13 percent pracovníkov, ktorí musia pracovať počas víkendov. Navyše poslanecký návrh nerieši ako bude štát pracujúcim kompenzovať výpadok ich príjmov za zatvorené obchody v nedeľu.

Soboty a nedele patria medzi najlepšie platené dni v týždni. Za prácu počas víkendov dostávajú pracovníci príplatok, ktorý môže tvoriť aj viac ako sto eur mesačne v závislosti od počtu odpracovaných hodín počas víkendov.

Populisti v parlamente chcú však zakázať predaj v nedeľu a predajne v nedeľu zatvoriť. Otázka, či by sme mali mať obchody otvorené aj v nedeľu sa vracia už niekoľkýkrát do verejnej debaty. Keďže ide o poslanecký návrh, tak sa poslanci opäť raz vyhli štandardnému pripomienkovému konaniu, keď sa k návrhom zákonov môžu vyjadriť odborníci.

„Keďže táto téma sa týka takmer všetkých a prirodzene názory na správnosť tohto kroku sa môžu rôzniť, radi by sme vniesli do tejto diskusie niekoľko striktne vecných, ekonomických argumentov,“

UVIEDLA NA BLOGU NBS.

Pracovníci v nedeľu

V prvom rade si je potrebné uvedomiť, že pracovníci pracujúci na zmeny nie sú v práci sedem dní v týždni ako tvrdia poslanci. Väčšina z nich pracuje na dlhý a krátky týždeň, keď jeden týždeň sú v práci dva dni a v dlhom týždni sú potom v práci päť dní.

Mal by sa podľa vás zakázať nedeľný predaj?

- Inzercia -

Neznamená to teda, že by pracovníci v obchodných centrách pracovali nonstop ako tvrdia niektorí politici. Navyše v práci počas víkendov nie sú len predavači v obchodoch. Tí tvoria podľa analýz len zanedbateľnú časť zamestnancov pracujúcich v nedeľu.

„Predavači v maloobchode, ktorí zvyknú stáť za pultmi aj v nedeľu tvoria iba 13% všetkých nedeľných pracovníkov. Ďalšími významnými zamestnávateľmi nedeľnej pracovnej sily sú napríklad priemysel, zdravotníctvo, doprava a ďalšie. S nedeľnou prácou sa najčastejšie stretávajú zamestnanci v ubytovaní a stravovaní (70% z nich). Väčšiny nedeľných pracovníkov by sa tak zákaz nedeľného predaja netýkal,“

UVIEDLA NBS.

Nie je teda pravda, že by v nedeľu pracovali len predavači v obchodoch. Tí tvoria len 13 percent všetkých pracujúcich v nedeľu. Zákaz predaja teda nerieši to čo tvrdia poslanci – aby mohli byť zamestnanci so svojou rodinou. Ak by to chceli skutočne docieliť, tak by musel v prvom rade zatvoriť továrne, reštaurácie a ubytovacie zariadenia. Tie im však neprekážajú a prekážajú im len otvorené obchody.

Vývoj nedeľných tržieb zo systému eKasa (zdroj: Blog NBS)

Prídu o desiatky eur

Poslanci sa navyše chystajú časť zamestnancov zákazom nedeľného predaja pripraviť o nedeľné príplatky. Všetci zamestnanci pracujúci v nedeľu majú nárok na príplatok vo výške 3,58 eura. Ak by odpracovali dve nedeľné zmeny a každá by mala desať hodín, tak zákaz nedeľného predaja znamená, že si na výplatnej páske nájdu zamestnanci pracujúci v nedeľu minimálne o 71 eur menej.

Denné maloobchodné tržby podľa eKasy (% týždňových tržieb) (zdroj: Blog NBS)

Pre niektorých pracovníkov pracujúcich v nedeľu pritom tvoria príjmy z príplatkov až takmer 20 percent ich príjmov. NBS síce predpokladá, že by si zamestnanci mohli výpadok príjmu kompenzovať prácou v sobotu, lenže to nebude také jednoduché. Zamestnávatelia zrejme obmedzia aj prácu v sobotu ak budú ich prevádzky v nedeľu zatvorené.

„Bez nedeľných príplatkov (zo zákona najmenej 3,58 eur za hodinu) by zamestnanci v predajniach zarobili približne o 10% menej než predtým. Analýzy údajov na úrovni jednotlivcov ukazujú, že podiel mzdy zarobenej nedeľnou prácou v rôznych typoch maloobchodných prevádzok predstavuje 10 až 19%. Časť vypadnutého zárobku s príplatkami by však zamestnanci mohli kompenzovať prácou v sobotu, alebo v iných neštandardných pracovných dobách,“

UVÁDZA V SPRÁVE NBS.

Nemusia v nedeľu

Nikto navyše zamestnancov nenúti, aby v nedeľu pracovali. Pred nástupom na prevádzku, ktorá má otvorené aj v nedeľu zamestnanci vedia, že ich čaká víkendová práca. Pokiaľ teda dajú prednosť rodine majú stále možnosť voľby a ísť pracovať mimo obchodné centrá. Lenže väčšina zamestnancov pracujúcich v obchodných centrách tam pracuje hlavne pre víkendové príplatky, ktoré tvoria nezanedbateľnú časť ich príjmov.

