9.8 C
Bratislava
DomovSporenie a investovanieInvestičná hra: V 9. týždni naša investícia prepadla. Zisk klesol na 483...

Investičná hra: V 9. týždni naša investícia prepadla. Zisk klesol na 483 eur

Na začiatku januára sme nakúpili akcie pätice spoločností spolu za 10-tisíc eur. Ako sa našej investícii darilo? Zarobili sme peniaze alebo naopak naša investícia stratila na hodnote? Prinášame vám týždenné zhrnutie vývoja našej investície do akcií.

Pred tým než sa pozrieme na vývoj našej investície, si povieme čo sa udialo na trhoch. Aj tento týždeň bol hlavne o zverejňovaní kvartálnych výsledkov za posledný kvartál minulého roka.

Mnohé firmy zverejnili lepšie výsledky než predpokladali analytici avšak našli sa aj firmy, ktorým sa v poslednom štvrťroku nedarilo a ich výsledky boli horšie. Medzitýždenne sa hodnota našej investície prepadla o 678 eur. Išlo o najvyšší medzitýždenný pokles hodnoty našej investície.

Ako sa nám darilo?

Na začiatku januára sme spustili našu investičnú hru, keď sme do vybraných spoločností investovali spolu 10-tisíc eur a nakúpili sme akcie pätice spoločností – Tesla, Apple, Amazon, Alibaba Group a Sanofi. Pri každej spoločnosti sme nakúpili akcie za 2-tisíc eur.

Ako sa minulý týždeň naším akciám darilo? Naplno sa prejavila volatilita akciových trhov (inak povedané kolísanie trhov a cien akcií). Hodnota všetkých nakúpených akcií sa prepadla a celkovo sme síce ostali v pluse, ale len niečo vyše 480 eur.

Hospodárske výsledky:

- Inzercia -

Medzitýždenne sa hodnoty všetkých akcií prepadli a zaznamenali pokles. Akcie klesali z viacerých dôvodov. Prvým boli vyhlásenia predstaviteľov americkej centrálnej banky Fed o ďalšom zvyšovaní úrokových sadzieb. Trhy pritom predpovedali, že americká centrálna banka zvoľní tempo zvyšovania úrokových sadzieb.  

Druhým dôvodom poklesu bol piatkový krach americkej banky Sillicon Valley Bank. Ide o najväčší krach v USA od roku 2008, keď vrcholila finančná kríza. Nešlo pritom o nejakú menšiu banku – banka držala aktíva viac ako 200 miliárd USD a vklady 176 miliárd USD.

Ako sa našej investícii darilo si môžete pozrieť v našich týždenných prehľadoch

Padali všetci

Zaznamenali sme prvý týždeň od začiatku nášho investovania, keď padli hodnoty všetkých akcií. V prípade dvoch firiem však naša investícia ostala v pluse – išlo o americký Apple a automobilku Tesla. V prípade automobilky sme ťažili z toho, že sme akcie nakupovali v čase výrazného poklesu a tento týždeň ostala ich hodnota v pluse 884 eur. V prípade technologickej spoločnosti Apple sme boli tiež v pluse, ale bol miernejší (266 eur).

Amazon, Tesla aj Sanofi medzitýždenne klesli a ich hodnota sa prepadla pod nákupnú hodnotu. Najväčší mínus sme zaznamenali v prípade čínskej spoločnosti Alibaba, kde sa hodnota našej investície prepadla o 556 eur.

Akcie Sanofi od začiatku januára boli v pluse len raz a aktuálne sme pri nich v mínuse 49 eur. Horšie to potom bolo v prípade americkej spoločnosti Amazon, kde sa hodnota akcií prepadla a boli sme v mínuse 61 eur.

SpoločnosťCena 8. týždeňCena 9. týždeň
Tesla3.292,21 €2.884,69 €
Apple2.306,39 €2.266,06 €
Amazon2.029,38 €1.938,74 €
Alibaba Group1.561,69 €1.443,22 €
Sanofi1.971,86 €1.950,32 €

Akcie, ktoré sme nakúpili

Tesla – Akcie tejto spoločnosti sme vybrali s viacerých dôvodov, ale tým hlavným je súčasný vývoj. Akcie automobilky Tesla sa za posledného pol roka prepadli a začali klesať. Predchádzajúci vývoj nie je v prípade akcií tým prvým kritériom, ale hodnota akcií je teraz asi na tretine najvyššej hodnoty.

Apple – Ani americkej technologickej spoločnosti Apple sa v poslednom období nedarí a hodnota jej akcií tiež klesla. Apple patrí medzi technologických lídrov na trhu a to je jeden z dôvodov prečo ho volíme do nášho výberu. V prípade Apple je pravdepodobný rast pokiaľ firma zverejní pozitívne čísla za posledný kvartál minulého roka, ktorý pred dvomi týždňami skončil.

Amazon – Treťou firmou, ktorú sme vybrali do nášho výberu je práve najväčší internetový obchod na svete. Amazon však už nie je len najväčším obchodníkom na svete. Amazon je technologická spoločnosť, ktorá poskytuje cloudové služby a prevádzkuje aj vlastnú streamovaciu platformu Prime. Podobne ako v prípade dvoch predchádzajúcich firiem aj Amazon za posledný rok stratil na hodnote.

Alibaba Group – Peniaze sme rozložili nie len do rôznych sektorov, ale aj do rôznych krajín. Preto sme okrem amerických akcií vybrali aj zástupcu z Ázie. Alibaba je čínska technologická spoločnosť špecializujúca sa na elektronický obchod, maloobchod, internet a technológie. Bola založená 4. Júna 1999. Vlastní a prevádzkuje rozmanité portfólio spoločností po celom svete v mnohých obchodných odvetviach. Najväčší podiel vo firme vlastní japonská holdingová spoločnosť Softbank Group, druhý najväčší podiel vlastní spoluzakladateľ Jospeh Tsai a za nim nasleduje zakladateľ Jack Ma.

Sanofi – poslednou firmou nášho investičného výberu sa stala európska farmaceutická spoločnosť Sanofi, ktorá pochádza sídli vo Francúzsku. Sanofi je tiež popredná francúzska farmaceutická spoločnosť v oblasti výskumu a vývoja. Do tejto oblasti Sanofi v posledných rokoch investovala nemalé čiastky. V roku 2018 investovala do vývoja a výskumu viac ako 5,8 miliárd eur.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.