21 C
Bratislava

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/5/3/535b26c1-043e-4774-8151-4bbb2e5eb5e6/epeniaze.sk/web/wp-content/plugins/massive-stock-widgets/includes/api.php on line 174

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /data/5/3/535b26c1-043e-4774-8151-4bbb2e5eb5e6/epeniaze.sk/web/wp-content/plugins/massive-stock-widgets/includes/api.php on line 174

Warning: foreach() argument must be of type array|object, null given in /data/5/3/535b26c1-043e-4774-8151-4bbb2e5eb5e6/epeniaze.sk/web/wp-content/plugins/massive-stock-widgets/includes/api.php on line 174

Warning: Undefined array key "symbol" in /data/5/3/535b26c1-043e-4774-8151-4bbb2e5eb5e6/epeniaze.sk/web/wp-content/plugins/massive-stock-widgets/includes/api.php on line 367

Warning: Undefined array key "symbol" in /data/5/3/535b26c1-043e-4774-8151-4bbb2e5eb5e6/epeniaze.sk/web/wp-content/plugins/massive-stock-widgets/includes/api.php on line 372

Warning: Undefined array key "company_name" in /data/5/3/535b26c1-043e-4774-8151-4bbb2e5eb5e6/epeniaze.sk/web/wp-content/plugins/massive-stock-widgets/includes/api.php on line 372
DomovPeniazeObchodníci zverejnili zoznam potravín so zastropovanou cenou. Ktoré potraviny tri mesiace nezdražejú?

Obchodníci zverejnili zoznam potravín so zastropovanou cenou. Ktoré potraviny tri mesiace nezdražejú?

Obchodníci a ministerstvo pôdohospodárstva minulý týždeň zverejnili plán na zastropovanie cien vybraných potravín. Dnes obchodníci zverejnili zoznam potravín, ktorých cena by sa nemala tri mesiace meniť.

Osem obchodných reťazcov a ministerstvo pôdohospodárstva minulý týždeň zverejnili plán na zastropovanie cien vybraných potravín v slovenských obchodoch. Lenže so zastropovaním cien v obchodoch to nebude také jednoduché.

Každý obchodný reťazec si vybral vlastný zoznam potravín, ktorých cena by sa nemala meniť nasledujúce tri mesiace do konca júna. V každom obchodnom reťazci teda nájdete v ponuke iné potraviny so zastropovanými cenami.

Najdrahšie potraviny

Obchodné reťazce tvrdia, že cena uvedená pri jednotlivých potravinách je maximálna a teda môže byť v obchodoch aj nižšia. Lenže ak sa detailnejšie pozrieme na potraviny, ktorých cenu sa rozhodli obchodné reťazce zastropovať, tak ide často o tie najdrahšie potraviny v ponuke jednotlivých reťazcov. Minister hospodárstva Samuel Vlčan pritom tvrdil, že ide o pomoc hlavne pre nízkopríjmové domácnosti.

,,Protiinflačná garancia znamená, že si každý reťazec sám určí  30 – 100 druhov potravín, pri ktorých budú garantovať rovnakú cenu v období troch mesiacov. Celkovo ide o 400 jedinečných položiek. Potraviny budú vyložené v pulte označenom logom nákupného vozíka v krúžku na modrom podklade, ktoré bude v každom reťazci rovnaké,“

VYSVETLIL FILOZOFIU OPATRENIA MINISTER SAMUEL VLČAN.

V niektorých reťazcoch sa potom rozhodli zastropovať napríklad aj ceny piva alebo vína, ale napríklad u nich chýbajú základné potraviny ako napríklad chlieb alebo iné druhy pečiva. Pivo ani víno pritom nie sú základnou potravinou a namiesto toho mohli obchodníci radšej zastropovať ceny potravín, ktoré sú denne v košíkoch Slovákov.

- Inzercia -

Môžu garantovať

Obchodníci tvrdia, že vyberali tie produkty z ponuky, u ktorých vedia garantovať ceny po dobu minimálne troch nasledujúcich mesiacov. Práve na obdobie nasledujúcich troch mesiacov sa obchodníci zaviazali nemeniť ceny niektorých potravín.

Súhlasíte so zastropovaním cien vybraných potravín v obchodoch?

Pokiaľ budete v obchode nakupovať, rozhodne by ste sa nemali riadiť iba podľa loga „Protiinflačná garancia“. Môžete totiž v konečnom dôsledku zaplatiť viac akoby ste sa obchode pozreli aj po iných alternatívach rovnakého produktu. Obchodníci tvrdia, že do ponuky zaradili len vybrané tovary a ich ceny meniť nebudú iba smerom nahor, smerom nadol ceny klesnúť môžu. Lenže v mnohých prípadoch sa reťazce rozhodli zastropovať práve tie najdrahšie potraviny v ponuke.

„Ide o prejav našej spoločenskej zodpovednosti smerom k nízkopríjmovým skupinám obyvateľstva na Slovensku, ktorým chceme týmto krokom zachovať dostupnosť potravín dennej potreby. Ako zástupca slovenských obchodíkov združených v Zväze obchodu SR oceňujem prístup Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, že nepodľahlo škodlivým regulačným tendenciám. Konštruktívnou diskusiou sme z iniciatívy obchodu dospeli k riešeniu stabilizácie spotrebiteľských cien základných potravín na Slovensku formou dlhodobej garancie. Spoločným cieľom tejto iniciatívy je snaha obchodu o tlmenie inflácie, aby sme udržali spotrebiteľské ceny v prijateľných hladinách, no bez škodlivej regulácie trhu,“

VYSVETĽUJE FILIP KASANA, VICEPREZIDENT ZVÄZ OBCHODU SR.

Lacné PR?

Obchodníci zastropovali ceny len niektorých potravín a v obchode môžete často nájsť aj lacnejšie alternatívy. Niektorí politici pritom ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana obvinili, že obchodníci si robia iba lacné PR a štát im pritom ešte pomáha.

Je pravda, že niektoré potraviny zo zoznamu obchodníkov sú sporné a ich cena rozhodne nie je najvýhodnejšia. Neplatí to však pri všetkých potravinách. Pokiaľ však ministerstvo pôdohospodárstva chcelo pre sociálne slabšie rodiny zabezpečiť prístup k lacným potravinám, tak sa mohlo s obchodníkmi dohodnúť na garancii cien lacnejších alternatív potravín.

Ceny sa zaviazali na tri mesiace u vybraných potravín zastropovať v obchodných reťazcoch Billa, CBA, Coop Jednota, Kaufland, Labaš, Lidl, Terno, Tesco a to v označených zapojených predajniach.

Pozrite si zoznam potravín, ktoré jednotlivé obchody zastropovali: Billa, CBA, CBA, CBA, CBA, Coop Jednota, Kaufland, Labaš, Lidl, Terno, Tesco.

- Inzercia -

Posledné články

Vývoj akcií a kurzov mien

Mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.