Osem obchodných reťazcov a ministerstvo pôdohospodárstva minulý týždeň zverejnili plán na zastropovanie cien vybraných potravín v slovenských obchodoch. Lenže so zastropovaním cien v obchodoch to nebude také jednoduché.
Každý obchodný reťazec si vybral vlastný zoznam potravín, ktorých cena by sa nemala meniť nasledujúce tri mesiace do konca júna. V každom obchodnom reťazci teda nájdete v ponuke iné potraviny so zastropovanými cenami.
Najdrahšie potraviny
Obchodné reťazce tvrdia, že cena uvedená pri jednotlivých potravinách je maximálna a teda môže byť v obchodoch aj nižšia. Lenže ak sa detailnejšie pozrieme na potraviny, ktorých cenu sa rozhodli obchodné reťazce zastropovať, tak ide často o tie najdrahšie potraviny v ponuke jednotlivých reťazcov. Minister hospodárstva Samuel Vlčan pritom tvrdil, že ide o pomoc hlavne pre nízkopríjmové domácnosti.
,,Protiinflačná garancia znamená, že si každý reťazec sám určí 30 – 100 druhov potravín, pri ktorých budú garantovať rovnakú cenu v období troch mesiacov. Celkovo ide o 400 jedinečných položiek. Potraviny budú vyložené v pulte označenom logom nákupného vozíka v krúžku na modrom podklade, ktoré bude v každom reťazci rovnaké,“
VYSVETLIL FILOZOFIU OPATRENIA MINISTER SAMUEL VLČAN.
V niektorých reťazcoch sa potom rozhodli zastropovať napríklad aj ceny piva alebo vína, ale napríklad u nich chýbajú základné potraviny ako napríklad chlieb alebo iné druhy pečiva. Pivo ani víno pritom nie sú základnou potravinou a namiesto toho mohli obchodníci radšej zastropovať ceny potravín, ktoré sú denne v košíkoch Slovákov.
Môžu garantovať
Obchodníci tvrdia, že vyberali tie produkty z ponuky, u ktorých vedia garantovať ceny po dobu minimálne troch nasledujúcich mesiacov. Práve na obdobie nasledujúcich troch mesiacov sa obchodníci zaviazali nemeniť ceny niektorých potravín.
Pokiaľ budete v obchode nakupovať, rozhodne by ste sa nemali riadiť iba podľa loga „Protiinflačná garancia“. Môžete totiž v konečnom dôsledku zaplatiť viac akoby ste sa obchode pozreli aj po iných alternatívach rovnakého produktu. Obchodníci tvrdia, že do ponuky zaradili len vybrané tovary a ich ceny meniť nebudú iba smerom nahor, smerom nadol ceny klesnúť môžu. Lenže v mnohých prípadoch sa reťazce rozhodli zastropovať práve tie najdrahšie potraviny v ponuke.
„Ide o prejav našej spoločenskej zodpovednosti smerom k nízkopríjmovým skupinám obyvateľstva na Slovensku, ktorým chceme týmto krokom zachovať dostupnosť potravín dennej potreby. Ako zástupca slovenských obchodíkov združených v Zväze obchodu SR oceňujem prístup Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, že nepodľahlo škodlivým regulačným tendenciám. Konštruktívnou diskusiou sme z iniciatívy obchodu dospeli k riešeniu stabilizácie spotrebiteľských cien základných potravín na Slovensku formou dlhodobej garancie. Spoločným cieľom tejto iniciatívy je snaha obchodu o tlmenie inflácie, aby sme udržali spotrebiteľské ceny v prijateľných hladinách, no bez škodlivej regulácie trhu,“
VYSVETĽUJE FILIP KASANA, VICEPREZIDENT ZVÄZ OBCHODU SR.
Lacné PR?
Obchodníci zastropovali ceny len niektorých potravín a v obchode môžete často nájsť aj lacnejšie alternatívy. Niektorí politici pritom ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana obvinili, že obchodníci si robia iba lacné PR a štát im pritom ešte pomáha.
Je pravda, že niektoré potraviny zo zoznamu obchodníkov sú sporné a ich cena rozhodne nie je najvýhodnejšia. Neplatí to však pri všetkých potravinách. Pokiaľ však ministerstvo pôdohospodárstva chcelo pre sociálne slabšie rodiny zabezpečiť prístup k lacným potravinám, tak sa mohlo s obchodníkmi dohodnúť na garancii cien lacnejších alternatív potravín.
Ceny sa zaviazali na tri mesiace u vybraných potravín zastropovať v obchodných reťazcoch Billa, CBA, Coop Jednota, Kaufland, Labaš, Lidl, Terno, Tesco a to v označených zapojených predajniach.
Pozrite si zoznam potravín, ktoré jednotlivé obchody zastropovali: Billa, CBA, CBA, CBA, CBA, Coop Jednota, Kaufland, Labaš, Lidl, Terno, Tesco.