Početnosť nákupov podľa pokladničných čítačiek v supermarketoch (% týždňových hodnôt) (zdroj: Blog NBS)

Lenže nebude to len o klesajúcich príjmoch. Analýza Inštitútu pre stratégie a analýzy Úradu vlády SR ukázala, že zákaz nedeľného predaja môže znamenať aj koniec pre mnohých zamestnancov. O prácu môže prísť až 1.700 ľudí. NBS síce predpokladá, že by si novú prácu ľahko našli, ale to nemusí byť skutočne jednoduché. Najmä v niektorých častiach Slovenska nemusia nájsť rovnako dobre platenú prácu.

Aj viac bez práce

Zamestnávatelia navyše môžu pristúpiť k výraznejšej redukcii pracovných miest alebo dokonca k redukcii samotných prevádzok. Najmä v obchodných centrách platia nájomcovia vyšší nájom a bez prevádzok otvorených v nedeľu to môže potom znamenať ďalší pokles ziskovosti. Môžu teda nakoniec niektoré prevádzky radšej zavrieť úplne. Už dnes pritom niektoré obchodné centrá napríklad v Bratislave majú aj desiatky voľných obchodných prevádzok.

„Menej šťastne by dopadli nedeľní predavači, ktorí by prišli o prácu, spomínaná analýza počíta so zánikom 1700 takýchto pracovných miest. V súčasnej situácií previsu voľných pracovných miest však možno predpokladať, že by si takto uvoľnená pracovná sila dokázala relatívne rýchlo nájsť alternatívne zamestnanie,“

UVÁDZA NBS.

Pôjdu za hranice?

Väčšina domácností by podľa NBS vnímala zatvorenie predajní v nedeľu ako obmedzenie ich nákupných možností. Zatvorenie obchodov počas štátnych sviatkov od júna 2017 ukázalo, že výpadok nákupov cez sviatky sa čiastočne kompenzoval silnejšou nákupnou aktivitou v dňoch pred a po sviatkoch.

Zakázaný predaj v obchodoch v nedeľu má v Európe len hŕstka krajín. Z okolitých krajín je to len Rakúsko. Slováci tak na nákupy môžu zamieriť do okolitých krajín. (zdroj: Inštitút pre stratégie a analýzy)

Navyše už aj zatvorenie obchodov vo sviatky vyvolalo nákupnú turistiku do okolitých krajín. Zatvorenie obchodov v nedeľu by potom nakupujúcich z prihraničných oblastí jednoducho poslalo do obchodov za našimi hranicami.

„Keďže aktuálne diskutovaný zákaz by sa týkal každej nedele, nielen zriedkavých 15 štátnych sviatkov ročne, ľudia by si lepšie zvykli a prispôsobili by svoje nákupné správanie. Navyše v nedeľu nakupujeme výrazne menej, než v iných dňoch týždňa. Potvrdzujú to údaje z eKasy, ako aj záznamy z čítačiek čiarových kódov z jednej veľkej sieti supermarketov na Slovensku. V obidvoch prípadoch tvoria nedeľné tržby zhruba polovicu obratu najintenzívnejších nákupných dní, ktorými sú piatok a sobota. Existuje teda predpoklad, že už v súčasnosti čiastočne kompenzujeme nedeľné nákupy nákupmi v piatok a v sobotu,“

DOPLNILA NBS.

NBS očakáva, že objem spotreby by sa v dôsledku opatrenia významnejšie neznížil a ľudia by naplánovali svoje nákupy na iné dni. Krátkodobo teda podľa NBS treba rátať s väčšími tlačenicami v obchodoch v piatok, sobotu a pondelok.

Straty obchodníkov

Strata obchodníkov zo zatvorených predajní podľa NBS nemusí byť najmä v prípade veľkých predajní vysoká. Horšie však na tom budú malé predajne a predajne so špecializovaným tovarom, ktoré dokonca môžu zaznamenať straty.

NBS predpovedá, že by obchodníci ušetrili na energiách a ušetrili by aj mzdové náklady. Na druhú stranu by nijako nešetrili na nájmoch, ktoré sú v obchodných centrách často výrazne vyššie.

„Pre väčšinu obchodov by znamenali stiahnuté rolety v nedeľu úspory na nákladoch, predovšetkým mzdových, ale aj energetických. Fixným nákladom, ako napríklad nájom, by sa však nevedeli príliš vyhnúť. Preto veľké a ziskovejšie predajne by z toho vyšli výhodnejšie a malé špecializované predajne by získali menej alebo aj zaznamenali stratu. Tomu nasvedčujú aj skúsenosti z tých krajín Európy, kde je nedeľný predaj zákonom obmedzený. Často platia rozsiahle výnimky podľa otváracej doby, sezóny, turistických oblastí a regiónov, alebo typu a veľkosti predajní,“

UVIEDLA NBS.
- Inzercia -

Posledné články

Vývoj akcií a kurzov mien

Mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.