9.8 C
Bratislava
DomovEkonomikaVývoz aj dovoz na začiatku roka s dvojciferným rastom

Vývoz aj dovoz na začiatku roka s dvojciferným rastom

Vývoz aj dovoz zaznamenali na začiatku roka dvojciferný nárast, darilo sa najmä obchodu s automobilmi. Uviedol to Štatistický úrad SR.

Hodnotu exportu najviac ovplyvnilo medziročné navýšenie vývozu motorových vozidiel. Na raste importu sa významne podieľal okrem zvýšenia dovozu motorových vozidiel a ich súčiastok aj dovoz smartfónov.

Naopak, po viac ako dvoch rokoch klesla medziročne hodnota dovezeného zemného plynu. Januárová bilancia zahraničného obchodu skončila deficitom 408,4 mil. eur.

Vyviezli sme tovar v hodnote 8,5 miliardy eur

Zo Slovenska sa v januári 2023 podľa predbežných výsledkov vyviezol tovar v hodnote 8,5 mld. eur, pri medziročnom raste o 10,7 %. Po mesiaci tak vývoz opäť dosiahol dvojciferný rast, ktorý prevládal väčšinu mesiacov minulého roka.

Dovoz tovaru sa zvýšil o 10,3 % na 8,9 mld. eur. Tempo rastu dovozu sa už štvrtý mesiac po sebe spomalilo. Saldo zahraničného obchodu bolo napriek tomu pasívne v objeme 408,4 mil. eur (o 10,6 mil. eur väčší deficit ako v januári 2022).

Celkový dovot a vývoz tovaru v mld. eur – zdroj: Štatistický úrad SR
- Inzercia -

Všetky ukazovatele zahraničného obchodu sú vykazované v bežných cenách a ide o hodnoty, do ktorých je zahrnutá aj hodnota služieb spojených s dodaním tovaru na hranicu vyvážajúcej krajiny.

Sedem rástlo

Z desiatich tried v štruktúre exportu vykázalo medziročný nárast sedem z nich. Najvýraznejší vplyv na rast celkového exportu mala opäť najobchodovanejšia trieda zahraničného obchodu – Stroje a prepravné zariadenia (SITC 7), kam patrí aj vývoz automobilov.

Hodnota vyvezeného tovaru v tejto triede bola medziročne vyššia o 17,8 %. Väčšina strojov a prepravných zariadení (73 %) smerovala zo Slovenska na trhy EÚ, medziročne vývoz vzrástol o 10,5 %. Výraznejšie, až o 43,6 % sa zvýšila hodnota vyvezeného tovaru v tejto triede do zvyšku sveta.

Rástli aj minerálne palivá

V štruktúre dovozu vykázalo z desiatich tried medziročný nárast šesť z nich. Na raste celkového dovozu sa významne podieľalo zvýšenie dovozu motorových vozidiel a ich súčiastok a tiež dovoz smartfónov, ktoré patria do najobchodovanejšej triedy – Stroje a prepravné zariadenia.

Po 23 mesiacoch bola prvýkrát hodnota dovozu v triede Minerálne palivá (SITC 3), kam patrí dovoz zemného plynu, ropy a elektrickej energie, medziročne nižšia.

Do EÚ stúpol o 5,6 percenta

Vývoz do členských štátov EÚ v januári 2023 medziročne vzrástol o 5,6 % a z celkového vývozu tvoril podiel 78,8 %. Dovoz z členských štátov EÚ sa na celkovom dovoze podieľal 61,9 % a medziročne vzrástol o 16,9 %.

Vývoz do nečlenských krajín EÚ v januári 2023 oproti januáru roku 2022 vzrástol o 35,3 % a z celkového vývozu tvoril podiel 21,2 %. Dovoz z nečlenských krajín EÚ sa na celkovom dovoze podieľal 38,1 %  a medziročne vzrástol o 1,1 %.

V januári 8,9 miliardy eur

Najviac obchodovaná trieda SITC v zahraničnom obchode SR boli stroje a prepravné zariadenia s podielom 61 % na celkovom vývoze a 45,7 % na celkovom dovoze.

Po sezónnom očistení údajov v januári 2023 celkový vývoz tovaru dosiahol hodnotu 8,9 mld. eur, pri medziročnom raste o 7,8 %.

Celkový dovoz tovaru sa zvýšil o 6,9 % na 9,4 mld. eur. Saldo zahraničného obchodu bolo pasívne v objeme 417,5 mil. eur (o 41,6 mil. eur menší deficit ako v januári 2022).

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.