9.8 C
Bratislava
DomovEkonomikaStavebníctvo v januári rástlo dvojciferným tempom

Stavebníctvo v januári rástlo dvojciferným tempom

Stavebníctvo v januári zaznamenalo dvojciferný rast, potiahla ho hlavne nová výstavba. Údaje dnes zverejnil Štatistický úrad SR.

Slovenské stavebníctvo v januári 2023 zaznamenalo oživenie o viac ako 15 %, rast produkcie bolo najvyšší za posledných päť rokov. Pozitívny výsledok je dôsledkom významného rastu novej výstavby a z hľadiska typu stavieb zvýšenia prác na inžinierskych stavbách. Celkový výsledok mierne stlmil pokles prác v zahraničí.

Objem stavebných prác v januári dosiahol 388,4 mil. eur a medziročne sa zvýšil o 15,4 %, čo predstavovalo najvyšší rast od roku 2018. Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola stavebná produkcia o 3,2 % vyššia ako v decembri 2022.

Stavebná produkcia na Slovensku – január 2023 – zdroj: Štatistický úrad SR

Celkový objem produkcie realizovanej firmami v tuzemsku medziročne vzrástol o takmer 20 %, značne zvýšená medziročná aktivita bola viditeľná v oboch hlavných zložkách – v novej výstavbe o 26,4 %, ako aj v oblasti opráv a údržby o 13,4 %. Stavebná produkcia v tuzemsku tvorila vyše 90 % celkového výkonu stavebníctva.

Z hľadiska výrobného zamerania zaznamenala dvojciferný rast výstavba na budovách (o takmer 12 %), práce na inžinierskych stavbách, kam patrí aj výstavba diaľnic, medziročne vzrástli až o polovicu.

- Inzercia -

Celkový výsledok stavebnej produkcie mierne stlmili práce v zahraničí, ktoré po decembrovom raste v januári 2023 medziročne klesli o takmer 16 %. Ich podiel na celkovej produkcii predstavoval vyše 9 %.

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.