9.8 C
Bratislava
DomovBiznisZačína kríza? Slovenský priemysel sa v januári ocitol v červených číslach

Začína kríza? Slovenský priemysel sa v januári ocitol v červených číslach

Priemysel sa v januári prehupol do mínusu už aj tržbami. Stavebníctvu naopak tržby vzrástli o pätinu. Údaje dnes zverejnil Štatistický úrad SR.

K medziročne stabilne rastúcim tržbám v doprave a skladovaní, ako aj v informáciách a komunikácii sa v januári 2023 pridalo s rekordným nárastom stavebníctvo. Tržby priemyslu spadli do mínusových hodnôt a pridali sa k vybraným trhovým službám.

Priemysel v červených číslach

Priemysel zaznamenal v januári 2023 medziročný pokles tržieb o 4,7 %. Najdôležitejšiemu odvetviu v štruktúre ekonomiky sa tržby dostali do mínusových hodnôt po ôsmich mesiacoch nepretržitého rastu.

Pokles evidovala väčšina zo 16 odvetví priemyslu. Celkové hodnoty najvýznamnejšie ovplyvnilo zníženie tržieb v dodávke elektriny a plynu o viac ako 23,2 %, ďalej vo výrobe výrobkov z gumy a plastu o vyše 12,3 %.

O 15,3 % klesli tržby aj vo výrobe počítačových výrobkov a miernejšie aj vo výrobe kovov. Naopak, tržby priemyslu podržali plusové hodnoty vo výrobe dopravných prostriedkov o 7,4 %.  

Služby padali

- Inzercia -

Tržby vo vybraných trhových službách v prvom mesiaci roka 2023 boli nižšie ako pred rokom o 7,2 %. Po plusovom decembri sa tak vrátili k poklesom v predošlých mesiacoch. Najvýraznejší takmer štvrtinový útlm mali administratívne a iné obchodné pomocné činnosti.

Zmena tržieb vybraných odvetví hospodárstva SR – január 2023 – zdroj: Štatistický úrad SR

V objemovo menších činnostiach v oblasti cestovných kancelárií pretrvával len pozvoľný návrat do hodnôt pred pandémiou, medziročný rast síce predstavoval 47,8 %, stále však zaostával za januárom 2020 (tesne pred pandémiou).

Doprava dvojciferne

Podniky dopravy a skladovania po decembrovom spomalení v januári 2023 opäť nabrali na dynamike a vrátili sa k dvojcifernému medziročnému rastu aktuálne na úrovni 12,7 %.

Rástlo všetkých päť zložiek tohto odvetvia, pričom na pozitívnom výsledku sa podieľali predovšetkým objemovo najvýznamnejšie zložky – pozemná doprava vrátane dopravy potrubím, ako aj skladové a pomocné činností – oboje s rastom o viac než 10 %. 

Informácie a komunikácie rástli

Odvetvie informačné a komunikačné činnosti si udržiavalo šiesty mesiac po sebe stabilný dvojciferný medziročný rast tržieb, v januári 2023 boli medziročne vyššie o 11,5 %. Najvýraznejší podiel na celkovom pozitívnom výsledku malo počítačové programovanie, ako aj telekomunikácie, obe s rastom o viac než 13 %.

Tržby v stavebníctve po trojmesačnom období poklesov vykázalo v januári 2023 pozitívnu bilanciu, medziročne stúpli o rekordných 20,1 %. Bolo to však v dôsledku nízkej porovnávacej základne v januári 2022 aj 2021.

Medzimesačný vývoj

Po očistení od sezónnych vplyvov medzimesačne vzrástli tržby v troch z piatich sledovaných odvetví ekonomiky. Najvýraznejšie stúpli v stavebníctve o 2,3 % a v informačných a komunikačných činnostiach o 1,9 %.

Tržby v doprave a skladovaní rástli len nepatrne o 0,3 %. Naopak, najviac medzimesačne klesli tržby vo vybraných trhových službách o 3,8 %.

Priemysel, ako ekonomicky najdôležitejšie odvetvie ekonomiky, zaznamenal v januári 2023 medzimesačné zníženie tržieb o 4,5 %.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.