9.8 C
Bratislava
DomovSporenie a investovanieInvestičná hra: V 10. týždni naša investícia zarobila 770 eur. Medzitýždenne stúpla...

Investičná hra: V 10. týždni naša investícia zarobila 770 eur. Medzitýždenne stúpla o 287 eur

Na začiatku januára sme nakúpili akcie pätice spoločností spolu za 10-tisíc eur. Ako sa našej investícii darilo? Zarobili sme peniaze alebo naopak naša investícia stratila na hodnote? Prinášame vám týždenné zhrnutie vývoja našej investície do akcií.

Pred tým než sa pozrieme na vývoj našej investície, si povieme čo sa udialo na trhoch. Aj tento týždeň bol hlavne o zverejňovaní kvartálnych výsledkov za posledný kvartál minulého roka.

Mnohé firmy zverejnili lepšie výsledky než predpokladali analytici avšak našli sa aj firmy, ktorým sa v poslednom štvrťroku nedarilo a ich výsledky boli horšie. Po deviatom týždni, keď sa hodnota akcii prepadla naopak väčšina akcií v 10. týždni rástla. Medzitýždenne sa hodnota našej investície zvýšila o 287 eur.

Ako sa nám darilo?

Na začiatku januára sme spustili našu investičnú hru, keď sme do vybraných spoločností investovali spolu 10-tisíc eur a nakúpili sme akcie pätice spoločností – Tesla, Apple, Amazon, Alibaba Group a Sanofi. Pri každej spoločnosti sme nakúpili akcie za 2-tisíc eur.

Ako sa minulý týždeň naším akciám darilo? Naplno sa prejavila volatilita akciových trhov (inak povedané kolísanie trhov a cien akcií). Hodnota všetkých nakúpených akcií stúpla a celkovo sme síce ostali v pluse, ale len niečo vyše 770 eur. V deviatom týždni sme zaznamenali najväčší pokles hodnoty akcií. Naopak v desiatom týždni sme zaznamenali rast takmer všetkých akcií a medzitýždenne ich hodnota stúpla o 287 eur.

Hospodárske výsledky:

- Inzercia -

Medzitýždenne sa hodnota všetkých akcií stúpla. Klesala len hodnota akcií čínskej firmy spoločnosti Alibaba. Tesla, Apple, Amazon zaznamenali rast hodnoty akcií. Mierny rast zaznamenala aj európska farmaceutická firma Sanofi. Napriek tomu, že na trhoch sme počas minulého týždňa zažívali turbulentné časy.

V 9. týždni prišlo ku krachu americkej banky Silicon Valley Bank. Hneď nasledujúci týždeň potom prišlo ku krachu Signature Bank. V oboch prípadoch išlo o špecifické bankové ústavy a menšie americké banky, ktoré by nemali znamenať systémový problém.

Ako sa našej investícii darilo si môžete pozrieť v našich týždenných prehľadoch

Padali všetci

Do problémom sa však dostala aj švajčiarska banka Credit Suisse, ktorá má však finančné ťažkosti už dlhšie. Prehĺbili sa však práve v dobe, keď sa objavili problémy s americkými bankami. Credit Suisse pomôže nakoniec švajčiarska centrálna banka. Požičia jej 50 miliárd švajčiarskych frankov.

Finančný sektor v USA aj v Európe sa dostal pod väčší tlak. V USA sa potom veľké americké banky podieľali na záchrane menšej banky First Republic Bank, ktorej poskytli hotovosť vo výške 30 miliárd USD. Mal to byť jasný signál, že veľké americké banky veria americkému finančnému systému.

Rástli okrem jednej

Ak sa pozrieme na vývoj našej investície – tak 10. týždeň bol výrazne lepší ako 9. týždeň. Akciové trhy sa spamätali a rast sme zaznamenali hneď u štyroch firiem – Apple, Tesla, Amazon a mierne rástla európska farmaceutická spoločnosť Sanofi.

Pri americkej automobilke Tesla sme zaznamenali rast 969 eur (medzitýždenne plus 84 eur). V prípade Apple bol rast miernejší na úrovni 344 eur (medzitýždenne plus 78,39 eur). Najvýraznejší rast sme zaznamenali v prípade americkej spoločnosti Amazon, kde sa hodnota z červených čísel posunula do zelených a medzitýždenne stúpla o 157 eur a celková hodnota akcií bola 2.095 eur.

Akcie Sanofi od začiatku januára boli v pluse len raz a aktuálne sme pri nich v mínuse 47 eur. Medzitýždenne hodnota akcií Sanofi stúpla o 1,76 eur. Najhoršie sme na tom boli v prípade čínskej spoločnosti Alibaba, kde strata medzitýždenne klesla 34,86 eur a celková strata sa zatiaľ vyšplhala na 591 eur.  

SpoločnosťCena 9. týždeňCena 10. týždeň
Tesla2.884,69 €2.969,60 €
Apple2.266,06 €2.344,45 €
Amazon1.938,74 €2.095,88 €
Alibaba Group1.443,22 €1.408,36 €
Sanofi1.950,32 €1.952,08 €

Akcie, ktoré sme nakúpili

Tesla – Akcie tejto spoločnosti sme vybrali s viacerých dôvodov, ale tým hlavným je súčasný vývoj. Akcie automobilky Tesla sa za posledného pol roka prepadli a začali klesať. Predchádzajúci vývoj nie je v prípade akcií tým prvým kritériom, ale hodnota akcií je teraz asi na tretine najvyššej hodnoty.

Apple – Ani americkej technologickej spoločnosti Apple sa v poslednom období nedarí a hodnota jej akcií tiež klesla. Apple patrí medzi technologických lídrov na trhu a to je jeden z dôvodov prečo ho volíme do nášho výberu. V prípade Apple je pravdepodobný rast pokiaľ firma zverejní pozitívne čísla za posledný kvartál minulého roka, ktorý pred dvomi týždňami skončil.

Amazon – Treťou firmou, ktorú sme vybrali do nášho výberu je práve najväčší internetový obchod na svete. Amazon však už nie je len najväčším obchodníkom na svete. Amazon je technologická spoločnosť, ktorá poskytuje cloudové služby a prevádzkuje aj vlastnú streamovaciu platformu Prime. Podobne ako v prípade dvoch predchádzajúcich firiem aj Amazon za posledný rok stratil na hodnote.

Alibaba Group – Peniaze sme rozložili nie len do rôznych sektorov, ale aj do rôznych krajín. Preto sme okrem amerických akcií vybrali aj zástupcu z Ázie. Alibaba je čínska technologická spoločnosť špecializujúca sa na elektronický obchod, maloobchod, internet a technológie. Bola založená 4. Júna 1999. Vlastní a prevádzkuje rozmanité portfólio spoločností po celom svete v mnohých obchodných odvetviach. Najväčší podiel vo firme vlastní japonská holdingová spoločnosť Softbank Group, druhý najväčší podiel vlastní spoluzakladateľ Jospeh Tsai a za nim nasleduje zakladateľ Jack Ma.

Sanofi – poslednou firmou nášho investičného výberu sa stala európska farmaceutická spoločnosť Sanofi, ktorá pochádza sídli vo Francúzsku. Sanofi je tiež popredná francúzska farmaceutická spoločnosť v oblasti výskumu a vývoja. Do tejto oblasti Sanofi v posledných rokoch investovala nemalé čiastky. V roku 2018 investovala do vývoja a výskumu viac ako 5,8 miliárd eur.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.