9.8 C
Bratislava
DomovEkonomikaRočná inflácia v EÚ v minulom roku dosiahla viac ako deväť percent

Ročná inflácia v EÚ v minulom roku dosiahla viac ako deväť percent

Eurostat zverejnil údaje o ročnej inflácii v roku 2022 v Európskej únii. Ročná inflácia v EÚ presiahla deväť percent.

V roku 2022 dosiahla ročná inflácia v EÚ doteraz najvyššiu úroveň 9,2 %. V porovnaní s rokom 2021, kedy bola ročná hodnota 2,9 %, sa viac ako strojnásobila.

Ročná priemerná zmena harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien (HICP) v EÚ v období rokov 2013-2022 bola 2,1 %. V porovnaní so spotrebiteľskými cenami v niekoľkých najväčších svetových ekonomikách bola inflácia v Japonsku vo všeobecnosti nižšia ako v EÚ, zatiaľ čo v Spojených štátoch a Číne bola vo všeobecnosti vyššia, s výnimkou posledných rokov.

Porovnanie výšky inflácie v EÚ, USA, Japonsku a Číne (zdroj: Eurostat)

V rokoch 2013 až 2022 vzrástli spotrebiteľské ceny v priemere ročne o 0,8 % v Japonsku, 2,3 % v Spojených štátoch a 1,9 % v Číne.

V porovnaní s rokom 2021 sa ročná inflácia zvýšila aj v týchto troch ekonomikách: Spojené štáty dosiahli 8,7 % (tesne pod úrovňou EÚ), japonská inflácia dosiahla 2,5 %, zatiaľ čo Čína bola najnižšia zo štyroch s 2,0 %.

Čo ovplyvňovalo infláciu v EÚ najviac? (zdroj: Eurostat)
- Inzercia -

Ak sa pozrieme na najnovší ročný vývoj v EÚ, spomedzi 12 hlavných položiek zaznamenali spotrebiteľské ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá najvyšší nárast v roku 2022, v priemere o 18,0 %.

Nasledovala doprava s priemerným nárastom o 12,1 %, potraviny a nealkoholické nápoje v priemere o 11,9 %. Všetky ostatné hlavné položky vzrástli v roku 2022 o 2,0 % až 8,1 %, s výnimkou cien komunikácií, ktoré mierne klesli o 0,1 %.

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.