9.8 C
Bratislava
DomovEkonomikaZa rok 20-tisíc, za tri mesiace šesť. Počet dokončených bytov stagnoval

Za rok 20-tisíc, za tri mesiace šesť. Počet dokončených bytov stagnoval

V závere roka 2022 sa dokončilo v SR 6-tisíc bytov, za celý rok sa ich počet udržal nad hodnotou 20-tisíc bytových jednotiek. Údaje zverejnil Štatistický úrad SR.

Rozbeh i dokončovanie výstavby bytov v 4. štvrťroku roka 2022 zaznamenali útlm, začiatok bytovej výstavby sa medziročne prepadol až o tretinu. Celoročne bol však počet dokončených bytov len málo pod úrovňou roka 2021, v porovnaní s rokmi pred pandémiou sa dokončilo o takmer 16 % viac bytov.

Za tri mesiace 6-tisíc bytov

V posledných troch mesiacoch roka 2022 sa v SR dokončilo 6.030 bytov, čo predstavovalo medziročný pokles o 9,2 % a zároveň najnižší počet dokončených bytov v poslednom štvrťroku od roku 2017.

Stále však išlo o počty na úrovni hodnôt pred pandémiou. Väčšinu, až 73 % dokončených bytov tvorili rodinné domy.

Dokončené byty v jednotlivých štvrťrokoch (zdroj: Štatistický úrad SR)

Pre objektívne zhodnotenie ŠÚ SR porovnal aktuálne hodnoty s priemerným stavom 4. štvrťrokov v posledných piatich rokoch pred pandémiou (v r. 2015 až 2019)2).

- Inzercia -

V rokoch 2020 a 2021 totiž pandémia zásadnejšie ovplyvnila proces bytovej výstavby v jednotlivých štvrťrokoch.

Dvojciferný pokles

Celkový vývoj ovplyvnil medziročný pokles dokončených bytov a domov v 7 spomedzi 8 krajov SR, pričom až v šiestich krajoch to bol dvojciferný pokles.

Najvyšší medziročný prepad o viac ako 15 % zaznamenali Košický, Prešovský, Bratislavský a Nitriansky kraj. Jediný región, v ktorom počet dokončených bytov medziročne prudko stúpol o 28 % bol Žilinský kraj.

V porovnaní s priemerom v predpandemickom období však až 4 regióny vykazovali výrazne vyššie počty dokončených bytov, najviac Žilinský (+64 %) a Prešovský kraj (+26 %).

Naopak, kraj s najvyšším podielom na celkovom počte dokončených bytov bol Bratislavský kraj a zaznamenal najväčší, takmer tretinový prepad.

Prepad začiatku výstavby

Ešte dynamickejšie spomalenie zaznamenali počty začatých bytov, vo 4. štvrťroku 2022 sa začala výstavba 4.904 bytov (vrátane RD), čo bolo o tretinu menej ako v posledných troch mesiacoch roka 2021.

Súčasne to bol asi o pätinu nižší počet aj v porovnaní s predpandemickým obdobím. Z celkového počtu začatých bytov tvorili 65 % rodinné domy. Počet začatých bytov medziročne klesol vo väčšine krajov SR, o vyše polovicu v Trnavskom a Bratislavskom kraji a o tretinu v Trenčianskom kraji.

Dokončené byty v jednotlivých rokoch (zdroj: Štatistický úrad SR)

Výnimkou bol vývoj v dvoch regiónoch, kde počet začatých bytov medziročne stúpol, až o štvrtinu v Nitrianskom, nepatrne v Prešovskom kraji.

Súčasne ku koncu roka k 31. decembru 2022 bolo na Slovensku rozostavaných 80.289 bytových jednotiek, čo je približne rovnaký počet ako pred rokom a súčasne o 8,6 % vyšší počet ako pred pandémiou.

Najviac v Bratislave a okolí

Počas roka 2022 sa v SR dokončilo spolu 20.220 bytov, čo bol o 2,1 % nižší počet ako v roku 2021. Z dlhodobého hľadiska bola však aktuálna výstavba stále dynamickejšia ako pred pandémiou, počty dokončených bytov o 16 % prevyšovali predpandemický priemer.

Naďalej platila najväčšia koncentrácia výstavby v regióne okolo hlavného mesta, každý piaty byt postavený v SR v roku 2022 bol práve na území Bratislavského kraja (podiel 22 % z celkovej výstavby).

Klesol v piatich krajoch

Z hľadiska regionálneho vývoja klesol počet dokončených bytov v 5 z 8 krajov SR, najdynamickejšie v Trnavskom kraji (-9,2 %) a v Bratislavskom kraji (-8,8 %). Naopak, zvýšenie počtu dokončených bytov o takmer 10 % sa prejavilo v Trenčianskom a Žilinskom kraji.

Napriek medziročnému poklesu bol v dlhodobom porovnaní vývoj v regiónoch pozitívny, v 6 krajoch počty dokončených bytov výrazne prevyšovali hodnoty z rokov pred pandémiou.

Polovičný nárast zaznamenal Žilinský kraj, nad hranicu 40 % sa dostal rast aj v Nitrianskom a Trenčianskom kraj. Pokles v porovnaní s rokmi pred pandémiou nastal len v dvoch regiónoch, o takmer 18 % v Bratislavskom kraji a o 7 % v Banskobystrickom kraji.

V priebehu roka 2022 začala výstavba 21 tisíc nových bytov, čo bolo o 16 % menej ako v roku 2021. V porovnaní s predpandemickým obdobím to bolo o 1,5 % začatých bytov menej.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.