9.8 C
Bratislava
DomovBiznisGap hlási prepad tržieb. Bude ešte horšie

Gap hlási prepad tržieb. Bude ešte horšie

Americká módna spoločnosť Gap reportovala svoje výsledky za posledný kvartál minulého roka a za celý fiškálny rok 2022, ktorý pre spoločnosť skončil 28. januára 2023.

Hospodárske výsledky zaostali odevnej spoločnosti Gap za odhady analytikov. Gap výrazne ovplyvnil utlmujúci sa dopyt. Tržby spoločnosti Gap v poslednom štvrťroku fiškálneho roka 2022 dosiahli 4,24 miliardy USD a zaostali tak za očakávaniami analytikov, ktoré boli vo výške 4,36 miliardy USD.

Tržby spoločnosti medziročne klesli o 6 percent a jedno percento ubrali zmeny kurzov mien. Porovnateľné tržby klesli medziročne o päť percent.

Väčšina nenaplnila očakávania

Tržby z predaja v kamenných obchodoch sa medziročne znížili o 3 percentá. Tržby z online predaja medziročne klesli dokonca až o 10 percent. Na celkových tržbách sa online predaja podieľajú z 41 %.

Spoločnosti GAP generujú tržby prevažne 4 módne značky, a to Old Navy, GAP Global, Banana Republic a Athlete.

- Inzercia -

Old Navy reportuje pokles porovnateľných tržieb o 7 percent. Analytici predpokladali naopak rast tržieb vo výške 3,75 %. Tržby predstavovali 2,2 miliardy USD.

GAP Global eviduje tržby vo výške 1,1 miliardy USD. Porovnateľné tržby medziročne poklesli o 4 percentá. Odhad bol aj v prípade tejto módnej značky nižší len na úrovni 3,5 percenta.

Len Athleta

Banana Republic dosiahla tržby v hodnote 578 miliónov USD. Porovnateľné tržby medziročne klesli tejto značke o 3 percenta. Analytici predpokladali rast porovnateľných tržieb o 4 percentá.

Len značka Athleta prekonala očakávania analytikov. Ich tržby za posledný kvartál boli vo výške 436 milióna USD. Porovnateľné tržby medziročne poklesli o 5 percent. Analytici očakávali pokles o 9 percent. Ide však o najmenšiu značku z portfólia Gap.

Za posledný kvartál Gap uverejnila stratu vo výške 273 milióna USD. V minulom roku strata predstavovala len 16 miliónov USD

Výsledky za fiškálny rok 2022

Za rok 2022 dosiahla spoločnosť tržby 15,62 miliardy USD. V roku 2021 boli tržby na úrovni 16,67 miliardy USD. Porovnateľné ročné tržby medziročne poklesli o 7 percent. Ročné tržby v kamenných predajniach poklesli o 6 percent, v online prostredí sa znížili o 7 percent.

Gap vzhľadom na ochladenie dopytu po odeve sa rozhodla znížiť svoje prevádzkové náklady, medziročne sa jej podarilo znížiť tieto náklady o bezmála 400 miliónov USD. Spoločnosť sa tiež rozhodla k zmene prevádzkovej štruktúry, ktoré by mali vo výsledku viesť k úsporám vo výške 300 miliónov USD za rok. V rámci týchto zmien odíde časť manažmentu. Spoločnosť naďalej hľadá stáleho výkonného riaditeľa,

Strata spoločnosti Gap dosiahla výšku 202 miliónov USD, v predchádzajúcom roku bola spoločnosť v zisku, a to vo výške 256 miliónov USD. Strata na akciu je vo výške 0,55 USD.

Výhľad na fiškálny rok 2023

Gap naďalej očakáva pokles tržieb. V prvom štvrťroku fiškálneho roka 2023 by malo dôjsť k medziročnému zníženiu rádovo v stredných jednotkách percent. Za rok 2023 spoločnosť očakáva tiež medziročný pokles tržieb v ráde nižších až stredných jednotiek percent.

Gap, Inc. (The)
GPS
9,24 €
5,57%
Trhová hodnota
3,40 B
Objem
7.381.892,00 €
Podiely
367.828.992
Rozpätie
8,74 € - 9,27 €
52-týždňové rozpätie
7,17 € - 14,25 €

Gap

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.